Luty na kanale HISTORY2

Na HISTORY2 zobaczymy jak doszło do powstania różnorodnych elementów współczesnej codzienności, od leków po stadiony sportowe, w programie „Skąd to się wzięło”. Nie zabraknie też spektakularnych walk rycerzy we współczesnym wydaniu, bo w czwartkowe wieczory zapraszamy na „MMA w zbroi”. A zainteresowanym sztuką wojenną polecamy program „101 rodzajów broni, które zmieniły świat” – prześledzimy historię oręża od średniowiecznej katapulty po nowoczesne myśliwce.

 

 

 

 

Skąd to się wzięło?
Where Did It Come From?
We wtorki o 21:00 od 18 lutego na HISTORY2

Serial bada historyczne pochodzenie rzeczy, które są częścią naszej codzienności – od nowoczesnych leków po broń masowej zagłady, od stadionów sportowych po narzędzia używane w astrologii.

Dowiemy się jak i dlaczego powstał, a potem przez lata był ulepszany każdy z wynalazków, a także w jaki sposób przyczynił się on do obecnego kształtu świata. Przy okazji poznamy też dzieje cywilizacji czy kultury, dla której dana rzecz jest charakterystyczna.

MMA w zbroi
Knight Fight
W czwartki o 21:00 od 6 lutego na HISTORY2

Od niepamiętnych czasów rycerze byli synonimem niezwyciężonych wojowników, którzy dźwigając na barkach trzydziestokilogramowe zbroje, dzięki swej zręczności, odwadze i sile rządzili na bitewnych polach. Od XIII do XVII wieku stanowili dominujący element krajobrazu kulturowego i po dziś dzień rozpalają wyobraźnię mężczyzn, którzy chcą uciec od współczesnego świata i sprawdzić się w otwartej walce. Teraz mają taką możliwość… konkurując ze sobą w rycerskich pojedynkach jako członkowie Armored Combat League.

W każdym odcinku udział bierze sześciu zawodników, którzy prezentują kombinację swoich umiejętności (rycerze własnoręcznie wykonują zbroję i broń charakterystyczną dla danego okresu), taktyki bojowej oraz bitewnego szaleństwa. Uczestnicy rywalizują ze sobą w serii walk, które wyłonią najbardziej utalentowanego, bystrego i mężnego rycerza – zwycięzcę MMA W ZBROI.

101 rodzajów broni, które zmieniły świat
101 Weapons That Changed the World
W środę o 21:00, 5 lutego na HISTORY2

Od katapulty po myśliwce niewykrywalne dla radaru – zarówno proste jak i niezwykle złożone rodzaje broni zmieniały się na przestrzeni lat. Wraz z nimi zmieniał się też świat. Czy to dzięki chińskim działom prochowym czy amerykańskim bombom naprowadzanym laserowo, broń uczyniła człowieka najgroźniejszym drapieżcą i umożliwiła ekspansję każdemu imperium w historii.

Pomimo ciągłego rozwoju przemysłu zbrojeniowego i zadziwiających możliwości wielu broni, niektóre z najprostszych (jak słynny AK-47, który ma raptem dziewięć ruchomych elementów) zabijają rocznie więcej (ćwierć miliona ludzi), niż dwie bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 roku (łącznie 160 000). Oto lista narzędzi walki stosowanych przez człowieka odkąd zszedł z drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *