Kulisy transmisji turnieju esportowego „Red Bull Nerchio vs 100”

W najbliższy weekend odbędzie się esportowy turniej „Red Bull Nerchio vs 100”. Artur „Nerchio” Bloch, jeden z najlepszych graczy na świecie w StarCraft 2, zmierzy się z setką rywali. Zmagania Artura z przeciwnikami oraz narastającym zmęczeniem będą transmitowane przez trzy dni na stronie redbull.pl/nerchio. Produkcja „streamu” z tego wydarzenia będzie realizowana na poziomie porównywalnym do relacji meczów piłkarskich, ale pozwoli także dostrzec różnice w porównaniu z klasyczną telewizją.
 

 

Na olbrzymie zasięgi transmisji wydarzeń esportowych wpływa wiele aspektów. Popularność danej gry i prestiż zawodów są na pewno kluczowe, ale dopiero w połączeniu z jakością i sposobem ich pokazania w tzw. „streamie” mogą przynieść sukces. Zdobycie zaufania fana esportu nie jest sprawą prostą. Sztuka pokazania w transmisji wszystkiego, co najważniejsze, gdy w tym samym momencie dzieje się bardzo wiele, wymaga przede wszystkim wiedzy i doświadczenia. Grając w StarCraft 2, Artur „Nerchio” Bloch wykonuje około 500 kliknięć w myszkę na minutę. Wszystko dzieje się niewiarygodnie szybko. Producenci transmisji muszą być zatem ekspertami w danej grze, aby dokonywać najlepszych możliwych wyborów. Tym bardziej, że relacja jest na żywo, więc czasu na reakcję jest bardzo mało i nie można jej cofnąć. Nad wyborami tego, co pokazać podczas realizacji turnieju, aby była przystępna dla odbiorcy, czuwają obserwatorzy i producenci. Ich współpraca jest niezwykle ważna. To, w jaki sposób pokażą rozgrywkę, przekłada się na wiarygodność, a ta wpływa na liczbę widzów transmisji.

Relacja na żywo turnieju „Red Bull Nerchio vs 100” będzie realizowana przez 10 kamer o bardzo zaawansowanych parametrach. Zobaczymy między innymi ujęcia point of view, których zadaniem jest pokazywanie reakcji z perspektywy graczy. Nad samą produkcją sygnału będzie czuwać kilkanaście osób. Realizacja w 60 klatkach na sekundę zapewni znakomitą płynność. Tego typu produkcja w czasie turniejów esportowych jest już standardem i poziomem niczym nie ustępuje realizacji chociażby meczów piłki nożnej, a w wielu przypadkach znacznie je przewyższa. Transmisję będzie można śledzić od piątku (od godz. 12:30) do niedzieli (dokładne godziny znajdują się poniżej) między innymi na stronie www.redbull.pl/nerchio, a także na platformie Twitch (na kanałach IndyStarCraft, Nerchio, ESL_PL, ESL_SC2_PL) – czyli w środowisku naturalnym wśród fanów esportu i gamingu, gdzie możliwa jest interakcja między odbiorcami streamu i ich prowadzącymi.

Tak jak w przypadku klasycznej telewizji turnieje esportowe mają swoich wyspecjalizowanych w danej grze komentatorów (tzw. casterów). Ci, którzy prezentują najwyższy poziom, są tak samo popularni co najlepsi gracze. „Red Bull Nerchio vs 100” komentować będzie Igor Kaczmarek, który w środowisku znany jest jako „IndyStarCraft”.

 – Moja przygoda ze StarCraftem zaczęła się bardzo wcześnie. Miałem ok. 8 lat. Z perspektywy czasu muszę przyznać, że wybór między tym, czy chcę w danym czasie bardziej pograć, czy komentować, jest niesamowicie przyjemny. Na pewno ugryzienie tematu esportu z tak wielu stron jest bardzo unikalnym doświadczeniem. Myślę, że dzięki temu jeszcze lepiej potrafię wykonywać poszczególne zadania, a zwłaszcza komentować – tutaj znajomość zakulisowych spraw ułatwia prowadzenie transmisji – tłumaczy Igor Kaczmarek.

Turniej „Red Bull Nerchio vs 100” odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia podczas targów komputerowych Good Game w podwarszawskim Nadarzynie.

PLAN TRANSMISJI RED BULL NERCHIO VS 100 (20-22 KWIETNIA):

  • PIĄTEK 13:00-18:00
  • SOBOTA 11:00 – 20:00
  • NIEDZIELA 11:00-18:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *