Sport w TVTVP

ME U19 w piłce nożnej z udziałem reprezentacji Polski w TVP

W poniedziałek 3 lipca na Malcie rozpoczną się się mistrzostwa Europy do lat 19. Na czempionacie wystąpi reprezentacja Polski prowadzona przez Marcina Brosza. W turnieju wystąpi łącznie 8 zespołów. Pierwszym rywalem biało-czerwonych będzie Portugalia. Transmisje z meczów można oglądać za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Sprawdź terminarz i plan transmisji Euro U19.

Europejski czempionat na Malcie potrwa od 3 do 16 lipca. Rywalizacja rozpocznie się od fazy grupowej, w której znalazło się osiem reprezentacji podzielonych na dwie grupy. Turniej odbędzie się na czterech stadionach rozmieszczonych w trzech miastach: Ta’Quali, Paola i Xewkija. Gospodarzem finału, który odbędzie się 16 lipca, będzie Ta’Quali National Stadium, który może pomieścić 17 tysięcy widzów.

Turniej na Malcie będzie wyjątkowy dla polskich kibiców. Po 17 latach przerwy wśród najlepszych zespołów Starego Kontynentu zameldowała się reprezentacja Polski. Po raz ostatni wystąpiła na turnieju tej rangi w 2006, kiedy sama była gospodarzem Euro. Wówczas kadra Michała Globisza, w której występowali Dawid Janczyk, Przemysław Tytoń czy Jarosław Fojut, nie wyszła z grupy, ale zakwalifikowała się na mundial U20 poprzez zajęcie trzeciego miejsca.

Droga podopiecznych Marcina Brosza na Euro U19 nie była łatwa. W drugim etapie turnieju kwalifikacyjnego Polacy mierzyli się w grupie z Izraelem, Serbią i Łotwą. O awans walczyli do ostatniej kolejki. Choć z Serbami przegrywali już 0:2 po 59 minutach, w 87. minucie doprowadzili do wyrównania. Remis okazał się dla Polaków szczęśliwy. Brak zwycięstwa Izraela z Łotwą sprawił, że dzięki lepszemu bilansowi bramek, to biało-czerwoni zapewnili sobie pierwsze miejsce i bilety na maltańskie mistrzostwa.

Polacy trafili do grupy A, gdzie zmierzą się z gospodarzami turnieju, a także Włochami i Portugalią. Z tymi ostatnimi zainaugurują swój udział na czempionacie – 3 lipca o 18:00 na Tony Bezzina Stadium w Paola. Awans do półfinału wywalczą dwie najlepsze zespoły z grupy. W drugiej rywalizują Hiszpania, Islandia, Grecja i Norwegia.

Ostatnie ME U19 odbyły się rok temu na Słowacji. W finale po dogrywce Anglia okazała się lepsza od Izraela 3:1. Co ciekawe, obu tych ekip zabraknie na europejskim czempionacie rozgrywanym na Malcie. Meczu o brązowy medal nie rozgrywano i tak samo będzie w tym roku.