„Louis Theroux: tajemnica tamtej nocy” na kanale BBC Brit

Na fali ruchu #MeToo, który na niespotykaną dotąd skalę zwiększył społeczną świadomość na temat molestowania seksualnego, nagradzany twórca filmów dokumentalnych Louis Theroux udaje się na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, by przyjrzeć się tematowi wzrostu zgłoszeń nadużyć na tle seksualnym w kampusach uniwersyteckich.

 

 

 

 

Louis spotka się ze studentami, których uniwersytety oskarżają o napaści seksualne. Mężczyźni, mimo że zostali uniewinnieni przed sądem, są obejmowani specjalnym dochodzeniem przez uniwersytety i zawieszani lub nawet z nich wydalani, jeśli komisja powołana przez władze uniwersyteckie uzna ich za winnych. Reporter rozmawia także z pokrzywdzonymi studentkami, których donosy o napaść seksualną dotychczas były lekceważone. Według jednej z nich, Mollie Johnson, nowe podejście do rozpatrywania zarzutów dotyczących przestępstw na tle seksualnym jest niezbędne, choć wdrażane za późno.

Na początku swojej podróży Louis spotyka studenta neurobiologii o imieniu Saif Khan, którego oskarżono o zgwałcenie koleżanki ze studiów. Jego uniwersytet bada sprawę na własną rękę, mimo że w sądzie Saif został uznany za niewinnego. Im bardziej Louis poznaje złożony świat oskarżeń w tej sprawie, tym bardziej przekonuje się, że oddzielenie faktów od fikcji jest wyjątkowo trudne, a argumenty każdej ze stron mocne i zasadne.

Program zyskał uznanie krytyków po emisji w Wielkiej Brytanii. The Guardian napisał: „Badając trudny i delikatny temat napaści seksualnych na amerykańskich kampusach uniwersyteckich, Theroux jak zawsze jest przekonujący i poruszający”, a Telegraph zauważył, że „w tym wrażliwym spojrzeniu na problem napaści seksualnych na kampusach uniwersyteckiech cicha obiektywność Theroux zamienia się w bezpośrednią konfrontację”.

Premiera „Louis Theroux: tajemnica tamtej nocy” już 11 grudnia o godz. 22:30 w BBC Brit

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *