Krzysztof Czabański: Od 2019 r. abonament będzie pokrywany z budżetu państwa

Decyzja praktycznie zapadła – od 2019 r. abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa – zapowiedział w piątek szef RMN Krzysztof Czabański. Kwota, która zapewniłaby „solidne finansowanie wszystkich mediów publicznych”, to jego zdaniem ok. 2,5-3 mld zł rocznie.
 
Szef Rady Mediów Narodowych dał wywiad telewizji wPolsce.pl. Jak dodał, abonament „zostanie de facto zniesiony”. Czabański przypomniał, że abonament obowiązuje jeszcze w roku 2018 r. – To jest obowiązujące prawo i każdy powinien go przestrzegać, i tu nie radziłbym nikomu robić uników – podkreślił.
Obecnie każdy właściciel odbiornika telewizyjnego powinien płacić abonament 22,70 zł miesięcznie, a właściciel radia – 7 zł miesięcznie.
– Od 2019 r. na 99,99 proc. nie będzie to w tym kształcie; media publiczne będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwapowiedział szef RMN. Jak mówił, kwotą, która zapewnia „solidne finansowanie”, jest ok. 2,5-3 mld zł rocznie na wszystkie media publiczne.
Czabański mówił również o swoim projekcie ustawy dotyczącej nowej formy finansowania i nowego kształtu mediów publicznych. Zakładała ona m.in. przekształcenie spółek prawa handlowego w państwowe osoby prawne. Jak zaznaczył, za takim przekształceniem przemawiał m.in. wymóg przejrzystości.
– Spółki prawa handlowego zasłaniają się nieraz tajemnicą handlową, stosują różne dziwne umowy, przy pieniądzu publicznym to jest ryzykowne i stąd ten pomysłzauważył. Zwrócił jednak uwagę, że w tej sprawie napotkano bardzo duży opór m.in. ze strony samych zainteresowanych spółek czy „różnych grup interesów”.
– W kwietniu 2016 r. ten projekt trafił do Sejmu, do podkomisji, i w tej podkomisji, po decyzji politycznej, został de facto zamrożonydodał Czabański.Być może do tego pomysłu wrócimy w następnej kadencji, bo już w tej kadencji będzie na to za późnopodkreślił.
Dopytywany, czy jako pomysłodawca tego projektu traktuje tę sprawę jako swoją porażkę, Czabański przyznał, że „jest to oczywiście porażka”.
– Bo przez pół roku przygotowałem projekt, który mógł być wdrożony w życie; ze względów politycznych nie został. Bo drugą przesłanką, ważną, którą zresztą rozumiem bardziej niż tę pierwszą, było to, że to przekształcenie sposobu finansowania mediów publicznych spowodowałoby duży opór, a być może nawet działania restrykcyjne ze strony Brukseli powiedział Czabański.
– W momencie, kiedy ten projekt przyszedł do parlamentu, było już tyle spraw nabrzmiałych z Brukselą, że kierownictwo polityczne państwa uznało, że trochę za dużo – podkreślił. Zwracam uwagę, że od tego czasu minęło półtora roku, a do parlamentu nie wpłynął żaden inny projekt – zaznaczył szef Rady Mediów Narodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *