Małgorzata Kożuchowska bohaterką premierowego odcinka „Niedzieli z…” w TVP Kultura

Aktorce w studiu towarzyszyć będą m.in. Agata Kulesza i Tomasz Karolak, a po spotkaniu TVP Kultura wyemituje spektakl Teatru Telewizji „Ich czworo” Marcina Wrony i obsypany nagrodami film „Komornik” Feliksa Falka – oba z udziałem Małgorzaty Kożuchowskiej.

 

Nie każda studentka drugiego roku aktorstwa zdobyłaby się na odwagę, by w dyskusji o roli stawić czoło legendzie pokroju Hanny Skarżanki. Tymczasem Małgorzata Kożuchowska już na początku swej zawodowej drogi udowodniła, że nie boi się wyzwań i ma swoje zdanie. Skarżanka wyznała potem aktorowi i reżyserowi Wiesławowi Komasie: „Słuchaj, to jest osoba, która walczy. Rasowa aktorzyca!”

Tę i inne anegdoty z życia i twórczości Małgorzaty Kożuchowskiej widzowie TVP Kultura poznają w najnowszym odcinku cyklu NIEDZIELA Z… – już 15 października, oczywiście w niedzielę, tradycyjnie od godz. 17:15. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, gwiazda obu części „Kilera” Juliusza Machulskiego, który odkrył dla świata talent komediowy aktorki, zdobywczyni dwóch statuetek Złotej Kaczki i dwóch Telekamer… Są jednak rzeczy, o których nie wszyscy wiedzą, mianowicie że już w szóstej klasie była Ministrem Gospodarki, a skończyła szkołę podstawową jako Prezydent Sejmu Rzeczpospolitej Dziecięcej w Toruniu! O dzieciństwie, inspiracjach, konstruowaniu roli, pracy w Teatrze Dramatycznym i Teatrze Narodowym, szacunku dla Piotra Cieślaka i Jerzego Jarockiego oraz o pułapkach wyrazistego wizerunku publicznego aktorka porozmawia z Agnieszką Szydłowską i zaproszonymi do studia gośćmi: Jolantą Fraszyńską, Agatą Kuleszą, Dorotą Kośmicką – Gacke, Tomaszem Karolakiem, Wiesławem Komasą i Wojciechem Nowakiem. Po spotkaniu zostaną wyemitowane dwa dzieła z udziałem bohaterki programu.

Godz. 18:10 – „Ich czworo”, reż. Marcin Wrona, 2015

„Ich czworo” Marcina Wrony to spektakl Teatru Telewizji na podstawie jednego z najsłynniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, który sama autorka nazwała „tragedią ludzi głupich w III aktach”. Tragiczne w wymowie dzieło o upadku więzi międzyludzkich zostało podane w lekkiej, żartobliwej formie, a dialogi, mimo że jedynie w niewielkim stopniu zmienione w stosunku do oryginału, brzmią współcześnie i naturalnie. W rolach głównych wystąpili: Małgorzata Kożuchowska (Żona), Artur Żmijewski (Mąż), Agata Buzek (Panna Mania), Mariusz Ostrowski (Fedycki), Maja Ostaszewska (Wdowa), Aniela Łoniewska (Lila).

Godz. 20:00 – „Komornik”, reż. Feliks Falk, 2005

Uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. Grand Prix – Złote Lwy na FPFF w Gdyni w 2005 r. dla najlepszego filmu, nagrody za scenariusz, zdjęcia, pierwszoplanową rolę męską dla Andrzeja Chyry i drugoplanową rolę kobiecą dla Kingi Preis, 6 Orłów – Polskich Nagród Filmowych za 2006 r.) powrót Feliksa Falka po 9-letniej nieobecności w polskim kinie. „Komornik” ma w sobie coś z biblijnej przypowieści o nawróconym grzeszniku. Bezlitosny służbista doprowadza swoimi działaniami do tragedii, która wywołuje w nim moralny wstrząs i zmienia jego podejście do życia.

TVP Kultura, 15 października, NIEDZIELA Z… MAŁGORZATĄ KOŻUCHOWSKĄ, godz. 17:15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *