„Lato z Radiem”. Trasa w nowej odsłonie i festiwal w Gdyni

W sobotę 23 czerwca o godz. 9.00 Program 1 Polskiego Radia zainauguruje tegoroczną trasę „Lata z Radiem” w odświeżonej, bardziej atrakcyjnej, a zarazem misyjnej formule.

 

 

Obejmuje ona wielowątkową, dynamiczną audycję, której stałym elementem będą m.in. relacje reporterskie z całej Polski oraz festiwal muzyczny przygotowywany wspólnie z Miastem Gdynia.

Radosna „Polka Dziadek”, tradycyjnie rozpoczynająca najbardziej rozpoznawalną audycję w polskim eterze, 23 czerwca zabrzmi w zupełnie nowych aranżacjach z aż czterech miejsc: ze studia w Warszawie, z Pułtuska, z Tarnowa i z Polic. We wszystkich tych ośrodkach pojawią się dziennikarze Polskiego Radia oraz wozy satelitarne. W Pułtuskuwakacje 2018 powitają szlagiery Kapeli Czernikowskiej, w Tarnowie – Krzysztof Jaryczewski i Oddział Zamkniętya w Policach zagrają Szymon Wydra i Carpe Diem.

Tegoroczna audycja „Lato z Radiem” będzie miała charakter rozrywkowy, m.in. za sprawą obecności wielu elementów kabaretowych i satyrycznych, ale – zgodnie z tradycją – złożą się na nią też inne gatunki słowne, w tym serwisy informacyjne i podróżnicze, konkursy dla słuchaczy, wakacyjne newsy, kultowe „Strofy dla Ciebie”, komentarze piłkarzy narodowej reprezentacji oraz ekspertów śledzących wydarzenia tegorocznego Mundialu, w tym legendarnego napastnika polskiej reprezentacji Włodzimierza Lubańskiego. Nowością będzie cykl satyryczny, w którym znani publicyści skomentują aktualne wydarzenia społeczne i polityczne. Interesująco zapowiadają się też opowiedziane dźwiękiem, niezwykłe, często dramatyczne, ale mające optymistyczny finał historie ludzkie, prezentowane w cyklu „Jedyny taki ktoś”. Wielu słuchaczy na pewno zainteresuje też nowy cykl pt. „Lato z Radiem budzi ludzi”, powstający we współpracy z Fundacją „Budzik” Ewy Błaszczyk. Dużą atrakcją, szczególnie dla miłośników kryminałów, będzie lektura najnowszej powieści Katarzyny Bondy pt. „Czerwony pająk”. Okazją do wspólnej zabawy będzie również próba stworzenia „Przeboju Lata z Radiem” – z tekstem autorstwa słuchaczy i muzyką skomponowaną przez Marka Kościkiewicza. Każdego dnia dziennikarze „Lata z Radiem” przygotują też specjalną niespodziankę. Codziennie do wygrania będzie „Walizka marzeń” pełna prezentów. Słuchacze znajdą w niej m.in. smartfony, hulajnogi, nawigacje samochodowe, zegarki, opaski fitness, ciśnieniomierze, głośniki bezprzewodowe, elektroniczne nianie i inne, atrakcyjne gadżety.

Godnym uwagi elementem tegorocznej audycji będzie również „Klasyczne Lato z Radiem” przygotowywane przez redaktora Adama Rozlacha i zespół radiowej Dwójki. Dzięki wspólnej pracy dwóch anten – Jedynki i Programu 2, słuchacze „Lata z Radiem” będą mieli okazję zapoznać się z relacjami z prestiżowych wydarzeń muzycznych, w tym: Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju czy 73. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Relacje i transmisje w niedzielne wieczory o godz. 23.07.

Tegoroczne „Lato z Radiem” będzie realizowane w bliskim, serdecznym kontakcie ze słuchaczami, w regionach wyróżniających się tradycjami, historią czy walorami krajobrazowymi. Trasa reporterskich wyjazdów obejmie 63 miejscowości. Niedługo po Pułtusku, Tarnowie i Policach, będą to m.in. Kędzierzyn-Koźle (30 czerwca), Puławy (7 lipca), Grunwald (14 lipca), Stegna (21 lipca), Mrągowo (28 lipca), Giżycko (4 sierpnia), Szczebrzeszyn (11 sierpnia), Wolsztyn (18 sierpnia) i Gdynia (25 sierpnia). Wyjazdy odbywać się będą od poniedziałku do soboty. Prowadzący „Lato z Radiem” pojawią się w terenie z wozem satelitarnym, lokując tam studio plenerowe z licznymi radiowymi atrakcjami. W Pułtusku słuchacze wraz z dziennikarzami będą mogli zakręcić radiowym kołem fortuny i zrobić pamiątkowe zdjęcie fotobudką. Za pośrednictwem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu będzie też można wykonać badanie słuchu.

Sympatycy „Lata z Radiem” tegoroczne wakacje spędzą w gronie dobrze sobie znanych prowadzących, wydawców i reporterów, wraz z licznymi gośćmi i felietonistami. W gronie tym znajdą się: Sława Bieńczycka, Roman Czejarek, Monika Tarka, Robert Kilen, Małgorzata Raducha, Andrzej Szyszko, Agnieszka Ciecierska, Małgorzata Głogowska, Włodzimierz Lubański, Marek Kościkiewicz, Maciej Walecki, Piotr Gociek, Krzysztof Feusette, Piotr Lisiewicz i Rafał Ziemkiewicz.

Zwieńczeniem tegorocznego „Lata z Radiem” będzie wydarzenie muzyczne współorganizowane przez Polskie Radio i Miasto Gdynia. „Lato z Radiem Festiwal” zagości 26 sierpnia na gdyńskim Skwerze Kościuszki. Będzie to największa w Polsce plenerowa, letnia impreza muzyczna o charakterze otwartym (wstęp niebiletowany),transmitowana przez wszystkie anteny Polskiego Radia i portal polskieradio.pl.

Część koncertowa rozpocznie się o godz. 13.00 i odbywać się będzie na dwóch scenach. Kierownictwo artystyczne festiwalu objął jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy muzycznych Piotr Metz.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *