Luty na kanałach z portfolio BBC Worldwide

Lutowe propozycje programowe kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.
 

 

 
SS-GB
(SS-GB)
Od wtorku 27 lutego, godz. 22:00
Sezon 1 (6 odcinków)
Intrygujący thriller szpiegowski w stylu noir z historią miłosną w tle. Twórcy serialu zastosowali ciekawy zabieg fabularny – założyli, że to naziści wygrali drugą wojnę światową. Akcja rozgrywa się w okupowanej przez hitlerowców Anglii. Na ulicach Londynu panuje strach, wprowadzono godzinę policyjną, przeszukiwania.
Znany detektyw, funkcjonariusz Scotland Yardu Douglas Archer próbuje rozwiązać zagadkę morderstwa powiązanego z czarnym rynkiem. Podczas rozwiązywania spraw kryminalnych zmuszany jest do współpracy z SS. Stara się jednak trzymać dystans zarówno od przedstawicieli okupanta jak i konspiratorów. W pewnym momencie staje się to niemal niemożliwe. Archer musi więc zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim.

 
Top Gear: najlepsze z najlepszych
(Top Gear: The Best of the Specials)
Od niedzieli 4 lutego, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Najzabawniejsze i najbardziej ekscytujące momenty wypraw specjalnych Top Gear skondensowane w trzech odcinkach. Od ponad dziesięciu lat testy oraz wyprawy ekipy Top Gear stanowią niewyczerpalne źródło wiedzy na temat motoryzacji. Czy samochody mogą nas uwolnić? Czy potrafią łączyć kultury? Czy dżinsy w tropikalnym klimacie są wygodne? Droga Śmierci w Boliwii, pełne hipopotamów rzeki Botswany, wyścigi niezidentyfikowanymi pojazdami i urocze wpadki Jamesa Maya – to tylko niektóre z godnych zapamiętania przygód ekipy Top Gear, która w ciągu ostatniej dekady objechała cały świat.
Bogacze kontra reszta świata
(The Super-Rich and Us)
Od środy 7 lutego, godz. 23:00
Zgodnie z pewną teorią obecność bardzo bogatych ludzi gwarantuje wzbogacenie się reszty społeczeństwa. Dlaczego jednak w praktyce zasada ta nie działa? Dlaczego astronomiczne fortuny jednych nie są przyczyną poprawy jakości życia innych? Reporter Jacques Peretti ujawnia, że brytyjscy bogacze wykorzystali lukę prawną, aby uczynić z Wielkiej Brytanii atrakcyjny raj podatkowy. Mieli przy tym wsparcie państwa. Okazuje się także, iż zaopiekowanie się superbogaczami było zamierzoną strategią rządu mającą na celu rekonstrukcję gospodarki. Korzyści miało odczuć całe społeczeństwo – tak się jednak nie stało. OECD przyznaje, że brytyjska gospodarka byłaby o 20 % silniejsza, gdyby nie mocna pozycja superbogaczy. Skąd zatem ta strategia? Peretti rozmawia z samymi zainteresowanymi – od tych zadowolonych ze swojej pozycji, kupujących kluby piłkarskie za miliardy dolarów, po bilionerów krytykujących decyzje rządu, które wyniosły ich na szczyt, ale jednocześnie podzieliły społeczeństwo. Peretti chce znaleźć architektów błędnej strategii, tropi także zagranicznych multimilionerów, którzy wykupują własności Wielkiej Brytanii, zamieniając Brytyjczyków z narodu posiadaczy w naród najemców. Według najnowszych badań nierówności powodowane są przez brak możliwości posiadania własności. To zjawisko z kolei będzie miało długofalowe skutki. Obecnie widoczny jest podział Wielkiej Brytanii na dwie klasy: 99% i 1%. Oto analiza przyczyn tych ogromnych nierówności.
Jak Rolls-Royce skorumpował cały świat
(Panorama: How Rolls-Royce Brided It’s Way Around the World)
Środa 7 lutego, godz. 00:00
Firma Rolls-Royce w ciągu ostatnich 20 lat zbudowała bardzo silną pozycję, ponadto podbiła rynki w najbardziej skorumpowanych krajach na świecie. Czy spektakularne sukcesy firmy zostały zbudowane na przekupstwie? Reporter Richard Bilton bada tajną sieć podejrzanych pośredników, którzy pomogli sprzedawać produkty Rolls-Royce za granicą, i odkrywa dowody, które sugerują, że najbardziej prestiżowa brytyjska firma przekupiła cały świat.
Korea Północna: morderstwo w rodzinie
(This World: North Korea: Murder in the Family)
Poniedziałek 12 lutego, godz. 00:00
13 lutego 2017 roku przyrodni brat dyktatora Korei Północnej, najstarszy syn zmarłego w 2011 roku Kim Dzong Ila, Kim Dzong Nam wyruszył na lotnisko w Kuala Lumpur, aby polecieć do Makau. Dwie godziny później nie żył. Został zamordowany przy użyciu jednej z najbardziej zabójczych broni chemicznych – silnie trującego związku VX. Twórcy dokumentu szczegółowo badają tajemnice śmierci niedoszłego następcy Kim Dzong Ila. To opowieść o zgorzkniałej i bezwzględnej rodzinie Kim, tajnych agentach, podejrzanych powiązaniach oraz międzynarodowym handlu bronią. Dokument zrealizowany w ramach wielokrotnie nagradzanej publicystycznej serii BBC „This World”.
Strażnicy Ameryki: życie na granicy
(Borderlands: Life on the Line)
Środa 21 lutego, godz. 23:00
Film dokumentalny koncentrujący się na 9 listopada 2016 roku, przełomowym momencie w historii Stanów Zjednoczonych, gdy prezydentem kraju i najpotężniejszym człowiekiem na świecie został Donald Trump. Jego prezydentura na pewno przyniesie wiele zasakujących zmian. Jednym z haseł wyborczych określających kandydaturę Trumpa było restrykcyjne pilnowanie porządku na granicach Ameryki. Twórcy dokumentu przez sto dni od dnia inauguracji nowego prezydenta towarzyszyli pełniącemu służbę publiczną amerykańskiemu patrolowi granicznemu. Oto relacja z ich prac.
Najgorsi kierowcy świata
(World’s Deadliest Drivers)
Od poniedziałku 26 lutego, godz. 17:50
Sezon 2
Co roku około 50 milionów ludzi bierze udział w incydentach drogowych. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na monitoring ruchu drogowego, coraz więcej kierowców decyduje się na zainstalowanie kamer w swoich samochodach. Nagrania te często stanowią dla policji dowody pomocne w namierzaniu niebezpiecznych kierowców oraz naciągaczy ubezpieczeniowych. Filmiki przedstawiające wybryki niefrasobliwych kierowców często trafiają jako sensacja na portale internetowe. W drugiej serii prezentujemy najzabawniejsze i najbardziej skandaliczne z nich. W programie także zwariowani kierowcy, popisy na autostradach, pękające opony oraz osobiste relacje uczestników wypadków.

Natura matką wynalazków
(Xploration Nature Knows Best)
From Monday 5 February at 18:55
Sezon 1 (26 Episodes)
Biolog morska Danni Washington wyjaśnia, które nasze technologie i wynalazki powstały dzięki inspirującej matce naturze. Jest ich bardzo wiele, a na co dzień nawet się nad tym nie zastanawiamy.
Różnorodne zachowania oraz cechy budowy ptaków stały się inspiracją do powstania samolotów, a ważek – helikopterów. Dowiemy się również, że lot samolotów w ciasnej formacji to nic innego jak naśladowanie energooszczędnego układu lotu migrujących ptaków.
Oceany zajmują ponad 70 % powierzchni naszej planety, a zbadaliśmy jedynie około 5% ich obszaru. Danni pragnie dowiedzieć się o nich więcej. Przywdziewa płetwy i niczym ryba odkrywa pełną życia rafę koralową.
Przed nią jeszcze wiele inspirujących spotkań, m.in. z naukowcami, którzy analizują zachowanie rojów pszczół, konstruktorami dronów oraz architektami „żyjących budynków”.
Życie na pustkowiu
(Where the Wild Men Are with Ben Fogle)
From Thursday 15 February at 21:55
Sezon 5 (8 Episodes)
Poszukiwacz przygód Ben Fogle podróżuje po całym świecie i odwiedza ludzi, którzy postanowili uciec od wygód życia zachodniej cywilizacji i zamieszkać na zupełnym odludziu.
Ben wybiera się na dziką australijską wyspę, na której spotyka niesamowitą parę. Jim miał poważny wypadek spadochronowy, Kim z kolei była ofiarą strasznej kolizji samochodowej. Oboje niemal otarli się o śmierć, co wywołało w nich pragnienie zmiany na lepsze i życia
w zgodzie z naturą. Ben uczy się u nich łapać kraby błotne i zauważa, że mieszkańcom wyspy brakuje wody pitnej.
Podróżnik wybiera się też nad lazurowe morza i pokryte lasami góry Kanady. Odwiedza tam artystyczną parę mieszkającą na zbudowanej przez siebie pływającej wyspie. Dzielą oni swój dom ze zwierzętami.
Inne, niezwykle inspirujące kierunki wypraw Bena to m.in. gospodarstwo rolne na skraju Sahary, hostel w głębi dżungli w Gwatemali oraz założona przez parę Brytyjczyków hodowla alpak w andaluzyjskich górach.
Sekrety supermarketów
(Supermarket Secrets)
From Monday 19 February at 23:00
Sezon 2 (3 Episodes)
The landscape of British supermarkets is changing. Five big supermarkets once ruled the high street and their ubiquitous megastores could be found in every British town. But times, shopping trends and customer needs are transforming. Customer loyalty is fading, online shopping is on the up, convenience is king and there’s a price war like never before. Supermarkets have had to change their tactics – and fast. Which new trade secrets, technological innovations, and marketing strategies have Britain’s supermarkets adopted? And is it enough to stay on top?
Ekstremalny spływ ze Stevem Backshallem
(Steve Backshall’s Extreme River Challenge)
From Tuesday 13 February at 21:55
Sezon 1 (2 Episodes)
Indonezja to największy na świecie kraj wyspiarski, w skład którego wchodzi ponad trzynaście tysięcy wysp rozrzuconych na Oceanie Spokojnym i Indyjskim. Jedną z odległych indonezyjskich prowincji jest Papua. To tutaj znajduje się dolina rwącej i dzikiej Baliem, której nikt jeszcze nie ośmielił się płynąć w całości. Do teraz.
Odkrywca i przyrodnik Steve Backshall podejmuje się najtrudniejszego dotychczas wyzwania w swoim życiu – chce jako pierwszy przepłynąć Baliem. W czasie niebezpiecznej wyprawy Steve odwiedza jedno z ostatnich na świecie plemion ludożerców, próbuje schwytać jednego z największych na świecie słonowodnych krokodyli i podziwia niesamowicie piękne rajskie ptaki.
Steve to poszukiwacz ekstremalnych przygód, podczas których wszystko może się wydarzyć.

Nie mówcie pannie młodej
(Don’t Tell The Bride)
Od piątku 9 lutego, godz. 20:55
Sezon 11 (12 odcinków)
Program, w którym panowie młodzi przygotowują ceremonię ślubną. Nie mogą jednak zdradzić swoim wybrankom żadnych organizacyjnych szczegółów. Uroczystość ma być niespodzianką. Czy każda wybranka będzie miała wesele marzeń? Czy uda się uniknąć katastrofy?
Większość panien młodych marzy o tradycyjnym, eleganckim przyjęciu i wyjątkowej sukni ślubnej. Mężczyźni często jednak mają inne wyobrażenie tego dnia, a dwunastu z nich dostało szansę zrealizowania swoich, często zwariowanych, pomysłów.
Czy wszyscy wyjdą naprzeciw oczekiwaniom wybranek serca?
W zdrowym ciele zdrowy duch
(Make My Body Better)
Od wtorku 6 lutego, godz. 21:55
Sezon 1 (4 odcinki)
Brytyjska prezenterka Davina McCall za pomocą niestandardowych terapii pomaga cierpiącym na zdrowotne dolegliwości.
25-letnia Kirsty od siedmiu lat miewa przerażające koszmary, przez które śpi średnio tylko jedną godzinę na dobę. Davina ma dla niej terapię szokową – wspinaczkę po klifie na urwisko i nocleg w hamaku zawieszonym nad szalejącymi falami Oceanu Atlantyckiego.
Czy to pomoże przegonić upiory?
Z kolei Rebecca cierpi z powodu ciężkich reakcji alergicznych wywoływanych na co dzień przez dziesiątki czynników. Od lat usiłuje poradzić sobie z tymi dolegliwościami, jej płuca są kondycji stulatka. Trudność sprawia jej nawet wejście po schodach. Davina zdecydowana jest jej pomóc i przedstawia zaskakujący plan działania.
Program to opowieści o niezwykłej sile determinacji, pokonywaniu własnych słabości, stawianiu czoła eksperymentalnym wyzwaniom i chwilach zasłużonego triumfu.

Andy na safari
(Andy’s Safari Adventures)
Od poniedziałku 12 lutego, godz. 16:05
Sezon 1
Andy Day prezentuje nową serię swoich przygód wśród dzikich zwierząt, które zamieszkują naszą planetę. Tym razem przyrodnik wznosi się w przestworza z sokołem wędrownym, najszybszym stworzeniem na Ziemi, i nurkuje w oceanie z płetwalem błękitnym – największym zwierzęciem wszechczasów! Większym nawet niż największe dinozaury! A to tylko niektóre z jego nowych przygód. Program powstaje dzięki połączeniu fragmentów programów przyrodniczych produkcji BBC i animacji komputerowej.
Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters)
Od poniedziałku 5 lutego, godz. 15:05
Sezon 2
Zabawne sytuacje, praca zespołowa, trzymająca w napięciu akcja oraz porcja informacji o ciekawych miejscach. Bohaterami tej barwnej animacji są Xuli, Kyan, Lars i Foz podróżujący po całym świecie w towarzystwie swojego nauczyciela, opiekuna i przyjaciela – niesamowitego jednorożca o imieniu Ubercorn. Bohaterowie mieszkają wysoko nad Ziemią i uczą się w Go Jet Academy i właśnie rozpoczęli ostatni etap szkolenia z geografii – zajęcia w terenie. Podróżują po świecie, by poznawać najcenniejsze zabytki i wyjątkowe cuda natury.
Za każdym razem wyposażeni są w porcję ciekawostek na temat odwiedzanego miejsca. Niestety, na skutek działań pewnego studenta wyrzuconego z akademii ich wyprawa zamienia się w misję ratowania tych niezwykłych obiektów i przywracania ich dawnej świetności. Odlotowcy odwiedzą między innymi Saharę, Piramidy Egipskie, Stonehenge, Wielki Mur Chiński, Wielki Kanion i gmach opery w Sydney. Każdy odcinek to zachęta do zdobywania wiedzy o świecie i wstęp do nauki geografii dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *