Zapowiedzi TV

„Krawiec” Sławomira Mrożka w Jedynce

Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Jan Frycz, Ewa Żukowska i Cezary Kosiński wystąpią na scenie Teatru Telewizji w poniedziałek, 16 kwietnia, o godz. 20:35.
 

 
Sławomir Mrożek napisał „Krawca” w 1964 r., tuż po „Tangu”, i odłożył do szuflady. Sztuka została wydrukowana z kilkunastoletnim opóźnieniem ( „Dialog”, 1977 r.), a jej sceniczna premiera odbyła się rok później.
Pewny swego Krawiec ( Andrzej Seweryn ) mówi do swego monarchy, który dla niego jest tylko klientem: „Cywilizacja to ja, Ekscelencja to tylko Ekscelencja…”. Tłuściutki Ekscelencja (Krzysztof Globisz) w bieliźnie, siateczce na włosach, żałosny i wystraszony widmem nadciągających Barbarzyńców nie ma w sobie żadnych znamion dostojeństwa.
Kiedy horda w końcu dociera do pałacu, przerażony Ekscelencja, nie chcąc być świadkiem własnej zguby, stwierdza: „Wolę żyć nago, niż umrzeć paradnie” – i ucieka w żebraczym stroju Mnicha.
„Krawiec” to sztuka ani błaha, ani nieudana – przeciwnie, wydaje mi się jedną z najlepszych sztuk, jakie napisał Mrożek między „Tangiem” a „Emigrantami”. Chyba nawet najlepszą – tak rekomendował dramat do druku Konstanty Puzyna.
Krawiec”. Poniedziałek, 16 kwietnia, godz. 20:35. TVP1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *