Marzec na kanałach z portfolio BBC Studios

Marzec 2021 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Wina
Od czwartku 11 marca, godz. 22:30
Sezon 1 (4 odcinki)

Opowieść o dwóch braciach, Maxie i Jake’u, którzy pewnej nocy, na jednej z ulic Edynburga, śmiertelnie potrącają starszego człowieka. Od tej chwili grunt pod ich nogami staje się grząski niczym ruchome piaski. Tragedia eskaluje i pociąga za sobą ciąg nieprzewidywalnych, koszmarnych zdarzeń.

Pełen zaskakujących zwrotów akcji oraz czarnego humoru dramat stylistycznie bliski jest mieszance „Fargo”, „Breaking Bad” oraz „Trainspotting”.

Jeden fałszywy ruch bohaterów na początku fabuły stawia ich w sytuacji, której nie da się naprawić – ich lęki oraz desperackie działania tylko pogarszają sprawę. Widz nieustannie prowokowany jest do odpowiedzi na pytanie – co zrobiłbym inaczej? Wszystko, a może nic? To opowieść o trudnych wyborach moralnych, poczuciu winy wynikającym z niewłaściwie podjętych decyzji oraz poszukiwaniu prawdy.

Ślady
Od soboty 20 marca, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Thriller opowiadający o tajemniczym morderstwie stworzony na podstawie scenariusza Val McDermid, autorki bestsellerowych powieści kryminalnych.

Trzy główne bohaterki serialu – Emma Hedges, profesor Sarah Gordon oraz profesor Kathy Torrance, wykorzystują swoją wiedzę z dziedziny kryminalistyki, by zbadać nierozwiązaną sprawę zabójstwa.

23-letnia Emma (Molly Windsor) po latach wraca do Szkocji, by rozpocząć nową pracę na stanowisku asystentki laboratoryjnej. Zapisuje się też na internetowy kurs podstaw kryminalistyki. Wkrótce odkrywa, że fikcyjne studium przypadku ma uderzająco wiele wspólnego z jej przeszłością. Szokujące odkrycie zmuszą ją do zbadania sprawy. Dziewczyna dociera do coraz bardziej mrocznych tajemnic i szybko staje się jasne, że nie może ufać nikomu. Dociekliwe badaczki, czyli Sara (Laura Fraser) i Kathy (Jennifer Spence) pomagają jej doprowadzić mordercę przed wymiar sprawiedliwości.

Prasa
Od soboty 20 marca, godz. 21:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Codzienne życie członków redakcji dwóch konkurencyjnych gazet, którzy próbują połączyć stresujące obowiązki zawodowe z życiem prywatnym. Podporządkowani nieustannej presji 24-godzinnego życia newsów, pełni pasji dziennikarze bezustannie rywalizują o sensacyjne materiały na pierwsze strony gazet. W tle ich pełne wyzwań i obłudy życie osobiste.

Seria ukazuje pogrążony w kryzysie, świat dziennikarstwa, pełen etycznych dylematów oraz trudnych wyborów.. Twórcą serialu jest uznany pisarz Mike Bartlett (m.in. „Doktor Foster”), a w obsadzie m.in. David Suchet znany z roli detektywa Poirot.

Sanditon
Od wtorku 23 marca, godz. 22:30
Sezon 1 (8 odcinków)

Serialowa ekranizacja ostatniej, nieskończonej, powieści Jane Austen. Sanditon, niegdyś spokojna rybacka osada, przeistacza się w modny ośrodek wypoczynkowy. Odmienia się także życie pochodzącej z prowincji spontanicznej i nietuzinkowej Charlotte Haywood, która rozpoczyna pełne plotek i romansów życie w nadmorskim kurorcie.

Wielowątkowa, dynamiczna fabuła stopniowo odkrywa przed widzami kolejne postaci oraz ich interesy związane z komercyjnym sukcesem miasteczka. To m.in. przedsiębiorca-wizjoner Tom Parker, antiguańska dziedziczka panna Lambe oraz charyzmatyczny i nieco tajemniczy Sidney Parker. W ich otoczeniu młoda Charlotte odkrywa siebie i poszukuje prawdziwej miłości.

 

 

W okowach mrozu
Od wtorku 2 marca, godz. 21:55
Sezon 8 (16 odcinków)

To już ósmy sezon spotkań z zamieszkującymi alaskańskie odludzia bohaterami serialu dokumentalnego „W okowach mrozu”. Wobec zmian klimatu i coraz bardziej nieprzewidywalnych działań Matki Natury przeżycie w ekstremalnych warunkach jest coraz cięższe.

Hailstonowie mimo przeciwności starają się utrzymać tradycyjny tryb życia. Sue Aikens pracuje nad nowymi narzędziami, które pomogą jej przetrwać w tundrze, a Jessie Holmes i jego psy zaprzęgowe aklimatyzują się na swoich nowych terenach. Tymczasem Ricko DeWilde kultywuje atapaskańskie tradycje i stara się je wpoić swoim dzieciom.

Wymieranie gatunków: fakty
Czwartek 11 marca, godz. 19:55

Sir David Attenborough oraz światowej klasy naukowcy analizują zjawisko współczesnego masowego wymierania zwierząt i roślin, badając przyczyny i wskazując potencjalne rozwiązania tego globalnego problemu. W ciągu nieco ponad 40 lat populacje zwierząt zmniejszyły się o 60%. Milionowi gatunków roślin i zwierząt grozi wyginięcie, wielu z nich już w ciągu najbliższych dziesięcioleci, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania. Attenborough wyjaśnia, czym jest masowe wymieranie, jakie są przyczyny tego zachodzącego obecnie w ogromnym tempie zjawiska, a także co czeka nas w przyszłości.

Naukowcy przywołują poprzednie masowe wymierania i tłumaczą, czym różni się to obecne. Wskazują także, iż utrata zagrożonych gatunków może mieć efekt domina na całe ekosystemy – wymarcie jednego gatunku stanowi zagrożenie dla populacji innego, także dla ludzi.

Środowisko na naszej planecie to zespół naczyń połączonych. Możemy jednak zacząć działać, by
zatrzymać ten process.

Ben Fogle i zagrożone gatunki
Od piątku 19 marca, godz. 20:55
Sezon 1 (5 odcinków)

Podróżnik Ben Fogle zaprasza na fascynujący program poświęcony gatunkom zwierząt, tym niedawno odkrytym oraz zagrożonym wyginięciem. Ben w towarzystwie ekspertów-przyrodników przemierza Afrykę, by dowiedzieć się, jakie są powody zanikania bogatej fauny.

Rozmawia także z kłusownikami, myśliwymi oraz ekologami, bada temat dewastowania i wylesiania lasów oraz chorób przenoszonych na mięsie dzikich zwierząt. Sprawdza, jakie działania są
podejmowane w celu ratowania dzikiej przyrody żyjącej na tym niesamowitym kontynencie.

Rodzina gepardów i ja
Od niedzieli 14 marca, godz. 11:00
Sezon 1 (2 odcinki)

Gordon Buchanan, znany operator filmów przyrodniczych, przygląda się z bliska dwóm stadom
gepardów zamieszkujących Kalahari. Jaka przyszłość czeka te najszybsze drapieżniki lądowe?
Okazuje się, że każdego dnia stawiają czoła prawdziwym niebezpieczeństwom.

Wobec postępującej i powodowanej przez ludzi dewastacji ich naturalnego środowiska, a co za tym idzie malejących szans na upolowanie zwierzyny, te wielkie koty muszą codziennie walczyć o przetrwanie.

Gordon Buchanan w trakcie obserwacji tych fascynujących zwierząt osobiście doświadcza wielu emocjonujących sytuacji.

Rodzina pingwinów
Niedziela 28 marca, godz. 11:00

Spotkanie z jedną z najbardziej znanych i lubianych rodzin ptaków. Tworzy ją aż 18 kolorowych gatunków. I choć zdają się znajome, ich niesamowita różnorodność nie przestaje zaskakiwać.
Bujne lasy Nowej Zelandii nie wydają się miejscem typowym dla tych zwierząt, ale to właśnie tutaj 60 milionów lat temu rodzina pingwinów wyewoluowała i to tutaj do dziś mieszka najwięcej gatunków.

Swoim wyglądem uwagę przyciąga m.in. pingwin grzebieniasty lubujący się w kąpielach spa. Pingwin afrykański z kolei przystosował się do życia w mieście i chętnie spaceruje po uliczkach Kapsztadu między nogami zabieganych przechodniów. A najmniejszy przedstawiciel rodziny, czyli pingwin z Galapagos, wbrew wszystkim przeciwnościom losu, świetnie zaadaptował się do życia w upalnym równikowym klimacie.

Jedną z największych zalet pingwinów są ich zdolności rodzicielskie. Pingwiny białookie wędrują ponad 10 tysięcy kilometrów w poszukiwaniu idealnego miejsca na gniazdo. Jest to najdłuższa migracja ze wszystkich przedstawicieli tego gatunku. Aż 99 procent z nich co roku powraca do swojego kamiennego gniazda, które po zimie zazwyczaj wymaga naprawy. Inne gatunki są
bardziej podstępne – korzystając z chwili nieuwagi, podkradają kamienie z gniazd sąsiadów.

Zmiany klimatu: fakty
Czwartek 18 marca, godz. 19:55

Od klimatycznej katastrofy dzielą nas tylko dwa stopnie Celsjusza. Jeśli utrzymamy tempo zmian generowanych przez globalne ocieplenie, w ciągu najbliższych 40 lat w środowisku naturalnym zajdą nieodwracalne szkody. Możemy jednak im zapobiec.

W programie duża porcja informacji o globalnym ociepleniu oraz spotkania z ludźmi bezpośrednio
poszkodowanymi efektami jego przykrych następstw. Nie zabraknie także przykładów zastosowań źródeł odnawialnej energii oraz wypowiedzi ekspertów, co należy zrobić, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

 

 

Gordon, Gino i Fred: podróż w rodzinne strony
(Gordon, Gino and Fred’s Road Trip)
Od poniedziałku 8 marca, godz. 22:30
Sezon 2 (5 odcinków)

Gordon Ramsay, Gino D’Acampo i Fred Sirieix to popularni restauratorzy znani z zamiłowania do podróży. Wybierają się na kolejną wspólną wyprawę. Tym razem ich niezawodny kamper będzie podbijał autostrady Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych.

Delektując się widokami i kulinarnymi przysmakami Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, Teksasu i Tijuany, nie ograniczają się w swoim zamiłowaniu do wygłupów. Hamburgery rozsadzające portfele, joga z kozami, wyścigi pojazdami buggy po wydmach, łowienie ryb włócznią, kowbojskie popisy, zapasy w winogronach to tylko niektóre z ich numerów. Co może pójść nie tak?

Wystarczy dodać zwariowane przygody, wystawne uczty, pikantne sprzeczki, przerost ego, walkę
o dominację w kuchni oraz za kierownicą i odpowiedź gotowa. Jak wiadomo, ci amigos uwielbiają dobre jedzenie, psikusy i niewybredne żarty. To prawdziwa uczta dla widzów.

Zbrodnia i kara
(Crime and Punishment)
Od środy 31 marca, godz. 22:30
Sezon 2 (4 odcinki)

Poruszający serial dokumentalny o przebiegu spraw karnych w brytyjskim wymiarze sprawiedliwości. Dogłębny wgląd w codzienną pracę policji, kuratorów, służby więziennej i prokuratury oraz zasady zwolnienia warunkowego i wyroku w zawieszeniu.

Program pokazuje wszystkie etapy procesu penitencjarnego z punktu widzenia dwóch stron – systemu oraz osadzonych. W przededniu poważnych reform proponowanych przez rząd Wielkiej Brytanii twórcy serialu przedstawiają trudności, wyzwania oraz zagrożenia, z jakimi każdego dnia mierzą się pracownicy wymiaru sprawiedliwości.

Teorie spiskowe: wojny szczepionkowe
(Conspiracy Files: Vaccine Wars)
Środa 10 marca, godz. 22:30

Ruch antyszczepionkowy może stanowić poważne zagrożenie dla przyszłości zdrowia publicznego.
Dwadzieścia lat temu były brytyjski lekarz Andrew Wakefield na podstawie sfałszowanych badań ogłosił, że szczepionki są szkodliwe. Uruchomił tym samym niebezpieczną lawinę teorii spiskowych na temat szczepień.

Jak doszło do rozpowszechnienia tych treści i jaka stoi za nimi ideologia? Naukowcy od dziesięcioleci nieustannie próbują je obalić. Jednak w dobie internetu, upadku autorytetów oraz wszechwładzy fake newsów jest to niezwykle trudne, a teorie spiskowe rozprzestrzeniają się szybko.

Narodziny nazizmu
(Rise of the Nazis)
Od czwartku 25 marca, godz. 22:30
Sezon1 (3 odcinki)

Dlaczego Niemcy oddali swoje państwo w ręce faszystów? Oto przedstawiona trzech odcinkach historia dojścia Hitlera do władzy opowiedziana przez osoby z jego najbliższego kręgu – tych, którzy torowali mu drogę na szczyt, oraz tych, którzy chcieli go powstrzymać.

Przekręty polityczne jak w „House of cards” i demontaż demokracji umożliwiły Hitlerowi objęcie roli wszechmocnego Führera. Czy można było tego uniknąć? Twórcy dokumentu wyliczają przegapione znaki ostrzegawcze, niewłaściwe decyzje, utracone szanse oraz błędne osądy. Gdyby nie one, bieg historii XX wieku mógłby być zupełnie inny.

 

 

Bake off: zawodowcy
(Bake Off – The Professionals)
Od środy 24 marca, godz. 20:55
Sezon 3 (10 odcinków)

Dwanaście zespołów profesjonalnych cukierników pracujących na co dzień w cukierniach, restauracjach oraz hotelach rozpoczyna rywalizację w kuchni Bake Off. Show prowadzą komik Tom Allen oraz Liam Charles, utalentowany uczestnik jednej z poprzednich edycji programu. W roli sędziów po raz kolejny występują doświadczeni i uznani cukiernicy: Cherish Finden oraz Benoit Blin.

W drodze po zwycięstwo uczestnicy uruchamiają swoją kreatywność, umiejętności oraz precyzję wykonania. Przygotowują wykwintne desery i spektakularne wypieki, m.in. kilkupiętrowe torty inspirowane wysokimi wieżowcami oraz geometryczne tarty z ruchomymi elementami. Co tydzień eliminowani są kolejni uczestnicy, a do finału może wejść tylko troje najlepszych. Zwycięzca przygotowuje bajeczne przyjęcie dla swoich bliskich.

Niezwykłe hotele bez tajemnic
(Amazing Hotels: Life Beyond the Lobby)
Od wtorku 23 marca, godz. 21:55
Sezon 3 (6 odcinków)

Brytyjscy dziennikarze Monica Galetti i Giles Coren prezentują najbardziej wyjątkowe hotele z całego świata. Chcą je poznać od podszewki, więc dołączają do obsługi. Tym razem udają się m.in do superhotelu w Makao, w którym pracuje ponad 6000 osób, a strefa VIP jest tak ekskluzywna, że wstępu do niej nie zagwarantują nawet największe pieniądze.

Podziwiają także luksusowy hotel w szkockim regionie Highlands – dawny pałacyk myśliwski położony w malowniczym otoczeniu gór oraz jezior.

Gregg Wallace w Afryce Południowej
(South Africa with Gregg Wallace)
Od piątku 19 marca, godz. 20:55
Sezon 1 (6 odcinków)

Gregg Wallace wyrusza do Afryki Południowej znanej z wyjątkowo malowniczych krajobrazów, bujnej i dzikiej przyrody oraz przepysznego jedzenia.

Juror brytyjskiej edycji programu „MasterChef” oczywiście wybiera się na safari, ale nie byłby sobą, gdyby nie skosztował też przysmaków lokalnej kuchni, czyli grillowanych potraw braai, wina, ciast oraz bobotie – bardzo popularnej w RPA zapiekanki z mięsem mielonym.

Czekają na niego także inne wyzwania: staje m.in. oko w oko z rekinem, pomaga w opiece nad dzikimi lampartami i pingwinami. Poznaje też tradycje oraz bogatą kulturę regionu.

 

 

Andy i podwodny świat
(Andy’s Aquatic Adventures)
Od poniedziałku 8 marca, godz. 07:35
Sezon 1, część 2 (15 odcinków)

Andy Day podróżuje po całym świecie, by przyglądać się zwierzętom zamieszkującym morza, rzeki, jeziora oraz ich wybrzeża. Każda z wypraw w podwodny świat to ważna misja z parku przyrodniczego Safari World, w którym Andy na co dzień pracuje.

W rozwiązaniu każdego z zdań pomocne okazuje się podpatrywanie zachowań różnorodnych zwierząt, co Andy czyni z ogromną przyjemnością i właściwym sobie zaciekawieniem.

Program powstał z wykorzystaniem fragmentów produkcji przyrodniczych BBC Studios Natural History Unit. Dzięki zastosowaniu efektów specjalnych oraz technologii CGI Andy może przenosić się w różne zakątki naszej planety, zmniejszać do rozmiarów dowolnego zwierzęcia i płynnie wtopić w akcję.

Tomek i przyjaciele
(Thomas & Friends)
Od poniedziałku 29 marca, godz. 17:15
Sezon 21 (26 odcinków)

„Przyjaciół przedstawiamy Wam. Wciąż coś wożą tu  i tam. Czerwień, błękit, zieleń, brąz – oto ich kolory są”. Kolejne przygody mieszkańców wyspy Sodor, czyli Tomka oraz jego przyjaciół. Choć czasem popełniają błędy i wpadają w tarapaty, po drodze uczą się czegoś nowego i zawsze mogą liczyć na swoją wzajemną pomoc.

W tym sezonie okazuje się, że po zderzeniu z Dieslem resory Dorotki wymagają naprawy. Ponadto Diesel wywołuje sprzeczkę między Dorotką a Hubciem. Rozalia i Kuba ścigają się, a Miłka dostaje nową pracę. Pan Szyneczka jest chory i mama postanawia zastąpić go w zarządzaniu ruchem kolejowym. Powoduje to niestety spore zamieszanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *