Kwiecień na kanałach z portfolio BBC Worldwide

Kwietniowe propozycje programowe kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.
 

 

Doktor Who
(Doctor Who)
Poniedziałki i wtorki od 2 kwietnia, godz. 16:05
Sezon 10 (12 odcinków)
Ostatni sezon szalonych przygód Doktora Who z udziałem Petera Capaldiego i Stevena Moffata. Bill Potts pracuje w uniwersyteckiej stołówce, choć wydaje się najbardziej inteligentną osobą na całej uczelni. Zostaje wezwana do wykładającego tam Doktora i staje się jego studentką. Bill, Doktor oraz jego przyjaciel Nardole biorą udział w trudnych misjach; spotykają złowrogie roboty na opuszczonej ludzkiej kolonii, przenoszą się do wiktoriańskiego Londynu, lecą na stację kosmiczną wzywającą pomoc, badają tajemnicza sprawę w Watykanie i stają oko w oko z odwiecznym wrogiem Doktora – Mondasianem Cybermanem. Kolejne misje to dla Doktora wielki sprawdzian. Zawsze jednak będzie on walczył po stronie dobra.
Ripper Street
(Ripper Street)
Od wtorku 10 kwietnia, godz. 22:00
Sezon 4 (7 odcinków)
Serial kryminalny przedstawiający sekrety londyńskiego podziemia przestępczego. Lato 1897 roku, królowa Wiktoria obchodzi swój Diamentowy Jubileusz. Główni bohaterowie znów się spotykają – Reid nie wytrzymał długo z daleka od dzielnicy Whitechapel. Wkrótce dołączą do niego Drake i Jackson. Znów wspólnie będą pilnować porządku na coraz bardziej niebezpiecznych oraz podzielonych rasowymi napięciami ulicach Londynu.
W żydowskiej społeczności dochodzi do zamieszek, ponadto przybysze z odległych zakątków Imperium Brytyjskiego nie zawsze spotykają się z miłym przyjęciem.
Przed śledczymi kolejne kryminalne zagadki. Drake zostaje wezwany do portu, gdy na brzegu znalezione zostaje ciało hindusa – wygląda na to, że został on skuty i zamordowany. Londynem wstrząsa też tajemnicza śmierć działacza Armii Zbawienia oraz seria brutalnych zabójstw, których ofiary pozbawione zostały prawej ręki.
Koroner
(The Coroner)
Od piątku 27 kwietnia, godz. 21:10
Sezon 2 (10 odcinków)
Drugi sezon serialu kryminalnego osadzonego w słonecznej scenerii nadmorskiego miasteczka Devon. Ambitna adwokat Jane Kennedy po latach powraca w rodzinne strony, które opuściła jako nastolatka. Objęła tam stanowisko koronera. Jej zadaniem jest wyjaśnienie przyczyn nagłych i zagadkowych zgonów. Okazuje się, że towarzyszyć ma jej w tym Davey Higgins, lokalny detektyw i…miłość z dawnych lat. Pani koroner w każdym odcinku ma do rozwiązania nową tajemnicę, której przyczyną jest odnalezione ciało.
Serial łączy w sobie element tajemnicy i dreszczyk emocji. Nastrój ocieplają jednak serdeczne relacje głównej bohaterki z kolegami z pracy, rodziną oraz lokalną społecznością. Podczas gdy w tropieniu morderców Jane jest wytrwała i bezwzględna, jej osobiste życie jest nieco bardziej zwariowane.
 

Guy Martin buduje czołg
(Guy Martin: WW1 Tank)
Wtorek 3 kwietnia, godz. 23:00
Wielbiciel wszelkich pojazdów i sportów ekstremalnych Guy Martin podejmuje się kolejnego wyzwania – planuje skonstruować replikę czołgu Mark IV z czasów pierwszej wojny światowej. Chce także zaprezentować ją podczas Dnia Pamięci w mieście Lincoln w Anglii. Dlaczego akurat tam? Ponieważ w Lincoln zaprojektowano i zbudowano pierwsze czołgi, zgodnie z instrukcjami Winstona Churchilla. W ramach swoich prywatnych obchodów setnej rocznicy bitwy pod Cambrai Guy przeprowadza testową jazdę czołgiem. Pragnie także uczcić pamięć żołnierzy, którzy stanowili pierwsze załogi czołgów, oraz kobiet, które zbudowały te maszyny.
Prawda o Pearl Harbour
(Pearl Harbour: The Truth)
Wtorek 3 kwietnia, godz. 00:00
Dokument przedstawia prawdziwą historię nieodpartego przez wojsko amerykańskie japońskiego ataku na bazę marynarki wojennej w Pearl Harbour. Twórcy programu sprawdzają, ile jest prawdy w teoriach spiskowych sugerujących, że władze w Waszyngtonie i Londynie zdawały sobie sprawę z nadchodzącej japońskiej inwazji w 1941 roku. Zaniechano jednak działań, by Stany Zjednoczone miały pretekst przystąpienia do wojny. To z kolei mogło doprowadzić do rozwoju gospodarki i potęgi armii amerykańskiej w czasach II wojny światowej.
Gordon Ramsay i kokaina
(Gordon Ramsay on Cocaine)
Od poniedziałku 9 kwietnia, godz. 23:00
Wielka Brytania ma najwyższy wskaźnik zażywania kokainy w Europie. Handel kwitnie w biznesie restauracyjnym. Gordon Ramsay widział, jak narkotyk niszczy kariery kolegów, w tym protegowanego, który stracił życie z powodu przedawkowania w 2003 roku. Ramsay prezentuje swój dokument o prawdziwym obliczu kokainy. Podróżuje do Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie jest świadkiem nielegalnej produkcji narkotyku, dołącza do brytyjskiej policji ścigającej odurzonych kierowców i jest świadkiem aresztowania kurierów w drodze na spotkanie transakcyjne.
Historia Trumpów: od imigranta do prezydenta
(Meet the Trumps: From Immigrant to President)
Od poniedziałku 9 kwietnia, godz. 00:00
Historia rodziny 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych to jedna z najbardziej niezwykłych opowieści o sukcesach amerykańskich imigrantów. Dziadek Donalda Trumpa, niemiecki imigrant bez grosza przy duszy – Friedrich Drumpf – zrobił fortunę na szemranych interesach podczas gorączki złota w Klondike. Ojciec Fred Trump z kolei stworzył imperium handlu nieruchomościami, był mistrzem autopromocji. W czasie gdy świat szuka odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę jest Donald Trump, w dokumencie znajdujemy potwierdzenie, że wartości, które go ukształtowały, można znaleźć w drzewie genealogicznym.
Guy Martin i inteligentne pojazdy
(Guy Martin Vs. The Robot Car)
Od wtorku 10 kwietnia, godz. 23:00
Rajdowiec i mechanik Guy Martin porzuca na chwilę sporty ekstremalne, by zgłębić tajniki pojazdów autonomicznych. Planuje także zrobotyzować swojego Transita. W tym celu spotyka się z ekspertami doskonalącymi technologie samojezdne. Guy wybiera się także do Budapesztu, aby po raz pierwszy przejechać się całkowicie autonomicznym pojazdem, który jest testowany na publicznych drogach. Następnie na torze Silverstone bierze udział w wyścigu pojazdów sterowanych komputerowo.
W cieniu legend: najemnicy rock’n’rolla
(Rock ‚n’ Roll Guns For Hire: The Story of the Sidemen)
Poniedziałek 23 kwietnia, godz. 23:00
Earl Slick, muzyk przez 40 lat wspierający Davida Bowie’go, opowiada o sidemanach, czyli muzykach towarzyszących gwiazdom. Nie jesteśmy świadomi, że często właśnie tym muzycznym najemnikom zawdzięczamy największe przeboje XX i XXI wieku. Nie raz to właśnie zmieniali bieg historii muzyki. Twórcy dokumentu uświadamiają, jak to jest żyć
w cieniu wielkiej gwiazdy, jak wygląda słodko-gorzka historia sukcesu i udaremnionych ambicji. W programie wypowiadają się Mick Jagger, Keith Richards i Billy Joel, oraz sidemani takich sław jak Prince, David Bowie, John Lennon, Otis Redding, Rolling Stones oraz Beyonce.
 

 
Wielkie pytania: Czy możemy żyć wiecznie
(Can We Live Forever: The Big Think)
Monday 2 April at 23:00
Długość naszego życia co dekadę wydłuża się o 2,5 roku, a jedna trzecia urodzonych dzisiaj dzieci prawdopodobnie dożyje 100 lat. Starszy wiek niesie jednak ze sobą wiele schorzeń, będących konsekwencją chorób, zaniedbań oraz dotychczasowego stylu życia. Choć rewolucja w biomedycynie daje teraz szanse na leczenie tych dolegliwości, a nawet na przedłużenie życia jeszcze bardziej, takie działania niosą jednak ze sobą szereg dylematów etycznych. W tajniki tej złożonej i szybko rozwijającej się dziedziny nauki jaką jest biomedycyna wprowadza nas sir Paul Nurse, genetyk i biochemik wyróżniony w 2001 roku nagrodą Nobla. Według niego, pytanie nie powinno brzmieć, jak za pomocą osiągnięć nauki doskonalić nasze zdrowie oraz wydłużyć życie, lecz – czy wykorzystywanie wszystkich dostępnych narzędzi i technik jest słuszne.
Miasta tętniące życiem
(World’s Busiest Cities)
From Tuesday 3 April at 19:55
Sezon 1 (4 Episodes)
Seria dokumentalna przedstawiająca tajemniczy świat skomplikowanych systemów, dzięki którym funkcjonują największe i najbardziej zatłoczone miasta na świecie. Transport, inżynieria, żywność, handel – to obszary codziennego życia, które wymagają złożonej logistyki i stanowią spore wyzwanie dla władz najbardziej znanych metropolii. W mieście Meksyk wdrożono specjalne działania mające chronić mieszkańców przed trzęsieniami ziemi oraz wybuchami wulkanów. Moskwa z kolei jest ogromnie zróżnicowana architektonicznie, co potwierdza tylko, fakt, że wielkie miasta to także wielka porcja historii. Poznamy także tajemnice takich metropolii jak Dehli czy Honk Kong.
Skarby przeszłości i ich tajemnice
(Treasures Decoded)
From Wednesday 4 April at 19:55
Sezon 4 (8 Episodes)
Seria dokumentalna, której twórcy przeprowadzają archeologiczne dochodzenia w sprawie niewyjaśnionych zagadek starożytności. Pojawienie się nowych dowodów daje badaczom kolejne szanse na rozwiązanie każdej z nich. W każdym odcinku światowej klasy eksperci z różnych dziedzin skupiają się na innym obiekcie archeologicznym i szukają prawdy o jego pochodzeniu. Najnowsze doniesienia naukowe, piękne rekonstrukcje, pełne dramatyzmu opowieści oraz zaskakujące odpowiedzi w tej serii skoncentrowane będą wokół m.in. prawdziwej wieży Babel, plag egipskich, Stonehenge oraz miasta Petra.
Cała prawda o naszych zębach
(The Truth About Your Teeth)
From Thursday 5 April at 23:00
Sezon 1 (2 Episodes)
BBC we współpracy z najlepszymi brytyjskimi dentystami stworzyło specjalny gabinet, do którego zgłaszają się pacjenci z typowymi dolegliwościami stomatologicznymi. Wszystko po to, by uświadomić społeczeństwu konsekwencje nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Dr Chris Van Tulleken śledzi najnowsze doniesienia naukowe z dziedziny stomatologii i na samym sobie testuje rozwiązania, które mogą uchronić nas przed częstymi wizytami na fotelu dentystycznym.
Cała prawda o fitnessie
(The Truth About Getting Fit)
Thursday 19 April at 23:00
Nie masz czasu iść na siłownię, a myśl o porannym biegu grozi wysypką? Teraz, dzięki przełomowym wynikom badań naukowców, możesz zadbać o kondycję i zdrowie w możliwie najmądrzejszy sposób, jednocześnie przy minimalnym wysiłku. To nie jest program o tym, jak dać się zwieść obietnicom o smukłej sylwetce i sześciopaku na brzuchu – to porcja wiarygodnych danych naukowych na temat niesamowitego związku między naszą aktywnością fizyczną a zachowaniem zdrowia. Oto przewodnik, z którego dowiecie się, jak rozsądnie ćwiczyć i dbać o kondycję i dobre samopoczucie bez konieczności spędzania godzin w leginsach i bez abonamentu w klubie fitness.
Cała prawda o kosmetykach
(The Truth About Looking Good)
Thursday 26 April at 23:00
Wielu z nas ma obsesję na punkcie młodego, atrakcyjnego wyglądu. Chętnie kupujemy kosmetyki, które mają to zapewnić. Jednak niewiele z nich ma jakikolwiek związek z nauką i medycyną. Zazwyczaj nie są testowane przez niezależnych naukowców, często nie są nawet poddawane badaniom klinicznym, ponieważ nie są sklasyfikowane jako leki. Większość zapewnień o wiecznej młodości nie ma niestety pokrycia. Co zatem oznaczają stwierdzenia „testowany klinicznie”, „zalecany przez dermatologów”, „przeciwzmarszczkowy” lub „dodający objętości”? Czy marnujemy pieniądze na produkty, których nie potrzebujemy, a które de facto nie działają?
 

Wielkanocna uczta Mary Berry
(Mary Berry’s Easter Feast)
Niedziela 1 kwietnia oraz poniedziałek 2 kwietnia, godz. 12:55
Sezon 1 (2 odcinki)
Wielkanoc to wyjątkowo ważny czas w chrześcijańskim kalendarzu. Mary odkrywa jego tradycje przez pryzmat dziedziny, na której zna się najlepiej – przez jedzenie.
Opowiada o obyczajach kulinarnych wielu społeczności i kultur, od rosyjskiej, przez filipińską i karaibską po brytyjską oraz włoską. Prezentuje także własne sprawdzone sposoby na spędzenie świątecznych dni.
Mary oczywiście dzieli się swoimi ulubionymi przepisami na dania, które stawia na wielkanocnym stole. Dowiemy się m.in., jak przygotować świeże bułeczki, tradycyjne angielskie ciasto wielkanocne Simnel oraz pieczoną jagnięcinę.
Niezwykłe hotele bez tajemnic
(Amazing Hotels: Life Beyond the Lobby)
Od czwartku 5 kwietnia, godz. 20:55
Sezon 1 (6 odcinków)
Prezentacja najbardziej niezwykłych hoteli na świecie, wyróżniających się położeniem, klimatem lub architekturą. Brytyjscy dziennikarze Giles Coren oraz odwiedzają m.in. Marina Bay Sands w Singapurze. Jest to jeden z największych hoteli na świecie. Pracuje tu 9,500 pracowników, a ich celem jest zapewnienie wygody gościom, których co roku przybywa tu aż około miliona. Z kolei w lapońskiej wiosce w północnej Szwecji znajduje się ICEHOTEL, w którym można spędzić noc w pokoju zbudowanym z rzeźbionego lodu. Właściciele planują w miesiącach letnich wykorzystywać wyłącznie energię słoneczną.
Odwiedzamy także niesamowite hotele z cieplejszych zakątków globu m.in. The Royal Mansour w Maroko oraz Giraffe Manor w Kenii.
Mary Berry: dania na co dzień
(Mary Berry Everyday)
Od poniedziałku 9 kwietia, godz. 17:55
Sezon 1 (6 odcinków)
Brytyjska mistrzyni kuchni, autorka książek oraz programów kulinarnych Mery Berry uwielbia spędzać czas w kuchni i celebruje każdą taką chwilę.
W programie prezentuje, jak przygotować zdrowe, zróżnicowane posiłki z jej ulubionych składników.
W repertuarze dania mało wymagające i łatwe do przygotowania, pożywne posiłki dla całej rodziny, rodzinne klasyki Mary oraz dania popisowe na uroczyste okazje.
Wstydliwe choroby: online
(Embarrassing Bodies: From the Clinic)
Sezon 1 (3 odcinki): od poniedziałku 16 kwietnia, godz. 22:55
Sezon 2 (8 odcinków): od czwartku 19 kwietnia, godz. 22:55
Kolejna seria spotkań z ulubionymi lekarzami, z których porad możemy korzystać w domowym zaciszu.
Doktorzy Christian Jessen, Dawn Harper oraz Pixie McKenna przy wsparciu najlepszych specjalistów, najnowszych technologii i nowoczesnego zaplecza medycznego zapewniają pacjentom konsultacje, porady oraz diagnozy nietypowych i krępujących schorzeń,
z którymi pacjenci często borykali się całe dotychczasowe życie.
Bezdomne czworaczki
(Quadruplets and Homeless)
Czwartek 19 kwietnia, godz. 21:55
Po dziesięciu latach starania się o potomstwo Aynur oraz Tony dowiadują się, że będą mieć… czworaczki! Para nie ma własnego domu, zamieszkuje więc z rodzicami Aynur, tradycyjnym tureckim małżeństwem. Brak domu to nie jedyny problem tej rodziny – Tony walczy z nałogiem alkoholowym. Chciałby zostać w tym ciepłym domu jak najdłużej i pragnie udowodnić swoje uczucia do Aynur. Bardzo angażuje się w opiekę nad dziećmi.
Mawia się, że dziecko wywraca życie rodziców do góry nogami. Co zatem dzieje się, gdy dzieci pojawia się czworo?
To nowoczesne love story, którego bohaterowie udowadniają, że prawdziwe uczucie może przezwyciężyć największe trudności.
 

 
Nasze zwierzaki: U weterynarza
(My Pet & Me: Vet Tales)
Od poniedziałku 9 kwietnia, godz. 16:25
Sezon 1 (25 odcinków)
Nowa część programu „Nasze zwierzaki”. Tym razem duet prowadzących uświadamia najmłodszym, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, czasami chorują. Potrzebują wtedy pomocy medycznej. Badanie stanu zdrowia lub udzielenie porady medycznej także ich dotyczy. Ferne i Rory w każdym odcinku towarzyszą dzieciom podczas wizyty z podopiecznym u weterynarza. Klacz w ciąży lub rana stopy ukochanego kota – weterynarz odpowiednio zaopiekuje się czworonożnym przyjacielem i znajdzie sposób na każdą dolegliwość. Dzieci dowiedzą się, jak właściwie opiekować się zwierzętami domowymi oraz czym dokładnie zajmuje się weterynarz.
Andy i sekretna kryjówka
(Andy’s Secret Hideout)
Od poniedziałku 2 kwietnia, godz. 16:20
Sezon 1 (16 odcinków)
Witacie w sekretnej kryjówce Andy’ego. To właśnie tutaj wraca on po ciężkim dnu pracy. Chociaż to wcale nie koniec przeżyć, bo przed spaniem czeka na niego jeszcze kilka niespodzianek.
Niespodziewani czworonożni goście, kilka magicznych przedmiotów i wspólna zabawa – czasami najlepsze przygody zdarzają się w domu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *