PolecaneSport w TVTVP

Mistrzostwa Europy U-19 w piłce nożnej kobiet w TVP

14 lipca rozpoczną się mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet do lat 19. Młode zawodniczki rywalizować będą na litewskich boiskach.

Turniej został zapoczątkowany w 1998 roku przez UEFA jako Mistrzostwa Europy U18 w piłce nożnej kobiet. Najpierw 26 drużyn zostało podzielonych na 8 grup, a rozgrywki były rozgrywane na stadionach 8 państw. Do ósemki najlepszych zakwalifikowały się reprezentacje Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji i Włoch, które potem systemem pucharowym w meczach u siebie i na wyjeździe rozegrały tytuł mistrzowski. Pierwszy turniej wygrała reprezentacja Danii.

Największą liczbą triumfów natomiast może pochwalić się reprezentacja Niemiec, gdyż zdobyła ich aż 8. Od edycji 2002 po eliminacjach w turnieju finałowym 8 drużyn najpierw są rozbite na dwie grupy, a potem czwórka najlepszych zespołów systemem pucharowym walczą o tytuł mistrza. Nie inaczej będzie w tym roku. Kto okaże się zwycięzcą?