Radio

“Kwarantanna w Hi-Fi” – 4 lutego wystąpi duet fortepianowy – Anna Boczar i Bartłomiej Kominek, czyli Chopin Piano Duo

W najbliższy czwartek po godz. 18:00 w studiu emisyjnym Radia dla Ciebie odbędzie się kolejny koncert z cyklu “Kwarantanna w Hi-Fi”. 4 lutego wystąpi duet fortepianowy – Anna Boczar i Bartłomiej Kominek, czyli Chopin Piano Duo.

 

W ramach drugiej odsłony „Kwarantanna w Hi-Fi” wystąpi duet fortepianowy Chopin Piano Duo. Anna Boczar i Bartłomiej Kominek rozpoczęli wspólną działalność w 2014 roku. Stanowią jeden z nielicznych duetów fortepianowych, którego członkowie koncertują także jako soliści.

Zespół ma na swoim koncie występy w kraju i za granicą. W 2015 roku Chopin Piano Duo dokonał polskiego prawykonania Koncertu Maxa Brucha na dwa fortepiany i orkiestrę, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Krakowskiej, pod dyrekcją wybitnego dyrygenta Daniela Smitha. W 2016 roku duet odbył tournée po Włoszech. Wystąpił w słynnym Casa Verdi w Mediolanie oraz na IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Rovello. W 2017 roku odbył trasę koncertową po Bliskim Wschodzie, koncertując między innymi w Betlehem Peace Center w Palestynie oraz w The Walled of Hotel w Betlejem – niezwykłym miejscu, ważnym pod względem historycznym i politycznym. Pianiści współpracowali z dyrygentem Jonathanem Mannem tworząc oryginalną interpretację „Karnawału Zwierząt” Camille’a Saint -Saensa wraz z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej.

Zostali zaproszeni do udziału w koncercie poświęconym pamięci Romana Maciejewskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wykonali słynne dzieło kompozytora „Negro Spirituals” na dwa fortepiany. Koncert był transmitowany w Programie II PR i TVP Kultura. Kilkakrotnie, jako duet fortepianowy, stanowili obsadę Małej Mszy Uroczystej Gioacchino Rossiniego. Niezapomniany występ z tym niezwykłym dziełem miał miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Ady Sari w Nowym Sączu w 2015 roku.

W kwietniu 2018 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo!” w Krakowie, wykonali Koncert na dwa fortepiany Ivo Josipovića, kompozytora i byłego prezydenta Chorwacji, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej AM. W tym samym roku wystąpili podczas Akademii Mistrzowskiej Pianistyki „Gradus ad Parnassum” w Krakowie.

Rok 2019 zainaugurowali recitalem w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo” w Krakowie. Następnie wykonali recital w Muzeum Karola Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem oraz wystąpili owacyjnie przyjęci na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Cristalda e Pizzomunno w Vieste we Włoszech. Kolejne koncerty miały miejsce podczas Festiwalu Suono di Vino w Sogliano al. Rubicone we Włoszech oraz w Antoninie w ramach 38 Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Artystycznym wydarzeniem o wielkim znaczeniu artystycznym i politycznym był koncert duetu na Festiwalu Muzyki Polskiej w Moskwie w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego.

Najbliższy rok będzie poświęcony muzyce polskiej a przede wszystkim kompozycjom na dwa fortepiany Romana Maciejewskiego. We wrześniu duet wystąpił w Filharmonii Narodowej w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Warszawska Jesień” oraz w Filharmonii Narodowej w Mińsku na Białorusi.

Nasz projekt „Kwarantanna w Hi-Fi” powstał dla wszystkich, którzy przez COVID-19 stracili możliwość publicznego słuchania i wykonywania muzyki. Koncertowy fortepian, który dziś stoi w studiu RDC, był przeznaczony dla uczestników przełożonego w 2020 r. z powodu epidemii Konkursu Chopinowskiego. Recitale artystów na naszej antenie, na stronie rdc.pl i kanale YouTube w czwartki po 18:05! Będą one poprzedzone krótką rozmową z Artystą.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił RDC profesjonalny instrument – koncertowy fortepian firmy Yamaha, pierwotnie przeznaczony dla uczestników Konkursu Chopinowskiego. Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane będą na antenie Radia dla Ciebie, a także na naszej stronie rdc.pl i na kanale RDC w serwisie YouTube.

Radia dla Ciebie możecie słuchać w Warszawie na 101 FM oraz pasmach lokalnych albo online na: www.rdcpl/rdcplayer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *