„Kwarantanna w Hi-Fi”, 24 września usłyszymy recital pianisty – Piotra Alexewicza

W najbliższy czwartek po godz. 18:00 w studiu emisyjnym Radia dla Ciebie odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi”. 24 września usłyszymy recital pianisty – Piotra Alexewicza.

 

W ramach dziesiątej odsłony „Kwarantanna w Hi-Fi” wystąpi Piotr AlexewiczPianista urodził się w 2000 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I stopnia im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Obecnie jest studentem I roku studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Uczy się pod kierunkiem prof. AM dr hab. Pawła Zawadzkiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów pianistów: Diny Yoffe, Dang Thai Sona, Pavla Gililova, Arie Vardiego, Jacquesa Rouvier, Vierę Nosinę, Dmitrija Alexeeva, Mikhaila Voskresensky’ego, Vanessę Latarche oraz Eugena Indjic’a. Jest laureatem kilkunastu konkursów pianistycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należą: I nagroda oraz nagroda specjalna European Piano Teachers Association Poland na VIII Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Krakowie (2015), II nagroda na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti w Bukareszcie (2016), Grand Prix, nagroda Musideco i nagroda publiczności na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu (2017), I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie koncertu na 48. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2017), nagroda „Złoty Parnas 2018” na XIII Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku.

Pianista od najmłodszych lat koncertuje w kraju i za granicą. W wieku 15 lat wykonał Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina w ramach obchodów 70-lecia Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W latach 2018/2019 zadebiutował na międzynarodowych festiwalach: „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, 73. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”.

Pianista wystąpił ponadto podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards – NOSPR w Katowicach, na Academie de Musique Riviera w Szwajcarii, w Theatre Municipial Andre Malreaux w Paryżu. Miał okazję m.in. współpracować z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Tatsuya Shimono, Nicolae Moldoveanu, Howard Shelley, Benjamin Shwartz, Rune Bergmann.  Piotr Alexewicz jest stypendystą programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia.

W sierpniu 2019 ukazała się jego debiutancka płyta, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie z utworami: Liszta, Beethovena, Chopina oraz Ravela. W 2020 roku otrzymał Nagrodę na 50. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który odbywał się w Filharmonii Narodowej (Organizator konkursu – Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Ten sukces zakwalifikował go bezpośrednio do udziału w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Projekt „Kwarantanna w Hi-Fi” powstał dla wszystkich, którzy przez COVID-19 stracili możliwość publicznego słuchania i wykonywania muzyki. Koncertowy fortepian, który dziś stoi w studiu RDC, był przeznaczony dla uczestników tegorocznego, przełożonego z powodu epidemii Konkursu Chopinowskiego. Recitale artystów na naszej antenie, na stronie rdc.pl i kanale YouTube w czwartki o 18:05! Będą one poprzedzone krótką rozmową z Artystą.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił RDC profesjonalny instrument – koncertowy fortepian firmy Yamaha, pierwotnie przeznaczony dla uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane będą na antenie Radia dla Ciebie, a także na naszej stronie rdc.pl i na kanale RDC w serwisie YouTube.

Radia dla Ciebie możecie słuchać w Warszawie na 101 FM oraz pasmach lokalnych albo online na: www.rdcpl/rdcplayer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *