MediaZapowiedzi TV

Lipiec na kanałach z portfolio BBC Studios

Lipiec 2020 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

 

Top of the Lake
Od piątku 10 lipca, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Wspólne dzieło pisarki i reżyserki Jane Campion oraz producentów oscarowego filmu „Jak zostać królem”. „Top of the Lake” to posępna, tajemnicza opowieść osadzona na nowozelandzkiej prowincji. W obsadzie występują m.in. Elisabeth Moss, David Wenham, Peter Mullan oraz Holly Hunter.

12-letnia dziewczynka chce popełnić samobójstwo w tajemniczym jeziorze. To Tui Mitcham, córka miejscowego barona narkotykowego, Matta Mitchama, i jego trzeciej żony, tajlandzkiej barmanki. Okazuje się, że dziewczynka jest w piątym miesiącu ciąży, jednak nie chce zdradzić, kim jest ojciec dziecka. Po przesłuchaniu nagle znika w tajemniczych okolicznościach. Do zbadania sprawy wezwana zostaje odważna, choć niedoświadczona, młoda detektyw Robin Griffin. Szybko zaczyna sobie zdawać sprawę, że znalezienie zaginionej stało się jej obsesją i przerodziło w poszukiwanie samej siebie sprzed wielu lat.

Historia Tui ponownie wprowadza do życia Robin dwóch mężczyzn z przeszłości. Są to jej były chłopak Johnno, syn Matta Mitchama, oraz Al Parker, kolega detektyw, jednocześnie mentor, który od dawna zna Robin i jej rodzinę. Z biegiem śledztwa główna bohaterka odkrywa tajemnice z przeszłości swojej oraz rodzinnego miasteczka.

„Top of the Lake” to wielokrotnie wyróżniana przez krytyków mroczna opowieść o szczęściu, którego poszukiwanie skrywa ciemną stronę.

Nędznicy
Od niedzieli 19 lipca, godz. 22:30
Sezon 1 (8 odcinków)

Serialowa adaptacja słynnej powieści autorstwa Victora Hugo. Do udziału w sześcioodcinkowej produkcji BBC zaproszono plejadę gwiazd. W obsadzie m.in.: Dominic West, David Oyelowo, Lily Collins oraz laureatka Oscara Olivia Colman.

„Nędznicy” to ponadczasowa opowieść o miłości, niesprawiedliwości, odkupieniu i nadziei osadzona we Francji początku XIX wieku. Były galernik Jean Valjean po 19 latach wychodzi z niewoli. Choć więzienna przeszłość wciąż go prześladuje, Valjean próbuje na nowo odnaleźć się w społeczeństwie. Pod wpływem spotkania z mądrym biskupem Digne (Derek Jacobi) postanawia odmienić swoje życie.

Śledzimy także losy ubogiej krawcowej Fantine, ukrywającej swoje nieślubne dziecko (Lily Collins). Kobieta po odrzuceniu zalotów brygadzisty, traci pracę i staje przed dramatycznym wyborem.

Niezapomniane
Od soboty 18 lipca, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Serial kryminalny, którego akcja zawiązuje się w chwili odnalezienia zwłok młodego mężczyzny w podziemiach starego domu. Okazuje się, że zbrodnia popełniona została 39 lat temu. Do rozwiązania sprawy sprzed kilku dekad wezwana zostaje błyskotliwa nadkomisarz Cassie Stuart.

Zeznania czworga podejrzanych: duchownego, szanowanego przedsiębiorcy, pracownika społecznego oraz mężczyzny opiekującego się schorowaną żoną zdają się odbiegać od siebie, a powrót do wspomnień sprzed lat wywołuje w ich bliskich niepokój i obawy przed poznaniem prawdy.

Do jakich czynów zdolna jest osoba, którą znamy i z którą żyjemy od lat? Jakie skrywa tajemnice? Nic tu nie jest czarno-białe.

Luther
Od czwartku 30 lipca, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Idris Elba wciela się w postać pełnego pasji londyńskiego detektywa, który potrafi być tak niebezpieczny oraz bezwzględny jak złoczyńcy, których ściga. Granice między jego życiem prywatnym a zawodowym dawno się już zatarły, a on sam często balansuje na granicy prawa, by samodzielnie wymierzać sprawiedliwość.

Luther z podobną odwagą przenika umysły psychopatów co mroczne przestrzenie własnej duszy. Demony z przeszłości pomagają mu tropić seryjnych morderców. Mroczny kryminał psychologiczny wielokrotnie doceniany przez krytyków.

 

 

Sekrety skóry
Od piątku 3 lipca, godz. 19:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Największy organ naszego ciała – skóra – skrywa wiele sekretów. Chroni w niesprzyjających warunkach, jest narzędziem komunikacji oraz obrony przed drapieżnikami, zapewnia umiejętności pozazmysłowe.

Jak dostosowuje się do otaczającego ją środowiska? Jak to możliwe, że chroni organizm? Jak jest zbudowana i jak się zmienia?

Naukowcy za pomocą szeregu eksperymentów oraz fascynujących przykładów ze świata fauny odpowiadają na te pytania oraz wiele innych. W programie fascynujące ciekawostki przyrodnicze, m.in. o żabach wydalających śmiertelną truciznę przez skórę, o zwierzętach, które potrafią schłodzić się za pomocą własnej „klimatyzacji” oraz o hipopotamach – wyposażonych we własny filtr przeciwsłoneczny. Skóra jest niesamowicie zróżnicowanym organem, i podobnie jak świat zwierząt, potrafi zadziwiać.

Animal Impossible
Od piątku 24 lipca, godz.19:55
Sezon 1 (10 odcinków)

Tim Warwood i Adam Gendle to zwariowani kumple, utytułowani mistrzowie snowboardu, znani z zamiłowania do ekstremalnych sportów i szalonych wybryków. Tym razem swoją energię postanowili wykorzystać w celu zweryfikowania stereotypów oraz mitów na temat zwierząt. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że eksperymenty przeprowadzają głównie na sobie.

Czy koty zawsze lądują na czterech łapach? Czy kałamarnica jest w stanie zatopić statek? Czy pajęcza sieć rzeczywiście jest mocniejsza niż stal? Ciekawość prowadzących zdaje się nie mieć granic. Nieustraszona dwójka dokonuje niemal kaskaderskich wyczynów – jednym z nich jest pływanie z ogromnym żarłaczem białym. Wszystko po to, by zdobyć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące królestwa zwierząt. Dowiadują się znacznie więcej, niż by chcieli.

Wielki brytyjski test inteligencji
Wtorek 28 lipca, godz. 23:00

Czy telefon komórkowy Cię ogłupia? Jak ćwiczyć sprawność umysłową? Matematyczka Hannah Fry oraz doktor Michael Mosley prowadzą wielki narodowy test inteligencji Brytyjczyków. W interaktywnej zabawie udział wzięło 250 tysięcy chętnych z całego kraju. Podzieleni zostali na rywalizujące ze sobą grupy pod wodzą wybitnych naukowców.

Z analiz przeprowadzonych podczas testu wynika, że nasza inteligencja ulega zmianom na przestrzeni lat. W jakich sprawnościach jesteśmy najlepsi po osiemdziesiątce? Czy 10-latki są w stanie przechytrzyć dorosłych? Okazuje się, że wiek, płeć, styl życia oraz podejście do technologii mają spory wpływ na nasz sposób myślenia. Niektóre nawyki usprawniają działanie naszych szarych komórek, inne je osłabiają. Warto odkryć sprawdzone sposoby na zwiększenie swojej sprawności umysłowej.

Zabójcze kataklizmy
Od niedzieli 5 lipca, godz. 16:00
Sezon 2 (10 odcinków)

Kataklizmy nawiedzają naszą planetę od milionów lat, kształtują krajobraz i nadają mu wyjątkowe cechy. Dotychczas populacja ludzka starała się żyć zgodnie z Matką Naturą, czerpiąc korzyści z bogactw jej ziemi. Jednak ze wzrostem ekspansji miast i prowokowaniem zmian klimatu ludzie narażają się na gniew natury.

W każdym z odcinków programu omówione zostały najtragiczniejsze w skutkach katastrofy naturalne. Twórcy programu analizują ich przyczyny, mechanizmy oraz rozmiary spowodowanych przez nie zniszczeń. Zwalczenie najpoważniejszych nierzadko zajmuje całe dekady. Czy tego typu katastrofy można przewidzieć i im zapobiec? Gdzie i kiedy uderzą następny raz?

Brytyjskie fabryki
Od środy 15 lipca, godz. 23:00
Sezon 5 (9 odcinków)

Piąty sezon popularnego programu, którego celem jest przybliżenie technologii, sposobów oraz skali wytwarzania naszych ulubionych produktów spożywczych i przedmiotów codziennego użytku.

Dziennikarz Gregg Wallace zakrada się na zaplecze największych europejskich fabryk i obserwuje proces produkcji, a Cherry Healey wypytuje ekspertów o zastosowane technologie oraz innowacyjne rozwiązania.

Poznajemy także dzieje wynalezienia oraz popularyzacji niektórych produktów. Z programu widzowie dowiedzą się, jak powstają m.in.: materace, woskowane kurtki oraz popularne w Anglii wiśniowe babeczki Bakewells.

 

 

Putin: historia rosyjskiego szpiega
(Putin – A Russian Spy Story)
Środa 22 lipca, godz. 22:30

Program dokumentalny poświęcony życiu oraz działalności jednego z najpotężniejszych polityków świata. Przebiegły i nieprzewidywalny Władimir Putin już od 20 lat rządzi w Rosji żelazną ręką. Kim tak naprawdę jest? Jak koleje losu ukształtowały osobowość tego byłego szpiega, którego wpływy obserwujemy dzisiaj na całym świecie, od Waszyngtonu po Salisbury?

W programie wypowiedzi ludzi z bliskiego kręgu Putina, a także jego przeciwników i ofiar. Zobaczymy też archiwalne materiały filmowe z wielu lat jego rządów. Ten wstrząsający dokument to podróż do wnętrza umysłu samotnego i budzącego postrach rosyjskiego przywódcy.

Największe mity europejskich monarchii
(Royal History’s Myths and Secrets)
Niedziela 19 lipca, godz. 20:00

Historyczka Lucy Worsley demaskuje mity związane z historią europejskich monarchii. Przeszłość skrywa krwawe tajemnice, a zdrada i podstęp często kryły się w wystawnych pałacowych komnatach oraz na polach bitew. Podczas podróży przez kontynent w poszukiwaniu prawdy Worsley odkrywa prawdziwe, często dalekie od oficjalnych i utrwalanych przez członków rodzin królewskich, wersje historii.

Dzięki programowi na nowo poznajemy dzieje Henryka VIII oraz reformacji, opowieść o królowych Elżbiecie I i Marii Antoninie, a także historię powstania Wielkiej Brytanii, dzieje słynnej hiszpańskiej floty statków – Armady oraz nowe fakty na temat Rewolucji Francuskiej. Prowadząca rozprawia się z mitami z dziejów historii Europy, które na dobre zakorzeniły się w naszej świadomości.

Morderstwa 24/7
(Murder 24/7)
Czwartek 23 lipca, godz. 22:30

Nad rozwiązaniem spraw o morderstwo pracuje zazwyczaj specjalnie powołany zespół detektywów, ekspertów, naukowców oraz prawników. To praca 24 godziny na dobę. Twórcy programu przedstawiają przebieg prawdziwych śledztw ukazany z perspektywy każdego z ekspertów biorących w nim udział, od pierwszego tygodnia krytycznego w każdym dochodzeniu.

Widzowie przyglądają się pracy śledczych prowadzących przesłuchania, zespołu sądowego zbierającego dowody, prawników oraz społeczności, która zmaga się z następstwami przestępstwa. Widzowie ramię w ramie podążają z zespołem ścieżką pełną zwrotów akcji. Poznają także punkt widzenia rodziny i przyjaciół oskarżonych oraz ogromny wpływ, jaki na ich codzienne życie wywiera dramatyczna sytuacja.

Rosja kontra kobiety
(Stacey Dooley Investigates: Russia’s War on Women)
Środa 8 lipca, godz. 22:30

Społeczeństwo rosyjskie skrywa mroczny sekret. Szacuje się, że co roku tysiące tamtejszych kobiet giną z rąk swoich mężów lub partnerów. Przemoc domowa jest w Rosji głęboko zakorzeniona, co potwierdza nawet jedno z kontrowersyjnych powiedzeń: „Jeśli cię bije, to znaczy, że cię kocha”. Mimo skali tego problemu w lutym 2017 deputowani Dumy zdecydowali, że przemoc domowa nie będzie uznawana za przestępstwo. Prezydent podpisał ustawę.

Dziennikarka Stacey Dooley wybiera się do Rosji, by poznać przyczyny tej decyzji i wpływu, jaki ma on na obecną sytuację kobiet. Spotyka się z ofiarami przemocy ukrywającymi się przed swoimi oprawcami, przeprowadza rozmowę z gwałcicielem. Odwiedza też ortodoksyjnych chrześcijan, którzy walczą o powrót Rosji do tradycyjnych wartości i rozmawia z młodymi feministkami, które mimo gróźb oraz zastraszania uparcie walczą o równość płci wobec prawa.

Putin: nowy car
(Putin – The New Tsar)
Środa 15 lipca, godz. 22:30

Jak ubogi chłopiec z małego mieszkania w Petersburgu stał się jednym z najpotężniejszych światowych przywódców szanowanych przez Trumpa i swoich rywali?

Historia dojścia Władimira Putina do władzy opowiedziana w przededniu ponownego wyboru na prezydenta Rosji w 2018 roku.

 

 

Dziewięcioro dzieci królowej Wiktorii
(Queen Victoria and Her Nine Children)
Od piątku 10 lipca, godz. 21:55
Sezon 1 (3 odcinków)

Historia królowej Wiktorii – wdowy w żałobie, która musiała wychowywać dziewięcioro dzieci na oczach całego kraju. Wiktoria zasiadła na brytyjskim tronie w 1837 roku w wieku 18 lat. Rządziła krajem aż do śmierci w 1901 roku. Królowa i książę Albert byli ze sobą niezwykle blisko, a ich związek był bardzo namiętny.

Doczekali się pięciu córek i czterech synów. Mieli bardzo przemyślany pogląd na temat roli rodziny królewskiej w życiu publicznym. Po śmierci ukochanego męża Wiktoria została samotną matką zmagającą się z trudami rodzicielstwa. Twórcy dokumentu opowiadają historię jej żałoby, burzliwych relacji z dorastającymi dziećmi oraz codziennych prób wywiązania się z zobowiązań wobec narodu.

Kulisy ślubu Karola i Diany
(Charles and Di – The Truth Behind Their Wedding)
Niedziela 19 lipca, godz. 19:55

Program dokumentalny przedstawiający ostatni tydzień przed ceremonią zaślubin księcia Karola i lady Diany Spencer w lipcu 1981 roku. Ślub tej pary był ogromnym wydarzeniem medialnym, które zgromadziło miliony rodaków i podniosło na duchu naród w niespokojnym czasie.

W programie wykorzystano materiały archiwalne oraz wypowiedzi osób, które dobrze znały parę: wieloletniej przyjaciółki Diany – Mary Robertson, pułkownika Roberta Spencera oraz dziennikarki Angeli Rippon, która przeprowadziła z młodymi wywiad przed ślubem i prowadziła relację na żywo z ceremonii.

Mistrzowie szycia
(The Great British Sewing Bee)
Od niedzieli 26 lipca, godz. 20:55
Sezon 3 (6 odcinków)

Trzeci sezon programu, w którym grupa dziesięciu amatorów krawiectwa staje do rywalizacji. Ich talent, kreatywność oraz umiejętność pracy pod presją czasu wystawiane zostają na próbę przez mistrzów w swoim fachu: głównego krawca firmy odzieżowej Savile Row – Patricka Granta – oraz popularnego nauczyciela szycia – Maya Martina.

W każdym z odcinków stawiają oni przed uczestnikami trzy trudne zadania. Podczas wykonywania lub przerabiania ubrań na miarę uczestnicy muszą wykazać się profesjonalizmem. Program prowadzi znana widzom z poprzednich sezonów Claudia Winkleman.

Żyj zdrowiej i dłużej
(Live Well for Longer)
Od poniedziałku 13 lipca, godz. 20:55
Sezon 1 (4 odcinków)

Doktor Tamal Ray, dziennikarka kulinarna Kate Quilton oraz reporter Morland Sanders przyglądają się różnorodnym produktom oraz zagadnieniom, które mają wpływ na długość naszego życia.

Rozmawiają m.in. o wpływie stresu na nasze zdrowie, męskiej antykoncepcji oraz syntetycznym alkoholu, który nie powoduje kaca. Sprawdzają także czy śpiewanie obniża poziom kortyzolu, badają wpływ smogu na serce oraz przybliżają wyniki najnowszych badań dotyczących sprawności mózgu.

 

 

Pies uwielbia książki
(Dog Loves Books)
Od poniedziałku 20 lipca, godz. 16:30
Sezon 1, Część 2 (26 odcinków)

Pies jest oszczędny w słowach. Z kolei Mops to rozgadany zwierzak o wielu talentach. Stanowią oni zgraną parę przyjaciół, którzy uwielbiają książki. Gdy Pies co wieczór zamyka swoją księgarnię, wspólnie wybierają z półki jedną z książek i przenoszą się w nieznane.

W każdym z książkowych światów czeka na nich ekscytująca przygoda oraz tajemnica do rozwiązania. Pies i Mops pomagają m.in. Sherlockowi Holmesowi oraz kapitanowi piratów. To niesamowite, czego można się dowiedzieć z książek.

Serial animowany dla przedszkolaków powstał na podstawie obsypanej nagrodami i popularnej w Wielkiej Brytanii serii książek autorstwa Louise Yates.

Tomek i przyjaciele
(Thomas & Friends)
Od poniedziałku 27 lipca, godz. 16:00
Sezon 14 (20 odcinków)

Lokomotywa Tomek i jego wierni przyjaciele gotowi są na kolejne niesamowite przygody na wyspie Sodor. Choć czasem wpadają w tarapaty, zawsze uczą się po drodze czegoś nowego i zdobywają wartościowe umiejętności.

W tej serii Tomek wypełnia misję specjalną – musi dostarczyć ważną przesyłkę do parku zwierząt. Piotruś chciałby być tak szanowany jak Gabryś, a Szast, Prast i Ferdynand panują zorganizować przyjęcie świąteczne. Niestety nie wszystko idzie po ich myśli, ale na szczęście zawsze mogą liczyć na pomoc przyjaciół.

Bitz i Bob
(Bitz & Bob)
Od środy 1 lipca, godz.15:40
Sezon 1 (43 odcinków)

Rezolutna Bitz jest utalentowaną wynalazczynią i uwielbia majsterkować. Przy pomocy młodszego brata Boba skonstruuje potrzebną rzecz ze wszystkiego, co tylko wpadnie jej w ręce.

Rodzeństwo uwielbia przygody! Najczęściej jednak pełne są one nieprzewidzianych zdarzeń. Gdy katastrofa wydaje się nieunikniona, Bitz musi szybko znaleźć rozwiązanie.

W tym celu zakłada swoje „majsterkulary”, za pomocą których projektuje niezbędne narzędzie. Wystarczy chwila i wynalazek jest gotowy. Pomysłowa Bitz znajdzie wyjście z każdej sytuacji.

Bitz i Bob: Ty też tak potrafisz!
(Bitz & Bob: You Can Do It Too!)
Od środy 1 lipca, godz. 15:55
Sezon 1 (43 odcinków)

Pomysłowa Bitz i jej młodszy brat Bob zapraszają do wspólnego majsterkowania. Potrzebna jest tylko odrobina fantazji. Dwójka rodzeństwa eksperymentuje z różnymi materiałami i tworzy z nich ciekawe przedmioty, które młodzi widzowie mogą sami wykonać w domu. Gospodarze programu przekazują dzieciom dokładne instrukcje i dzielą się wskazówkami technicznymi.

W pierwszym odcinku majsterkowicze zastanawiają się nad mechanizmem działania windy. Wyposażona w „majsterkulary” Bitz podpowiada, jak skonstruować dźwig działający na zasadzie przeciwwagi.

Nina i Neuronki
(Nina and the Neurons)
Od środy 1 lipca, godz. 10:20
Sezon 10 (20 odcinków)

Nina to supernaukowiec, który inspiruje przedszkolaki do odkrywania otaczającego je świata. Pomagają jej w tym wierne, animowane Neuronki, reprezentujące pięć zmysłów (smak, dotyk, wzrok, słuch i węch), dzięki którym dziecięce umysły otwierają się na świat nauki.

W tej serii Nina analizuje tak zróżnicowane zjawiska jak m.in.: sieć pająka, wieżowce, latarnie morskie oraz tamy tworzone przez bobry.

Catie i niezwykłe pojazdy
(Catie’s Amazing Machines)
Od środy 1 lipca, godz. 18:20
Sezon 1 (20 odcinków)

Catie Munnings to niesamowita dziewczyna, która ma jeszcze bardziej niesamowitą pracę. Jest utytułowaną mistrzynią wyścigów rajdowych.

Zaprezentuje widzom największe, najszybsze, najciekawsze oraz najbardziej imponujące pojazdy na świecie. I oczywiście zasiądzie za ich sterami.

W programie m.in. samochody wyścigowe, pojazdy na wielkich kołach, maszyny przemysłowe a także statki oraz żaglówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *