ARTE.tvMediaZapowiedzi TV

Migracja – marzenia o wolności. Gdzie leżą granice naszej tolerancji?

Migracja jest od lat jednym z głównych i najbardziej elektryzujących tematów rozmów w Unii Europejskiej. 20 grudnia Rada i Parlament osiągnęły porozumienie w tym temacie, decydując się na przyjęcie pakietu migracyjno-azylowego. Choć porozumienie pomyślnie przegłosowano, w Brukseli nadal słychać głosy sprzeciwu. Pakietu bronią między innymi Niemcy, którzy mówią o „obowiązkowej solidarności” krajów unijnych, jednak część państw obawia się „przymusowej relokacji” uchodźców. Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv w serii reportaży pokazuje, jak wyglądają realia migracji i sytuacja uchodźców i uchodźczyń.

 

Pakiet migracyjno-azylowy zapewnia stałą współpracę i solidarność państw członkowskich UE w kryzysie migracyjnym i zobowiązuje do przyjęcia konkretnej liczby uchodźców na teren danego kraju. Procedury składania i rozpatrywania wniosków azylowych mają być łatwiejsze – znacznie zmniejsza to szansę na przymusową deportację. Jednak osoby, które nie otrzymają azylu lub innej formy ochrony, prawa pobytu lub zamieszkania, czeka natychmiastowy i przymusowy powrót do ojczyzny. Państwa członkowskie mają mieć możliwość monitorowania czy migranci, którym nakazano deportację faktycznie opuścili kraj unijny. Nad problemami uchodźców pochyliła się platforma ARTE.tv w swoich reportażach. Ich autorzy starają się ukazać realia w obozach dla uchodźców, życie podczas wędrówki po niebezpiecznych terenach między krajami, czy niedociągnięcia w formalnościach i przeciążenie urzędów imigracyjnych.

Grecja: uchodźczyni, która marzy o wolności

– Czuję się jak ptak w klatce. Nieustannie marzę o wolności – mówi młoda Afganka Fereszta, która kilka ostatnich lat spędziła w obozach dla uchodźców. Obozy są jak więzienia. Ludzie, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia, przetrzymywani są tam długotrwale w niehigienicznych i niebezpiecznych dla zdrowia warunkach, w przepełnionych pomieszczeniach pod ścisłym nadzorem i czujnym okiem władz. Autor reportażu, Michael Unger, towarzyszy Fereszcie w szczególnym momencie jej życia – dziewczyna dostaje rower od organizacji humanitarnej i pierwszy raz wyjeżdża z obozu. Coś, co dla większości ludzi w Europie wydaje się trywialne, dla niej jest ogromnie ważnym wydarzeniem i pierwszą iskierką nadziei na przyszłość. Reportaż „Grecja: uchodźczyni, która marzy o wolności” można obejrzeć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/106894-000-A/arte-reportage/.

Szwecja: deportacja migrantów

Podczas fali migracji w 2015 roku, Szwecja przyjęła 162 877 osób ubiegających się o azyl. Wśród nich były 24 tysiące młodych i nieletnich Afgańczyków bez opiekunów. Szwedzkie urzędy imigracyjne szybko przestały być wydolne. Przez niekończącą się liczbę dokumentów i ludzi w kolejkach, nie nadążały z rozpatrywaniem wniosków przed osiągnięciem pełnoletności migrantów. Wielu z nich spotkała przymusowa deportacja do Afganistanu. Czy współczesna Europa dzięki nowym przepisom lepiej poradzi sobie ze stale rosnącą liczbą osób migrujących. Reportaż „Szwecja: deportacja migrantów” jest dostępny w ARTE.tv: https://www.arte.tv/pl/videos/101715-000-A/arte-reportage/.

Jemen: migranci na pastwie mafii

Etiopski lud Oromo masowo migruje do Arabii Saudyjskiej. Mają nadzieję, że w tym bogatym kraju czeka ich lepsza przyszłość. Jednakże droga jest długa i niebezpieczna. Oromowie przebywają ją pieszo, bo za usługi przemytników trzeba słono zapłacić. Najtrudniej pokonać spalone słońcem góry na granicy z Dżibuti – pragnienie i zmęczenie wystawia tam na próbę nawet najbardziej zdeterminowanych podróżników. Tam, gdzie nie ma już lądu, Oromowie muszą zdać się na transport wodny. W małym porcie w Obocku migranci pod osłoną nocy są umieszczani na przeładowanych statkach, aby przedostać się przez Morze Czerwone. To jednak nie koniec ich podróży – kolejne niebezpieczeństwa czekają ich w Jemenie, gdzie wielu Oromów pada ofiarą lokalnych mafii i gangów. Są torturowani w celu wyłudzenia okupu od ich rodzin. Polscy widzowie mogą przekonać się jaką cenę są w stanie zapłacić za marzenie o dostatnim i bezpiecznym życiu oglądając reportaż ARTE.tv pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/090427-000-A/arte-reportage/

foto. ARTE.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *