MediaZapowiedzi TV

Maj na kanałach z portfolio BBC Studios

Maj 2022 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

 

Profesor T.
(Professor T)
Od wtorku 3 maja, godz. 21:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Ekscentryczny profesor Jasper Tempest (w tej roli Ben Miller), genialny kryminolog z Cambridge University ze zdiagnozowaną nerwicą natręctw, niechcący zostaje doradcą policji. Ich współpraca rozpoczyna się, gdy na uniwersyteckim kampusie zostaje zaatakowana kobieta.

Wówczas detektyw Lisa Donckers (Emma Naomi), jedna z byłych studentek profesora, zauważa, że okoliczności zbrodni łudząco przypominają sprawę sprzed lat. Jedyną osobą, która może rozwiązać tę mroczną tajemnicę, wydaje się właśnie Jasper Tempest.

Milczący świadek
(Silent Witness)
Od środy 18 maja, godz. 22:00
Sezon 19 (10 odcinków)

W dziewiętnastym sezonie serialu bystra patolog Nikki Alexander bada kulisy morderstwa, które zdaje się być wierną kopią sprawy z przeszłości. Wkrótce zaczyna podejrzewać, że zabójstwa mogą mieć związek z nią samą. Kto jednak da wiarę takim domysłom?

Tymczasem jej współpracownik Jack spotyka się z policyjnym śledczym w sprawie przypadkowego zastrzelenia dziewczyny przez uzbrojoną policję. Sprawa zdaje się coraz bardziej tajemnicza i wymaga wyjaśnienia. Ponadto pozornie przypadkowe zabójstwo na odludziu prowadzi Nikki oraz Jacka wprost do podziemi przestępczego świata.

Rozważna i romantyczna
(Sense and Sensibility)
Od niedzieli 8 maja, godz. 21:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Adaptacja słynnej powieści mistrzyni romansu, Jane Austen. W klasyczną opowieść o namiętności, miłości i małżeństwie nowe życie tchnął scenarzysta Andrew Davies znany z adaptacji dzieł literatury angielskiej (m.in. „Duma i uprzedzenie”).

Uczuciowa i impulsywna Marianna Dashwood (Charity Wakefield) zakochuje się od pierwszego wejrzenia w szarmanckim, lecz nieodpowiednim dla niej Johnie Willoughby (Dominic Cooper). Lekceważy ostrzeżenia starszej siostry. Tymczasem opanowana i żyjąca w świecie konwenansów Elinor (Hattie Morahan) nawet przed najbliższymi próbuje ukryć swój zawód miłosny.

Jak znaleźć prawdziwą miłość w świecie rządzonym przez pozycję społeczną i majątek? Obie siostry muszą wynieść ze swoich bolesnych doświadczeń cenną naukę – w życiu nie można być jedynie rozważnym lub romantycznym. Należy połączyć te dwie cechy.

 

 

Urodziny sir Davida Attenborough
(Stunt: Sir David Attenborough’s Birthday)
Od soboty 7 maja, godz. 11:50

BBC Earth świętuje 96. urodziny sir Davida Attenborough. Z tej okazji BBC Earth zaprezentuje najciekawsze produkcje przyrodnicze z jego udziałem. Na początek wyemitowany zostanie dokument pt. Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii. Program traktuje o niesamowitym odkryciu dokonanym przez archeologów w Argentynie. Znaleziono tam szkielet prawdopodobnie największego stworzenia, jakie kiedykolwiek chodziło po Ziemi.

Z kolei w niedzielę zapraszamy na spotkanie z programem Attenborough i śpiew natury, w którym Sir David dostraja się do niezwykłych dźwięków świata przyrody oraz zachwyca plenerowym festiwalem ptasich treli o życiu i miłości. Niewielu z nas wie, że przyrodnik przez dziesięciolecia rejestrował i analizował te śpiewy.

Dzikie przygody z Bearem Gryllsem
(Bear’s Wild Adventure)
Od poniedziałku 9 maja, godz. 23:00
Sezon 1 (2 odcinki)

Nieustraszony łowca przygód Bear Grylls zabiera dwoje sportowych celebrytów na wyprawę do Parku Narodowego Dartmoor w Wielkiej Brytanii. Uczestnicy wyprawy będą musieli sprostać śmiałym wyzwaniom i opanować nowe umiejętności, takie jak np. wspinaczka górska czy zjazdy na linie.

W pierwszym odcinku partnerem Beara będzie zasłużony angielski rugbysta Jonny Wilkinson. Razem wejdą do niedostępnych jaskiń oraz doświadczą uroków lodowych kąpieli. W kolejnej części do Beara Gryllsa dołączy dwukrotna mistrzyni olimpijska w boksie – Nicola Adams. Jej przygoda zacznie się w kamieniołomie w samym sercu parku Dartmoor.

Naturalnie odmienione życie
(Living Wild: How to Change Your Life)
Od piątku 20 maja, godz. 19:55
Sezon 1 (2 odcinki)

Prezenterka Sophie Morgan wyrusza w trasę po Wielkiej Brytanii, aby poznać ludzi, którzy mają odwagę żyć w zgodzie z naturą oraz swoimi pasjami. Odwiedza m.in. Elizabeth, która porzuciła karierę i zajmuje się wypasem rzadkiego gatunku owiec. Uwielbia swoje nowe życie do tego stopnia, że sypia nawet na dworze ze swoim ukochanym stadem.

Sophie jest także pod wrażeniem decyzji Amy i Dave’a, którzy zostawili bezpieczną pracę w korporacjach, by całkowicie poświęcić się paralotniarstwu. Spotyka też właścicielkę salonu urody w barce.

Z kolei Pete i Anna opowiadają Sophie historię swojej firmy zajmującej się wypaleniem węgla drzewnego. Dzięki niej mogli zrealizować swoje marzenie o życiu na łonie natury.

Jak budowano imperia
(Empire Builders)
Od środy 25 maja, godz. 23:00
Sezon 2 (6 odcinków)

Wielkie imperia rodziły się, trwały i upadały, pozostawiając po sobie nieprzeciętne dziedzictwo
w postaci dóbr kultury, budowli, odkryć oraz idei, które wpłynęły na późniejsze pokolenia i zmieniły bieg historii. Twórcy serii opowiadają dzieje największych potęg. W każdym odcinku analizują podwaliny imperiów, przypominają, jak rosły oraz co przesądziło o ich upadku.

W programie zaprezentowano spojrzenie na kulturę oraz wartości, dzięki którym powstała wytrzymała cywilizacja chińska. Czy współcześni Chińczycy czerpią z wielu tysięcy lat dziedzictwa? W kolejnych odcinkach pokazane są dzieje kultury minojskiej na Krecie, kultury mykeńskiej w rejonie Peloponezu oraz starożytnych miast-państw takich jak Korynt.

 

 

Jak powstaje samochód?
(How To Build A Motorcar)
Od wtorku 24 maja, godz. 22:00
Sezon 2 (6 odcinków)

Program, który zabiera widzów za kulisy przemysłu motoryzacyjnego. W każdym odcinku przedstawione są etapy produkcji najbardziej znanych aut świata – od projektu, przez cały proces wytwarzania, po ostatnie szlify wykonywane przez pracowników odwiedzanej fabryki. Są to prawdziwi pasjonaci motoryzacji.

W drugim sezonie przyjrzymy się, jak w dobie elektrycznej rewolucji powstaje klasyczne Mini, poznamy Jaguara F-TYPE od podszewki i prześledzimy 35-godzinny proces produkcji Land Rovera Defendera.

Sprawa Jeremy’ego Bambera
(The Bambers: Murder at the Farm / The Case of Jeremy Bamber)
Od środy 11 maja, godz. 22:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Przerażająca historia masakry na farmie White House w hrabstwie Essex w Anglii. W sierpniu 1985 roku trzypokoleniowa rodzina została zamordowana w swoim wiejskim domu przez domownika, Jeremiego Bambera.

Początkowo główną podejrzaną była jedna z ofiar, siostra Jeremiego. Miała ona zamordować rodziców oraz swoich synów bliźniaków, po czym popełnić samobójstwo. W toku śledztwa ustalono jednak, że okrutną zbrodnię popełnił jej przybrany brat. Najpierw zabił rodziców, potem siostrę oraz sześcioletnich siostrzeńców. Skazano go na karę dożywocia. Mimo twardych dowodów Bamber przez 35 lat zaprzeczał oskarżeniom.

W dokumencie przedstawione są kulisy śledztwa, korespondencja Jeremiego Bambera oraz materiały archiwalne, które dowodzą prawdy.

Garaż Guya Martina
(Guy’s Garage)
Od poniedziałku 30 maja, godz. 22:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Guy Martin powraca w roli prowadzącego nowy program. Legenda motocykla tym razem bierze
na warsztat cztery klasyczne europejskie auta.

Planuje przerobić je w prawdziwe rajdowe rakiety, osobiście przetestować na torze i wystawić
w wyścigach na kontynencie. Czekają go więc wyścigi endurance w stuningowanym Citroenie 2CV, rajd nietypowym Volvo, wyścigi drogowe trabantów oraz rallycross za sterami własnoręcznie przerobionego Piaggio Ape.

Przygotowania trwają w garażu Guya w jego rodzinnym mieście Grimsby. Właśnie tam, przy pomocy zaprzyjaźnionego mechanika Cammy’ego, każdy z samochodów przejdzie spektakularną metamorfozę. Czy skuteczną, okaże się w finałowym wyścigu każdego odcinka.

Nieustraszeni na 48 godzin
(Foxy’s Fearless 48 Hours)
Od poniedziałku 9 maja, godz. 22:00
Sezon 1 (2 odcinki)

Aktor Rob Delaney oraz popularna prezenterka telewizyjna Maya Jama podejmują śmiałe wyzwania, które przygotował dla nich Jason Fox, były komandos sił specjalnych SAS. Na walijskim odludziu spędzają weekend, którego prawdopodobnie nigdy nie zapomną. 20 lat wojskowego oświadczenia Jasona gwarantuje wysoki poziom adrenaliny oraz ekstremalne emocje przez 48 godzin ich życia. Czy celebryci będą w stanie pokonać swój strach i podołają szalonym wyzwaniom?

 

 

Masterchef: Zawodowcy
(MasterChef: The Professionals)
Od środy 18 maja, godz. 19:55
Sezon 14 (22 odcinki)

14. seria popularnego show, w którym Greg Wallace przy wsparciu znakomitych szefów kuchni: Moniki Galetti oraz zdobywcy dwóch gwiazdek Michelin Marcusa Wareinga rozpoczyna poszukiwania największego talentu kulinarnego Wielkiej Brytanii.

Kilkudziesięciu profesjonalnych kucharzy bierze udział w kolejnych etapach rygorystycznych eliminacji, a do dalszej rywalizacji przejdą tylko najlepsi. Jurorzy obserwują uczestników podczas przygotowania dań głównych, deserów oraz przekąsek.

Wielkie brytyjskie wypieki
(The Great British Bake Off)
Od środy 18 maja, godz. 21:00
Sezon 12 (10 odcinków)

Nowy sezon popularnego i wielokrotnie nagradzanego show, w którym 12 cukierników-amatorów rywalizuje o mistrzowski tytuł. Każdego tygodnia surowi sędziowie, popularny piekarz Paul Hollywood oraz restauratorka Prue Leith, stawiają poprzeczkę coraz wyżej i obserwują uczestników podczas wykonywania trudnych cukierniczych zadań.

Do kolejnych etapów przechodzą ci, którzy zaimponują jurorom swoim talentem oraz umiejętnościami kulinarnymi. Podczas rywalizacji w wyzwaniach technicznych oraz przygotowywaniu popisowych wypieków uczestnicy ścigają się z czasem. Nie każdy z nich potrafi znieść tę presję. Najsłabsi muszą pożegnać się z programem, a wygra najlepszy.

Królewski przewodnik po…
(A Royal Guide to…)
Od czwartku 26 maja, godz. 21:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Fascynujący program dokumentalny zaznajamiający widzów z niezbyt zrozumiałymi (a nawet dziwacznymi) elementami protokołu oraz etykiety stosowanymi przez brytyjską rodzinę królewską. Jak zgodnie z dworskim obyczajem należy trzymać filiżankę z herbatą? W jaki sposób ułożyć nogi podczas siedzenia? (Księżne zawsze siadają w tej samej pozycji, która nawet dorobiła się własnej nazwy – „Dutches slant”).

Dlaczego książęta do ósmego roku życia podczas oficjalnych wystąpień muszą nosić krótkie spodenki, a do chrztu królewskich dzieci woda święcona sprowadzana jest z rzeki Jordan? Więcej o tych i innych intrygujących królewskich zwyczajach twórcy opowiadają w sześciu odcinkach programu.

Nie mówcie pannie młodej
(Don’t Tell The Bride)
Od poniedziałku 23 maja, godz. 16:30
Sezon 14 (15 odcinków)

Czy pozwoliłabyś swojemu przyszłemu mężowi i jego kumplom zaplanować twój wymarzony ślub? Trzeba do tego nie lada odwagi. Bez wątpienia mają ją uczestniczki programu. Zasady są proste – pan młody ma cztery tygodnie, kwotę 12 tysięcy funtów oraz swoją nieograniczoną fantazję.

Czy zorganizowana przez niego ceremonia będzie jak z bajki? Oby nie okazała się koszmarem.

 

 

Potrójne odcinki na Majówkę
(Holiday Morning Triple Mini Stacks)
Od niedzieli 1 maja, godz. 07:55
Sezon 1 (52 odcinki)

Z okazji majowych uroczystości, czyli Święta Pracy, Dnia Flagi oraz Święta Konsytuacji 3 maja na widzów CBeebies o poranku każdego z tych dni czeka wyjątkowa niespodzianka.

Na antenie wyemitowane zostaną po trzy odcinki ulubionych programów opowiadających o przygodach „Blue”, „Tosi i Tymka” oraz “Tomka i przyjaciół”.

Tik Tak
(Tik Tak)
Od poniedziałku 23 maja, godz. 11:45
Sezon 1 (104 odcinki)

Program dla dzieci w wieku przedszkolnym mający na celu wspieranie rozwoju ich zdolności poznawczych za pomocą muzyki i obrazu.

Pozbawiony wypowiedzi bohaterów oraz typowej narracji zachęca do skupienia się nad prezentowanymi scenkami, jak na przykład dyskotekowy taniec rycerzy, mozaikowy lew czy tańczące w ogrodzie jabłka.

Kochający potworek
(Love Monster)
Od poniedziałku 23 maja, godz. 17:05
Sezon 1 (54 odcinki)

Pełna uśmiechu animacja o jedynym w swoim rodzaju przytulaśnym Kochającym Potworku i grupie jego przyjaciół z miasteczka o nazwie Przytulice. Koledzy każdego dnia przeżywają małe i wielkie przygody, które są cennymi życiowymi lekcjami.

Wśród bohaterów są mądry i spokojny Dziadek Kocur, pełen entuzjazmu, choć niezbyt bystry, Szczeniaczek Zły Pomysł oraz najlepszy przyjaciel Kochającego Potworka – Prążek z Książek.

W Przytulicach jak zwykle dzieje się sporo. Kochający Potworek zostaje mianowany gospodarzem ceremonii Dnia Gorącej Czekolady, uczy Dziadka Pandę puszczać latawce, a w Dzień Czerwonej Koperty przypadkowo wysyła Dziadkowi Kocurowi pustą kopertę.

Andy i sekretna kryjówka
(Andy’s Secret Hideout)
Od niedzeli 1 maja, godz. 15:50
Sezon 1 (20 odcinków)

Witajcie w sekretnej kryjówce Andy’ego, domu zamieszkałym przez najróżniejsze gatunki zwierząt.
To prawdziwe okno na ich świat. Andy wraca po swoich szalonych przygodach właśnie tutaj. W domu znajduje się pełno tajemniczych przedmiotów oraz niespodziewanych gości prosto z dżungli.

W każdym z odcinków Andy przedstawia jedno zwierzę. Widzowie mogą poznać je lepiej i wybrać się na wyprawę razem z Andym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *