MediaTVP

Koprodukcje TVP w konkursach 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyniw Fabularnych w Gdyni

Aż pięć koprodukcji Telewizji Polskiej znalazło się wśród filmów zakwalifikowanych do 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do Konkursu Głównego zakwalifikowały się cztery filmy: „Filip” (reż. Michał Kwieciński), „Orlęta. Grodno ‘39” (reż. Krzysztof Łukaszewicz), „Orzeł. Ostatni Patrol” (reż. Jacek Bławut), „Strzępy” (reż. Beata Dzianowicz). Na liście filmów zakwalifikowanych do Konkursu Filmów Mikrobudżetowych znalazła się piąta koprodukcja TVP pt. „Matecznik” (reż. Grzegorz Mołda).

 

„Filip” jest adaptacją powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. „Orlęta. Grodno ‘39” to spektakularne kino historyczne ukazujące dramatyczny obraz wojny z sowietami widzianej oczami dwunastoletniego chłopca. „Orzeł. Ostatni patrol” opowiada historię załogi legendarnego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. „Strzępy” to opowieść o kochającej się, wielopokoleniowej rodzinie, a „Matecznik” ukazuje odkrywanie życia na nowo przez chłopaka warunkowo zwolnionego z poprawczaka. Dystrybutorem filmów „Filip” i „Orlęta. Grodno ’39” jest TVP Dystrybucja Kinowa.

„Filip” to adaptacja powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu
w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, w której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec, korzysta ze wszystkich uroków świata i nie jest w stanie zatrzymać się ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenariusz: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz
Występują: Caroline Hartig, Eryk Kulm jr, Zoe Straub, Sandra Drzymalska, Victor Meutelet, Robert Więckiewicz
Produkcja: Telewizja Polska
Koprodukcja: Akson Studio
Producent: Krystyna Świeca
Dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych. Film Krzysztofa Łukaszewicza jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą.

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
Występują: Jowita Budnik, Feliks Matecki, Almira Nawrot, Bartłomiej Topa
Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Koprodukcja: Telewizja Polska
Producent: Włodzimierz Niderhaus
Dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

„Orzeł. Ostatni patrol” to spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza płynie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz staje przed niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów, ale przede wszystkim z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem załogi. Stawiając czoła niebezpieczeństwom wojennym, załoga „Orła” odkrywa, że prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznej atmosferze łodzi podwodnej.

Scenariusz i reżyseria: Jacek Bławut
Występują: Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Rafał Zawierucha, Mateusz Kościukiewicz
Produkcja: Aura Films
Koprodukcja: WFDIF, Telewizja Polska, Gdyńskie Centrum Filmowe, PFJB
Producenci: Anna Bławut-Mazurkiewicz, Bartłomiej Gliński
Dystrybucja: Kino Świat

„Strzępy” opowiadają o kochającej się, wielopokoleniowej rodzinie. W tej harmonijnej rzeczywistości rodziny Pateroków nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy choroby Alzheimera. Jak bohaterowie filmu poradzą sobie z tą diagnozą? Nasilająca się choroba Gerarda sprawia, że rodzinne relacje wystawione są na wielką próbę, a na światło dzienne wychodzą skrywane napięcia, sekrety i pretensje.

Scenariusz i reżyseria: Beata Dzianowicz
Występują: Michał Żurawski, Grzegorz Przybył, Agnieszka Radzikowska, Pola Król
Produkcja: WFDiF
Koprodukcja: Telewizja Polska
Producent: Zbigniew Domagalski
Dystrybucja: TBC

„Matecznik” to historia warunkowo zwolnionego z poprawczaka Karola, przebywającego w mieszkaniu treningowym. Chłopak objęty dozorem elektronicznym rozpoczyna życie na nowo.
W codziennym „treningu życia” może liczyć na pomoc Marty. Z czasem ich relacja, ściśle ujęta w ramy regulaminu, niebezpiecznie wymyka się poza paragrafy. Lekcje Marty stają się coraz bardziej niekonwencjonalne, a relacja z Karolem przeradza się w opartą na przemocy więź.

Reżyseria: Grzegorz Mołda
Scenariusz: Grzegorz Mołda, Monika Powalisz
Występują: Agnieszka Kryst, Michał Zieliński, Wioletta Kopańska, Marcin Cecko
Produkcja: Harine Films
Koprodukcja: Telewizja Polska
Producent: Izabela Igel

„Orzeł. Ostatni patrol” – Fot. Dariusz Minkiewicz. Kino Świat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *