MediaZapowiedzi TV

Mija 20 lat od premiery kultowego serialu HBO Prawo ulicy. Wszystkie sezony w HBO Max

2 czerwca 2002 roku na antenie HBO w Stanach Zjednoczonych wyemitowany został pierwszy odcinek serialu HBO Prawo ulicy (The Wire). Pomysłodawcą produkcji jest nagodzony Emmy David Simon, który wraz z nominowanym do tej nagrody Georgem Pelecanosem pełnił obowiązki producenta. Na przestrzeni lat serial uznany został za jedną z najlepszych produkcji w historii telewizji. Wszystkie sezony Prawa ulicy dostępne są tylko w HBO Max.

 

Serial Prawo ulicy miał swoją premierę dokładnie dwadzieścia lat temu. Ta kultowa już produkcja, dzięki znakomicie zarysowanym postaciom, które są ludźmi z krwi i kości, oraz konsekwentnie prowadzonej dramaturgii, zdobyła uznanie widzów i krytyków. Serial emitowany był premierowo na antenie HBO w latach 2002-2008 i liczy pięć sezonów, na które składa się łącznie 60 odcinków.

Prawo ulicy zaprasza widzów do Baltimore. Życie w tym mieście nie przypomina amerykańskiego snu. Na ulicach widać biedę, ludzie są zniechęceni i przemęczeni. Handlarze narkotyków zbierają obfite żniwo. Gdy jeden z nich zostaje oczyszczony z zarzutów, policjant Jimmy McNulty (Dominic West) wypowiada gangom prywatną wojnę. Z pomocą swojej partnerki Shakimi (Sonja Sohn) uczyni wszystko, by dilerzy śmierci znaleźli się za kratkami.

W serialu Prawo ulicy wystąpili m.in. Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Clarke Peters, Michael Kenneth Williams czy Idris Elba. Pomysłodawcą i autorem produkcji jest David Simon, który, wraz z Edem Burnsem i Georgem Pelecanosem, pełnił obowiązki scenarzysty i producenta.

Z okazji rocznicy HBO przygotowało specjalny jubileuszowy podcast poświęcony serialowi Prawo ulicy. Podcast liczyć będzie 8 odcinków i dostępny będzie w języku angielskim m.in.  na stronie listen.hbo.com/the-wire-at-20.

Twórcy serialu Prawo ulicy odpowiadają także za inne cenione seriale HBO. Są wśród nich m.in.:

Genaration Kill: Czas wojny – siedmioodcinkowy serial HBO autorstwa Davida Simona i Eda Burnsa, będący realistyczną rekonstrukcją wydarzeń, które miały miejsce podczas pierwszych dni amerykańskiej inwazji na Irak.

Treme – niezwykły serial HBO opowiadający o mieszkańcach nowoorleańskiej dzielnicy Treme, prawie całkiem zniszczonej w 2005 roku przez huragan Katrina. Autorem produkcji jest David Simon.

Kto się odważy(Show Me a Hero) – inspirowany prawdziwymi zdarzeniami, sześcioodcinkowy serial HBO autorstwa Davida Simona. Głównym bohaterem produkcji jest młody burmistrz zmagający się z problemami rasowymi miasta Yonkers. W roli głównej wystąpił Oscar Isaac.

Kroniki Times Square (The Deuce) serial HBO autorstwa George’a Pelecanosa i Davida Simona opowiadający o początkach branży porno. W rolach głównych wystąpili m.in. James Franco oraz Maggie Gyllenhaal.

Spisek przeciwko Ameryce (The Plot Against America) – serial HBO na podstawie powieści Philipa Rotha. To alternatywna historia Ameryki podczas II wojny światowej, opowiedziana z punktu widzenia robotniczej rodziny żydowskiej z New Jersey. Autorami produkcji są David Simon i Ed Burns.

Miasto jest nasze (We Own This City) – serial HBO przedstawiający kulisy powstania i upadku elitarnej jednostki policji w Baltimore – miasta, w którym wojna z narkotykami i masowe aresztowania tuszowały bezczynność i bezkarność  służb. Produkcja jest adaptacją książki reportera Baltimore Sun Justina Fentona, a jego pomysłodawcami są George Pelecanos i David Simon.

Wszystkie seriale dostępne są wyłącznie w HBO Max – kolekcja z okazji 20-lecia serialu Prawo ulicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *