Maj na kanałach z portfolio BBC Studios

Maj 2019 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Ripper Street
(Ripper Street)
Od środy 8 maja, godz. 22:30
Sezon 5 (6 odcinków)

Wciągający serial kryminalny osadzony w mrocznych zaułkach wiktoriańskiego Londynu z końca XIX wieku. Scenariusz jest luźno oparty na historii morderstw Kuby Rozpruwacza, bezwzględnego londyńskiego zabójcy. Opowiada losy inspektora Edmunda Reida z okrytej złą sławą dywizji H, która odpowiada za porządek w najniebezpieczniejszej części East Endu. Reid, zawiedziony niepowodzeniami w złapaniu Kuby Rozpruwacza próbuje utrzymać ład na splamionych krwią ulicach Whitechapel. Akcja 5. sezonu rozpoczyna się zaledwie kilka dni po okrutnym morderstwie inspektora Benneta Drake’a. Jego dawni przyjaciele Edmund Reid, Homer Jackson oraz Long Susan łączą siły, aby znaleźć jego zabójcę. Jest to utrudnione przez fakt, że sami są ścigani przez wymiar sprawiedliwości w wyniku niesłusznego oskarżenia o zabójstwo ojca Long Susan, Theodora Swifta.

Z rodzinką przy stole
(Friday Night Dinner)
Od piątku 24 maja, godz. 19:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Na antenie BBC First emitowane będą wszystkie sezony wielokrotnie nagradzanego serialu komediowego o perypetiach osobliwej rodzinki Goodmanów. W piątkowe popołudnia domownicy gromadzą się przy stole, by wspólnie spędzić czas. Spotkaniom tym towarzyszą często nieporozumienia oraz sprzeczki. Dla braci Adama i Johnny’ego wspólne obiady to uciążliwa konieczność. Domownicy są bowiem specyficzni: mama ma bzika na punkcie „Masterchefa”, tata lubi wyjadać ze śmietnika, a babcia często paraduje w bikini.

Luther
(Luther)
Od środy 15 maja, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Wkrótce na antenie BBC First cztery sezony kryminału psychologicznego, w którym Idris Elba wciela się w postać pełnego pasji londyńskiego detektywa. Luther potrafi być tak niebezpieczny oraz bezwzględny jak złoczyńcy, których ściga. Granice między jego życiem prywatnym a zawodowym dawno się już zatarły, a on sam często balansuje na granicy prawa, by samodzielnie wymierzać sprawiedliwość. Z podobną odwagą przenika umysły psychopatów co mroczne przestrzenie własnej duszy. Demony z przeszłości pomagają mu tropić seryjnych morderców i przewidzieć ich kolejne ruchy.

Komisarz Maigret
(Maigret)
Od soboty 18 maja, godz. 22:30
Sezon 1 (2 odcinki)

Komisarz Migret to najpopularniejszy francuski detektyw, bohater niezliczonej liczby powieści, opowiadań oraz ekranizacji filmowych powołany do życia przez belgijskiego pisarza Georges’a Simeona. W najnowszej ekranizacji jego przygód w tytułowej roli występuje Rowan Atkinson.
W stolicy Francji grasuje seryjny zabójca, który morduje kobiety o tym samym kolorze włosów. Do złapania terroryzującego cały Paryż psychopaty zatrudniony zostaje nieustraszony komisarz Jules Maigret. W odpowiedzi na presję społeczną oraz wobec braku postępów w śledztwie postanawia przechytrzyć mordercę i zastawić na niego pułapkę.

W drugim odcinku seria brutalnych napadów na trzy zamożne gospodarstwa w Picardy elektryzuje lokalną społeczność. Do złapania brutalnego gangu wezwana została elitarna jednostka policji kryminalnej, jednak komisarz Maigret przekonany jest, że ta sprawa ma związek z paryskim mordercą.

Dzień Matki
(Mother’s Day)
Niedziela 26 maja, godz. 20:55

Dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach. W 1993 roku w wyniku przeprowadzonego przez ogranizację terrorystyczną IRA ataku bombowego w mieście Warrington (północna Anglia) zginęło dwóch chłopców. Zdarzenie wywołało ogromne poruszenie po obu zwaśnionych stronach.
Sue McHugh, skromna i nieśmiała gospodyni domowa z Dublina, w reakcji na tragedię oraz fale przemocy postanawia przekonać Irlandczyków, że zabójstwa po dwóch stronach barykady muszą się wreszcie zakończyć. Rozpoczyna kampanię na rzecz pokoju. Jednak w społeczeństwie od lat żyjącym w stanie konfliktu okazuje się to karkołomnym wyzwaniem.

Pogrążone w żałobie brytyjskie małżeństwo Wendy oraz Colin Parry próbuje na nowo odnaleźć sens życia po bezsensownej śmierci syna. Postanawiają wesprzeć Sue McHugh oraz jej męża Artura w walce o pokój i wspólnie z nią powołują do życia ruch społeczny Peace ’93. Chcą szerzyć nadzieję i tolerancję, aby upamiętnić swojego zmarłego syna.

 

 

Dragons’ Den: Jak zostać milionerem
(Dragons’ Den)
Od piątku 10 maja, godz. 22:30
Seria 15 (14 odcinków)

W piętnastej serii do programu dołącza dwoje nowych jurorów: Tej Lalvani – prezes wiodącej brytyjskiej firmy produkującej suplementy diety – oraz finansistka i multimilionerka Jenny Campbell. Zasiadają oni obok znanych już widzom gigantów biznesu, którymi są: Deborah Meaden, Peter Jones oraz Touker Suleyman. W pierwszym odcinku uwagę jurorów zwraca para rozkręcająca firmę ze zdrową żywnością. Czy ogromny stres nie przeszkodzi im w dobrej prezentacji? Na zastrzyk gotówki liczą także m.in. właściciele strony internetowej z kodami rabatowymi oraz były piłkarz, który nie przykłada zbyt wielkiej wagi do kalkulacji finansowych.

W serii wiele innych ciekawych pomysłów na biznes: np. meble tworzone z części starych samolotów, ekologiczne przekąski dla psów, antyalergiczne mrożone curry oraz ręczniki plażowe z mikrofibry.

Każdy z uczestników ma trzy minuty na przedstawienie swojego biznesplanu i przekonanie potencjalnych inwestorów do wsparcia własnej firmy. Nie każdemu jednak uda się wybrnąć z serii pytań surowych sędziów.

Louis Theroux: Zrozumieć anoreksję
(Louis Theroux: Talking to Anorexia)
Środa 15 maja, godz. 23:30

Anoreksja, patologiczny strach przed jedzeniem oraz przybieraniem na wadze, jest obecnie najbardziej śmiertelnym zaburzeniem psychicznym w Wielkiej Brytanii. Dotyka średnio jedną na 250 kobiet.

W ostatnich latach liczba hospitalizowanych dramatycznie wzrosła. Chociaż pacjentki walczą
o powrót do pełni zdrowia, diagnoza często oznacza walkę na całe życie. Reporter Louis Theroux odwiedza dwa największe londyńskie ośrodki leczenia zaburzeń odżywiania dorosłych: Szpital św. Anny oraz Vincent Square Clinic. Spotyka tam kobiety w każdym wieku i na różnych etapach choroby.

Towarzyszy im w codziennej rutynie: regularnym jedzeniu, ważeniach i sesjach terapii grupowej. Gdy spędza czas z pacjentami, obserwuje, jak ogromną i niebezpieczną kontrolę wciąż ma nad nimi choroba. W każdym przypadku powoduje ona niepewność, czy odzyskanie zdrowia jest osiągalne i w ogóle pożądane. Louis stara się zrozumieć, co kryje się za tym tajemniczym schorzeniem. Odkrywa, że między anoreksją a osobą, którą na nią cierpi, istnieje bardzo złożona relacja.

Najwspanialsze okręty świata
(World’s Greatest Ships)
Od czwartku 23 maja, godz. 22:30
Seria 1 (6 odcinków)

Prezenter Rob Bell odkrywa tajemnice okrętów, które miały niemały wpływ na losy świata. Sprawdza, w jakim stanie obecnie się znajdują i opowiada historię każdego z nich. Bell odkrywa kulisy morderstwa na pokładzie klipera herbacianego Cutty Sark, ujawnia tajemnicę zatonięcia okrętu wojennego króla Henryka VIII Mary Rose.

Opowiada także, jaką rolę podczas D-Day odegrał krążownik HMS Belfast oraz, którym galeonem w 1577 roku Francis Drake opłynął dookoła świat. Poznamy też fascynującą historię zwycięstwa admirała Nelsona na pokładzie żaglowego okrętu marynarki wojennej HMS Victory. Program przybliża historię Wielkiej Brytanii jako jednej z największych na świecie potęg morskich.

Cuda inżynierii
(Impossible Engineering)
Od poniedziałku 27 maja, godz. 22:30
Seria 2 (8 odcinków)

Za każdym pozornie niemożliwym do osiągnięcia cudem nowoczesnej inżynierii stoi konstruktor, który podjął ryzyko związane z zastosowaniem nowego materiału, zapoczątkował nową technikę budowlaną lub zrewolucjonizował swoją dziedzinę. Program jest hołdem dla tych właśnie pionierów oraz ich osiągnięć.

W każdym odcinku omawiane jest jedno z inżynieryjnych arcydzieł – od przeczących grawitacji budynków, przez supernowoczesne okręty, po rakiety kosmiczne. Widzowie poznają tajniki ich konstrukcji oraz działania. Nowoczesne osiągnięcia inżynieryjne nie byłyby możliwe, gdyby mnie wizja ich kreatorów oraz setki lat rozwoju technologicznego ludzkości.

 

 

Niedźwiadki grizzly i ja
(Grizzly Bear Cubs and Me)
Od czwartku 2 maja, godz. 19:55
Sezon 1 (2 odcinki)

Specjalizujący się w rejestrowaniu życia zwierząt operator filmowy Gordon Buchanan odwiedza rodzinę Pażetnowych, biologów prowadzących w Rosji ośrodek dla osieroconych niedźwiedzi. Na dziewięć miesięcy staje się opiekunem sześciu młodych grizzly, które wkrótce mają zostać wypuszczone na wolność.

Z powodu nieustającego zagrożenia ze strony myśliwych co roku setki niedźwiadków zostaje osieroconych. Ratowanie ich populacji to wciąż aktualne i wymagające zadanie.

Zdobyć Everest
(Extreme Everest with Ant Middleton)
Poniedziałek 13 maja, godz. 23:00

Popularny prezenter telewizyjny oraz były żołnierz, Ant Middleton rozpoczyna ekstremalną wyprawę na Everest. Chce zdobyć legendarny szczyt, a przede wszystkim zrozumieć, co kieruje ludźmi, którzy podejmują to bardzo niebezpieczne, zaskakująco popularne, wyzwanie. Gdy na szczycie zostaje zaskoczony przez niebezpieczną burzę, podejmuje dramatyczną walkę o przetrwanie.

Podczas wyprawy Ant doświadcza także niezwykle przyjaznej atmosfery
i ducha współpracy w bazie Everest Base Camp. Poznaje alpinistów, którzy całkowicie poświęcili się górom, a sensem ich życia stało się pokonywanie swoich fizycznych oraz psychicznych ograniczeń.

Ikony XX wieku
(Icons)
Od środy 15 maja, godz. 23:00
Sezon 1 (8 odcinków)

Seria dokumentalna poświęcona najważniejszym postaciom XX wieku. W każdym
z odcinków przybliżone są cztery sylwetki przedstawicieli jednego z siedmiu obszarów ludzkiej działalności. O tytuł ikony XX wieku ubiegają się znakomici przywódcy, odkrywcy, naukowcy, artyści, aktywiści, gwiazdy sportu oraz pisarze.

Przez pryzmat ich działalności poznajemy bogatą historię ubiegłego stulecia. W gronie postaci, które miały ogromny wpływ na jego przebieg znajdują się m.in: Maria Skłodowska-Curie, Nelson Mandela, Neil Armstrong, David Bowie, Charlie Chaplin, Albert Einstein, dr Martin Luther King Jr oraz wybitny malarz Pablo Picasso.

Na tropie egipskich grobowców
(Egyptian Tomb Hunting)
Od czwartku16 maja, godz. 19:55
Sezon 1 (2 odcinki)

Brytyjski aktor i pasjonat historii Tony Robinson rusza na wyprawę wzdłuż Nilu tropem najciekawszych grobowców. Na swej drodze od Kairu po Asuan odkrywa tajemnice różnorodnych katakumb.

Spotyka także pracujących w Egipcie archeologów, którzy dokonują odkryć na światową skalę, np. odnajdują hieroglify, które dotychczas widzieli wyłącznie ich starożytni twórcy. Tony przekonuje się, że antyczni Egipcjanie przywiązywali do śmierci bardzo dużo wagi i przygotowywali się do niej z dbałością
o każdy szczegół.

Ziemia widziana z kosmosu
(Earth from Space)
Od poniedziałku 20 maja, godz. 23:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Wielkie migracje zwierząt, zmiany pór roku, pływy morskie – te odbywające się na Ziemi spektakularne zjawiska rejestrowane są przez znajdujące się w kosmosie kamery. Nowoczesne technologie umożliwiają obserwowanie życia na Ziemi z zupełnie nowej perspektywy, za ich pośrednictwem można wypatrzeć nawet pojedyncze zwierzęta i ludzi. Nasz program wykorzystuję te technologie, aby ukazać widzom świat z zupełnie nowej perspektywy.

Obserwuj z nami zapierające dech w piersiach neony zorzy polarnej oraz wirujący błękit kwitnącego planktonu. Podążaj tropem poszukujących wody stad słoni i odkryj nowe kolonie pingwinów.
Czy obserwacja zachodzących w niespotykanie szybkim tempie zmian na Ziemi zachęci nas do refleksji oraz większej troski o nasz wyjątkowy, ale również bardzo delikatny dom?

Sekretne życie szczupłych ludzi
(The Secret Lives of Slim People)
Od czwartku 21 maja, godz. 23:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Niektórzy z nas nie wiedzą, co to fitness. Co gorsza, zupełnie nie przejmują się tym, co jedzą. Mimo to wciąż są szczupli i nie mają najmniejszych problemów z utrzymaniem odpowiedniej wagi. Prowadząca program spotyka tych szczęśliwców i, obserwując ich codzienne życie, próbuje odkryć sekret szczupłej sylwetki utrzymywanej bez żadnego wysiłku.

Poznajemy m.in. pracującą w szkole zabieganą Hayley, która bez ograniczeń zajada się czekoladą. Rinia z kolei, zastanawia się, jak to możliwe, że wciąż trzyma linię, skoro odżywia się tylko daniami na wynos. James od lat nie może przybrać na wadze, choć bardzo się stara. Co ich łączy?

 

 

Czy monogamia to przeżytek?
(Vogue Williams: Is Monogamy Dead?)
Czwartek 23 maja, godz. 21:55

Czy w pełnym bodźców świecie natychmiastowej konsumpcji wiązanie się z jednym partnerem na całe życie jest jeszcze zasadne? Czy w rzeczywistości ciągłego porównywania produktów i usług, monogamia nie wydaje się mało atrakcyjną propozycją?

Prowadząca program Vogue Williams rozmawia z mężczyznami i kobietami, którzy zrezygnowali
z monogamicznych związków. Analizuje także, jak na przestrzeni lat zmieniały się romantyczne relacje. Czy monogamia naprawdę jest przeżytkiem?

Ogrody marzeń
(Dream Gardens)
Od wtorku 28 maja, godz. 20:55
Sezon 1 (8 odcinków)

Słynny architekt krajobrazu Michael McCoy prezentuje najwspanialsze ogrody Australii. Stanowią one inspirację dla uczestników programu, których odwiedza, gdy aranżują swój prywatny raj. Prowadzący śledzi kolejne etapy prac, od projektu aż po oszałamiające zakończenie.

W pierwszym odcinku towarzyszymy właścicielom gospodarstwa z Queensland. Na wysuszonym australijskim słońcem klepisku chcą stworzyć bujny ziołowo-warzywny ogród, dzięki któremu będą mogli zdrowo jeść i żyć zgodnie z rytmem natury.

Wielkie brytyjskie wypieki
(The Great British Bake Off)
Od środy 8 maja, godz. 21:55
Sezon 7 (10 odcinków)

Znany komediowy duet Mel Giedroyc i Sue Perkins zapraszają na kolejny sezon popularnego show wyróżnionego nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej.

12 pasjonatów słodkich wypieków przywdziewa fartuchy, by w osławionym namiocie Bake Off rywalizować o tytuł najlepszego cukiernika-amatora. Uczestnicy muszą popisać się talentem oraz umiejętnościami i podołać 30 trudnym zadaniom przygotowanym przez surowych jurorów, którymi są znana kucharka i gospodyni programów kulinarnych Marry Berry oraz popularny piekarz Paul Hollywood.

Dom w zasięgu miasta 2
(Lucy Alexander’s Best of Both Worlds)
Od środy 15 maja, godz. 19:55
Sezon 1 (20 odcinków)

Znawczyni rynku nieruchomości Lucy Alexander udowadnia, że wygody miejskiego życia oraz chęć codziennego odpoczynku na łonie natury można pogodzić. Wystarczy dobrze poszukać.

W każdym odcinku pomaga poszukującym swojego miejsca rodzinom znaleźć dogodne podmiejskie posiadłości z dala od hałasu i zgiełku, a jednocześnie w niedalekiej odległości od pracy oraz miejskich wygód.

Księżna Diana: nasza matka
(Diana, Our Mother: Her Life and Legacy)
Piątek 24 maja, godz. 21:55

Program dokumentalny przybliżający historię życia oraz dziedzictwo Diany, księżnej Walii.

Książęta William i Harry dzielą się swoimi najbardziej radosnymi i cennymi wspomnieniami z czasów dzieciństwa. Bracia opowiadają także o swoim ostatnim spotkaniu z mamą, przed jej śmiercią w sierpniu 1997 roku. Wśród bliskich wspominających Dianę są także m.in. Sir Elton John, brat księżnej Earl Spencer oraz wielu innych.

Z opowieści wyłania się niezwykle intymny, prywatny obraz księżnej Walii, która nawet po ponad 20 latach od swojej tragicznej śmierci, nadal pozostaje żywa w sercach najbliższych.

 

 

Pirackie potyczki
(Swashbuckle)
Od poniedziałku 6 maja, godz. 17:05
Sezon 5 (26 odcinków)

Zwariowany teleturniej, w którym drużyny dzieci rywalizują z grupą piratów. Akcja rozgrywa się na pokładzie statku Skarlet. Zamieszkuje go troje korsarzy, którzy w każdym odcinku ukrywają zrabowane klejnoty. Grupa małych uczestników ma za zadanie je odnaleźć.

Dzieci biorą udział w różnego rodzaju grach oraz wyzwaniach gimnastycznych. Nie jest łatwo, ponieważ na pokładzie statku znajduje się wielopoziomowy tor przeszkód z olinowaniem, siatkami, huśtawkami, tajemniczymi zakątkami i gigantycznymi zjeżdżalniami.

Dzieciom pomaga należąca do piratów papuga o imieniu Skrzek. W piątej serii na uczestników czekają ulubione konkurencje a także nowe wyzwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *