Prasa - Ksiązka

Malarz Rafał Olbiński przygotował okładkę jutrzejszego wydania Faktu (foto)

„Kto poskleja Polskę” – z takim tytułem 27 czerwca ukaże się dziennik Fakt z ilustracją okładkową przygotowaną przez Rafała Olbińskiego. Słynny malarz i ilustrator po raz pierwszy współpracuje z Faktem. Przez dekady jego prace zamawiały dzienniki i magazyny takie jak „New York Times”, „New Yorker” czy „Der Spiegel”.

 

– Mam nadzieję, że okładka zaskoczy obrazem i wywoła pytania o to, dlaczego znalazły się na niej te, a nie inne elementy. I że zachęci do doszukiwania się różnych ukrytych w tych elementach znaczeń – mówi Rafał Olbiński. – Bardzo zainteresowały nas motywy w obrazie Rafała Olbińskiego: drabina, koń, dłonie, zmieniająca się aura. Można odnieść wrażenie, że droga do zbudowania zgody jest ciężka do pokonania. Ale możliwa – dodaje Łukasz Kiljański, dyrektor artystyczny Faktu.

 

„Kto poskleja Polskę” to hasło okładkowe sobotniego wydania Faktu, ale też treść hashtagu, pod którym Fakt od kilku tygodni relacjonuje prezydencką kampanię wyborczą.

Katarzyna Kozłowska, redaktor naczelna Faktu: – Nasze społeczeństwo jest mocno spolaryzowane, ale ludziom nie podoba się, gdy politycy cynicznie to rozgrywają. Za takie działania władzy płaci zawsze społeczeństwo. Dlatego warto głośno sformułować to oczekiwanie, by prezydent był kimś, kto umie budować mosty.

Rafał Olbiński to światowej sławy malarz i ilustrator. Urodził się w Kielcach, ale w 1981 r. wyemigrował z Polski. Większość dorosłego życia spędził w Nowym Jorku.

Przez dekady przygotowywał ilustracje dla najbardziej prestiżowych tytułów prasowych, m.in. „New York Timesa”, „New Yorkera”, „Newsweeka” czy „Der Spiegel”. Przygotowywał także plakaty i scenografie dla amerykańskich oper. Wielokrotnie nagradzany. M.in. w 1994 r. otrzymał artystycznego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku. Jego prace można podziwiać w galeriach i zaciszu prywatnych kolekcji na całym świecie.

Współpraca z Rafałem Olbińskim to kolejny przykład współpracy Faktu ze światem sztuki. We wrześniu 2007 r. Fakt przygotował okładkę wspólnie z malarzem Franciszkiem Starowieyskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *