Listopad 2017 na kanale Discovery Historia

Doświadczony łowca staroci, Drew Pritchard, odnalazł w swojej karierze setki fascynujących przedmiotów, od tych niesamowicie rzadkich i cennych po te kunsztowne i zadziwiające.

 

 

ŁOWCY STAROCI – NAJLEPSZE OKAZJE
(SALVAGE HUNTERS – BEST BUYS)

Poniedziałek – piątek, od 6 listopada, godz. 17:00

Doświadczony łowca staroci, Drew Pritchard, odnalazł w swojej karierze setki fascynujących przedmiotów, od tych niesamowicie rzadkich i cennych po te kunsztowne i zadziwiające. W tym programie widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie najbardziej pamiętne znaleziska Drew.

Każdy odcinek serii poświęcony będzie innej tematyce a łowca staroci opowie o najciekawszych ludziach, jakich udało mu się poznać w trakcie poszukiwań przedmiotów do swojego sklepu w walijskim mieście Conwy. Drew wyjawi swoje ulubione miejsca do „polowań” na drogocenne starocie gwarantujące szybki zysk. Opowie również o swoich ulubionych zdobyczach i najdziwniejszych eksponatach, które udało mu się kupić i sprzedać na przestrzeni lat.

ZAGINIONY BOHATER INDII
(SUBHASH CHANDRA BOSE: THE MYSTERY)

W poniedziałek, 13 listopada, godz. 21:00

Tło dla tego programu dokumentalnego stanowi druga wojna światowa oraz coraz lepiej słyszalne wtedy wezwania do walki o niepodległość Indii. Pytanie, na które stara się odpowiedzieć program od pokoleń fascynuje Hindusów – co stało się z Subhashem Chandrą Bose? Według oficjalnej wersji, najsłynniejszy hinduski bojownik o wolność zginął w katastrofie samolotu w 1945 roku, jednakże akta państwowe mówiące o tym były utajnione aż do roku 2016.

Siddhartha Satbhai jest przekonany, że prawda o Subhashu jest zupełnie inna, a twórcy tego filmu dokumentalnego towarzyszą mu podczas prób udowodnienia swojego stanowiska. Dzięki zeznaniom świadków widzowie mogą poznać najpopularniejsze teorie o zaginięciu i śmierci indyjskiego separatysty. Ta historia, niczym powieść detektywistyczna, przeplata znane fakty z opiniami ekspertów i jest pełna zaskakujących zwrotów akcji, które sprawiają, że twórcy dokumentu stawiają coraz to nowe pytania. Czy uda się ustalić, co rzeczywiście stało się z Subhashem Chandrą Bose?

PANI SPOD SZÓSTKI
(THE LADY IN NUMBER 6)

W poniedziałek, 20 listopada, godz. 21:00

Podczas nagrywania tego filmu dokumentalnego, Alice Herz-Sommer miała 109 lat i była najstarszą żyjącą pianistką na świecie jak również najstarszą żyjącą osobą, której udało się przetrwać Holocaust. Urodziła się w Pradze w 1903 roku a jej pasja muzyczna przerodziła się w owocną karierę pianistki koncertowej. Inspirację stanowił dla niej bliski przyjaciel rodziny, Gustav Mahler.

Jako tak zwana „superstulatka”, Alice żyła w niewielkim mieszkaniu w północnym Londynie i niosła radość sąsiadom i przyjaciołom swoimi codziennymi ćwiczeniami gry na pianinie. W tym budującym filmie dokumentalnym, który zdobył Oscara, Herz-Sommer opowiada swą inspirującą historię oraz dzieli się przemyśleniami na temat niezłomnej siły ludzkiego ducha.

FINANSOWY SZARLATAN
(THE FORECASTER)

W poniedziałek, 27 listopada, godz. 21:00

Były czasy gdy Michael Armstrong, amerykański multimiliarder i doradca finansowy, używał swojej gruntownej wiedzy na temat rynków finansowych aby przewidywać z niesamowitą precyzją ekonomiczne punkty zwrotne. Jednak głośne wyrażanie swojej opinii o systemie ekonomicznym opierającym się na państwowym długu publicznym sprowadziło na niego gniew zarówno amerykańskiego rządu jak i instytucji finansowych.

Ten fascynujący film dokumentalny przedstawia historię znanego ekonomisty, któremu udało się odnieść sukces pomimo skromnych początków w firmie handlującej monetami, a także prezentuje okres gdy rząd oskarżał go o prowadzenie nielegalnej piramidy finansowej. Dziś Armstrong nadal ostrzega, że według jego obliczeń na horyzoncie widnieje kolejny kryzys finansowy.

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.