MediaZapowiedzi TV

Listopad w National Geographic, National Geographic Wild i Nat Geo People

W listopadzie na antenie National Geographic jednym z dominujących tematów będzie archeologia. W produkcji “Egipt: Miejsce pełne tajemnic” zobaczymy m.in. kulisy odnalezienia 3000-letniej mumii, zaś w programie “Toksyczny Grobowiec Tutanchamona” poznamy prawdę o “klątwie faraona”. Solidną dawkę wrażeń zapewnią również “Narkowojny” o przemytach heroiny z Afganistanu czy “Podwodne olbrzymy” ukazujące największe ryby na świecie. Co jeszcze czeka na widzów w listopadzie?

 

Egipt wciąż kryje wiele nieodkrytych artefaktów z czasów starożytności. W programie “Egipt: Miejsce Pełne Tajemnic” (premiera w niedziele od 6 listopada o godz. 15:00 w National Geographic) zajrzymy za kulisy pracy badaczy, przyglądając się fascynującemu procesowi odkopywania prastarych grobowców. Z kolei twórcy “Toksycznego grobowca Tutanchamona” (premiera w niedzielę 20 listopada o godz. 22:00 w National Geographic) spróbują rozwikłać słynną “klątwę faraona”. Na czym polega ta zagadka? W 1922 r. naukowcy, którzy odkryli miejsce spoczynku Tutanchamona, nagle i z niewyjaśnionych przyczyn zaczęli umierać. Czy seria zgonów to był tragiczny zbieg okoliczności, a może ponurą historię wymyślili wydawcy, którzy chcieli zwiększyć sprzedaż gazet?

W listopadzie na antenie National Geographic nie zabraknie formatów popularnych wśród fanów – pojazdów wielkogabarytowych i kryminału. Na widzów czekać będą takie premiery, jak: “Transport wagi ciężkiej” (premiera w środy od 2 listopada o godz. 21:00), “Narkowojny” (premiera we wtorki od 1 listopada o godz. 23:00), “Ciekawsza strona historii” (premiera w piątki od 18 listopada o godz. 21:00) i “Podwodne olbrzymy” (premiera w soboty od 26 listopada o godz. 16:00).

To jednak nie koniec poszukiwania cennych śladów historycznych w National Geographic. W programie “Wyprawa na dno” (premiera w czwartki od 16 listopada o godz. 22:00 w National Geographic) towarzyszymy dociekliwym badaczom, którzy niczym naukowi detektywi zaglądają w najciemniejsze głębiny, szukając odpowiedzi na nurtujące pytania.

W serii specjalnej, zatytułowanej “Niesamowita Afryka” (premiery w niedziele od 6 listopada o godz. 14:00 w National Geographic Wild) przekonamy się, że takie zwierzęta, jak goryle, słonie i żyrafy wciąż kryją przed nami wiele tajemnic. Z kolei w programach “Doktor Ole i Świat Zwierząt” (premiera w czwartki od 24 listopada o godz. 18:00 w National Geographic) oraz “Critter Fixers – Zwierzęcy Cudotwórcy” (premiera w środy od 30 listopada o godz. 18:00) spędzimy czas z wybitnymi weterynarzami, podpatrując, jak leczone są najróżniejsze zwierzęta. Zarówno te udomowione, jak i dzikie, małe oraz te bardzo, bardzo duże.

 

 

EGIPT: MIEJSCE PEŁNE TAJEMNIC
LOST TREASURES OF EGYPT 4
Premiera w niedziele od 6 listopada od godz. 15.00 w National Geographic
(8×60)

Obszar dzisiejszego Egiptu jest tak “żyzny” w historyczne skarby, że badacze wręcz ścigają się w tym, kto pierwszy dokona spektakularnego odkrycia. Czołowi archeolodzy ze świata, wpuścili ekipę National Geographic za kulisy, by towarzyszyła im w trakcie intensywnego sezonu poszukiwawczego. W jednym z odcinków Egiptolog Aliaa Ismail bada okoliczności śmierci chłopca-faraona, który prawdopodobnie został zamordowany. Czy to możliwe, by ustalić szczegółowe fakty zbrodni, która wydarzyła się kilka tysięcy lat wcześniej? Zobaczymy też, jak zespół archeologów zajmuje się najpotężniejszym faraonem starożytnego Egiptu, Ramzesem II. We wnętrzu grobu jego bliskiego współpracownika badacze odkrywają komorę wypełnioną mumiami.

TOKSYCZNY GROBOWIEC TUTANCHAMONA
TUT’S TOXIC TOMB
Premiera we wtorek 16 listopada o godz. 22.00 w National Geographic
(1×120)

26 listopada 1922 roku dokonano – jak określiły to media – “największego archeologicznego odkrycia wszech czasów”. Howard Carter, wraz ze swoim zespołem, odnaleźli wypełniony skarbami grobowiec młodego Tutanchamona. Szczęście zespołu badaczy nie trwało jednak długo. Odkrywcy tajemniczego znaleziska zaczęli umierać w niewyjaśnionych okolicznościach, co rozpoczęło pogłoski o “klątwie faraona”. Czy w tym zamkniętym na siedem spustów grobowcu panował zabójczy mikroklimat, który mógł okazać się toksyczny dla organizmów badaczy? A może to spisek mediów, które sfabrykowały tę historię tylko po to, by zwiększyć sprzedaż swoich gazet?

WYPRAWA NA DNO

DRAIN THE OCEANS 5
Premiera w niedziele od 20 listopada od godz. 22.00 w National Geographic (6×60)

Podwodny świat wciąż pozostaje dalece mniej odkryty przez naukowców, niż to, co jesteśmy w stanie zaobserwować na powierzchni. W programie “Wyprawa na dno” towarzyszymy archeologom, którzy dociekliwością godną dziennikarzy śledczych rozwiązują zagadki morskich głębin. W pierwszym listopadowym odcinku zanurzymy się w tajemnice Pearl Harbor, jednej z najważniejszych baz United States Navy, położonej na hawajskiej wyspie Oʻahu. W innym z epizodzie przeniesiemy się bliżej Polski, a konkretnie w rejon Bałtyku, skąd niegdyś Niemcy skradli Bursztynową komnatę – jeden z najcenniejszych zaginionych skarbów świata sztuki. Niedawne odkrycie wraku statku przewożącego sekretny ładunek naprowadza badaczy na nowy trop w sprawie…

TRANSPORT WAGI CIĘŻKIEJ
HEAVY LOAD
Premiera w środy od 2 listopada o godz. 21:00 w National Geographic (6×60)

Wielkogabarytowe transporty drogowe to istny slalom między rondami, stromymi zjazdami i liniami wysokiego napięcia. Kierowcy nigdy nie wiedzą, jakiej “niespodzianki” mogą spodziewać się za chwilę, co czyni ten zawód jednym z najciekawszych na świecie. Nie mogło być więc inaczej – kamery National Geographic towarzyszą tym wysoko wyspecjalizowanym fachowcom. Zobaczymy 100-kilometrowy transport dwóch gigantycznych metalowych urządzeń do produkcji części lotniczych, które ważą 300 ton. Ciekawie będzie również na terenie kopalni odkrywkowej, gdzie trzeba przewieźć wielką stalową ramę.

NARKOWOJNY
NARCO WARS 3: CHASING THE DRAGON
Premiera w soboty od 1 listopada o godz. 23:00 w National Geographic (6×60)

Afganistan historycznie plasuje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o produkcję heroiny. W tym sezonie programu przekonamy się, że wojna w tym kraju stworzyła idealne warunki do przeprowadzenia najbardziej zuchwałej operacji przemytu narkotyków na świecie. Wygnany szef włoskiej mafii wraz z afgańskim handlarzem zorganizowali obejmujący ponad 11 tysięcy kilometrów kanał przerzutowy, którym transportowano heroinę do USA. Amerykański agent Jeff Higgins wyrusza do Azji, żeby znaleźć dowody na ścisły związek produkcji i sprzedaży narkotyków z terroryzmem. Czy uda mu się schwytać heroinowego bossa?

CIEKAWSZA STRONA HISTORII
HISTORY: THE INTERESTING BITS
Premiera w piątki od 18 listopada o godz. 21:00 w National Geographic (8×60)

Twórcy programu próbują odczarować historię, jako rzekomo “nudną dziedzinę nauki”, koncentrując się na najciekawszych postaciach w dziejach. W pierwszym odcinku zapoznamy się z najbardziej interesującymi osobistościami, które kiedykolwiek ubiegały się o fotel prezydenta. Było wśród nich wielu ekscentryków… W kolejnym epizodzie widzowie przyjrzą się losom najsłynniejszych przestępców, oszustów, fałszerzy i naciągaczy. Twórcy programu zdradzą, w jaki sposób realizowali oni swoje niecne plany.

PODWODNE OLBRZYMY
LAST OF THE GIANTS: WILD FISH
Premiera w soboty od 26 listopada o godz. 16:00 w National Geographic
(8×60)

Na skutek intensywnych połowów prowadzonych przez człowieka w wielu miejscach na świecie, dramatycznie zmniejsza się populacja ryb. W programie “Podwodne olbrzymy” prowadzący program Cyril Chauquet zajmuje się filmowaniem, badaniem i ochroną dużych, słodkowodnych okazów. W tym sezonie ekspert opowie m.in. o absolutnie niesamowitym jesiotrze amerykańskim, który wygląda niczym prehistoryczne stworzenie, osiągając prawie cztery metry długości i masę 600 kilogramów. Musimy zrobić wszystko, by pomóc naukowcom chronić te wspaniałe stworzenia.

 

 

DOKTOR OLE I ŚWIAT ZWIERZĄT
THE WILDLIFE OD DR. OLE
Premiera w czwartek 24 listopada o godz. 16:00 w National Geographic Wild
(8×60)

Peter Olaf Alcumbrac, znany jako Doktor Ole, to wielki fachowiec, ale również przemiły człowiek. Jest nieustraszony. Leczy zarówno malutkie zwierzęta domowe, jak i bestie żyjące na wolności – wśród pacjentów są zarówno ogromne niedźwiedzie, udomowione psy, jak i wybitnie inteligentne papugi. W listopadowym odcinku weterynarz przygarnia uroczego szczeniaka, który będzie maskotką kliniki. Zobaczymy także, jak dr Ole angażuje się w prace nad odtworzeniem populacji zagrożonego wyginięciem widłoroga sonorskiego.

CRITTER FIXERS – ZWIERZĘCY CUDOTWÓRCY
CIRTTER FIXERS: COUNTRY VETS
Premiera w środę 30 listopada o godz. 18:00 w National Geographic Wild (8×60)

Vernard Hodges i Terrence Ferguson to przyjaciele, którzy wspólnie prowadzą szpital weterynaryjny w Georgii. Pod ich opieką znajduje się 20 tys. sztuk zwierząt. Główną bohaterką jedynego listopadowego odcinka będzie nerwowa koza, która często mdleje. Weterynarze zajmą się także zakatarzonym szczurem oraz królikiem, który z jakiegoś powodu postanowił zmienić swój wygląd. Przy okazji trafimy na nietypową imprezę na cześć… kurczaków.

CYKL SPECJALNY: NIESAMOWITA AFRYKA
W każdą niedzielę od 6 listopada od godz. 14:00 w National Geographic Wild

Zapraszamy w niesamowitą podróż po najpiękniejszych miejscach w Afryce, gdzie poznamy nie tylko dzikie życie zwierząt, ale również bohaterskich obrońców przyrody.

SPOTKANIE Z GORYLAMI / GORILLAS CLOSE UP
Premiera w niedzielę 6 listopada o godz. 14.00

Szalenie inteligentne goryle, żyjące m.in. w lasach deszczowych Gabonie, są zwierzętami, które z dużą dozą nieufności podchodzą do człowieka. Badaczka Martha Robbins i jej zespół dokonali niezwykłego wyczynu i zyskali sympatię grupy tych zwierząt. Twórcy programu zapraszają widzów w podróż do jednej z ostatnich puszczy tropikalnych Afryki.

RATUJĄC ŻYRAFY / SAVING GIRAFFES: THE LONG JOURNEY HOME
Premiera w niedzielę 13 listopada o godz. 14:00

Pewnego dnia na skutek obfitej powodzi grupa ośmiu żyraf utknęła w śmiertelnej pułapce. Bez interwencji obrońców przyrody, zwierzęta zginą. Kenijscy weterynarze nie widzą innej opcji na ratunek, niż wybudowanie współczesnej arki i przetransportowanie bezradnych stworzeń w bezpieczne miejsce. O ile samo skonstruowanie statku nie jest problemem, tak przekonanie żyraf, by weszły na pokład – już tak. Czy lekarze, przywódcy plemienni i ekolodzy będą w stanie uchronić te niesamowite stworzenia przed śmiercią głodową?

JEZIORO TANGANIKA: SERCE AFRYKI / LAKE TANGANYIKA: AFRICA’S BLUE HEART
Premiera w niedzielę 20 listopada o godz. 14:00

Jezioro Tanganika to połączenie dwóch zaskakujących ekosystemów. Z jednej strony przy brzegu rosną dziewicze lasy będące królestwem szympansów, słoni, antylop i wielu innych rzadko spotykanych gatunków, z drugiej zaś – gdy zejdziemy z kamerą pod wodę, naszym oczom ukaże się równoległy świat niektórymi cechami przypominający ocean. W jego odmętach występują sardynki, wielobarwne ryby, kraby, a nawet gąbki.

CYKL SPECJALNY: UKRYTE SKARBY PRZYRODY / CO SKRYWA ŚWIAT

Emisje w soboty od 12 listopada od godz. 14:00 w Nat Geo People

W ramach cyklu zobaczymy emisje:

Wodospady Wiktorii: afrykański raj / Victoria Falls: Africa’s Garden of Eden

Tajemniczy świat wielorybów / Giants Of The Deep Blue

Chiny: ukryte królestwa / The Hidden Kingdoms of China

Podwodny świat Antarktydy / Deep Oceans

Planeta ptaków / Planet Of The Birds

Dzika Laponia / Wild Lapland 1

Najdziksza wyspa świata / Wild Life: Resurrection Island

Delta rzeki Okwango / Into The Okavango

Dzikie Wyspy Auckland / Savage Islands Giants

 

 

CYKL SPECJALNY: ŻĄDNI PRZYGÓD

Emisje w niedziele od 6 listopada od godz. 15:00 w Nat Geo People

W ramach cyklu zobaczymy takie emisje:

Przygoda z Bearem Gryllsem / Running Wild with Bear Grylls

Szlakiem przeklętych miejsc / Atlas of Cursed Places 1

Zaginione miasta / Lost Cities with Albert Lin 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *