PolecaneSport w TVTVP

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet w TVP Sport

Najlepsze kobiece reprezentacje piłkarskie są już we Francji, gdzie w piątek, 7 czerwca, rozpoczną się mistrzostwa świata. Zabraknie na nich reprezentacji Polski, ale z pewnością nie zabraknie wielkich emocji. Transmisje każdego ze spotkań w TVP.

 

 

Ósme w historii mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet rozegrane zostaną we Francji. Imprezę gościć będzie dziewięć miast: Lyon, Paryż, Nicea, Montpelier, Rennes, Le Havre, Valenciennes, Reims i Grenoble. Mecz otwarcia rozegrany zostanie (7 czerwca o 21:00) na Parc des Princes, natomiast finał (7 lipca o 17:00) na Parc Olympique Lyonnais.

Choć na imprezie zabraknie biało-czerwonych, które w eliminacjach musiały uznać wyższość reprezentantek Szkocji i Szwajcarii, z pewnością nie zabraknie emocji. Wiele drużyn przyjedzie na turniej z myślą o medalach, a walkę o nie w całości pokaże Telewizja Polska. Każdy mecz MŚ kobiet NA ŻYWO będzie można zobaczyć na TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej, a najciekawsze spotkania także na TVP Sport.

Tytułu mistrzowskiego bronić będą Amerykanki, które przed czterema laty ograły w finale 5:2 (4:1) Japonię. Piłkarki z USA na każdym turnieju muszą być traktowane poważnie. W dotychczasowych ośmiu edycjach zawsze stawały na podium, trzykrotnie wygrywając rozgrywki. Dwa mistrzostwa mają Niemki, a po jednym Norweżki i Japonki.

Do kolejnego mundialu piłkarki ze Stanów Zjednoczonych przystępują jako niekwestionowany numer jeden światowego rankingu. Ich droga przez mistrzostwa CONCACAF, które były kwalifikacjami do mistrzostw świata, była istną autostradą. W pięciu meczach nie straciły żadnej bramki, strzelając przy tym 26 (!). Choć na samym mundialu tak łatwo nie będzie, rywalki mają czego się obawiać.

Na pewno wśród faworytek, które zechcą utrzeć nosa kadrze USA znajdą się Japonki, wiecznie groźne Brazylijki i… szereg drużyn z Europy. Do lat świetności chcą wrócić Niemki, mające w kadrze Alexandrę Popp i Dzsenifer Marozsan. Na pierwszy w historii medal mundialu chęć mają Francuzki, które zechcą przekłuć liczne sukcesy drużyn klubowych w dobry wynik reprezentacji.

W kolejce po sukces stoją także Angielki, mistrzynie Starego Kontynentu – Holenderki i wicemistrzynie olimpijskie – Szwedki. Zaskoczyć mogą także Norweżki, a nie bez ambicji pozostają Hiszpanki i Włoszki. Gdy do wyliczanki dodamy także Australijki i Kanadyjki, śmiało można stwierdzić, że drużyn mogących marzyć o strefie medalowej jest wyjątkowo dużo.

Na turnieju wystąpią najlepsze reprezentacje, ale… zabraknie najlepszej zawodniczki. Norweżka Ada Hegerberg w 2018 roku została pierwszą w historii kobietą, która odebrała Złotą Piłkę. Piłkarka Olympique Lyon na mundial nie przyjedzie, bo od pewnego czasu odrzuca powołania do kadry narodowej. Powód? Uważa, że jej kraj lekceważy kobiecą piłkę, a federacja – mimo wielu utalentowanych zawodniczek – nie ma pomysłu na rozwój.

Hegerberg nie przekonają nawet pieniądze. Na mistrzostwach świata można zarobić znacznie więcej, niż cztery lata wcześniej. Amerykanki za triumf w 2015 roku otrzymały 2 miliony dolarów. Tym razem kwota ta zostanie podwojona. Łącznie w puli nagród znajdzie się 30 milionów dolarów, z których 4 miliony trafią do zwyciężczyń.

Choć wzrost nagród może cieszyć, nadal są to niewielkie sumy w porównaniu z męską piłką. Na ostatnim mundialu triumfatorzy – Francuzi – otrzymali 38 milionów dolarów, a zatem… o osiem milionów więcej od pełnej puli nagród u kobiet.

Na mistrzostwach świata wystąpią 24 drużyny. Jedynymi debiutantkami będą reprezentantki Jamajki. Każdy z zespołów ma ambicje znacznie większe, niż wyjście z grupy. Spora część z nich do Francji przyjechało z myślą o walce o medale.

Na początek teamy zostały podzielone na sześć grup, w ramach których rozegrają spotkania systemem każdy z każdym. Po dwie najlepsze drużyny z każdej z nich oraz cztery najlepsze trzecie miejsca uzyskają awans do 1/8 finału.

Grupa A:  Francja, Korea Pd., Norwegia, Nigeria

Grupa B: Niemcy, Chiny, Hiszpania, RPA

Grupa C: Australia, Włochy, Brazylia, Jamajka

Grupa D: Anglia, Szkocja, Argentyna, Japonia

Grupa E: Kanada, Kamerun, Nowa Zelandia, Holandia

Grupa F: USA, Tajlandia, Chile, Szwecja

 

KALENDARZ TRANSMISJI PIERWSZYCH DNI TURNIEJU:

7 czerwca: 

21:00, Francja – Korea Pd. TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

8 czerwca: 

15:00, Niemcy – Chiny TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

18:00, Hiszpania – RPA TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

21:00, Norwegia – Nigeria TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

9 czerwca: 

13:00, Australia – Włochy TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

15:30, Brazylia – Jamajka TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

17:50, Anglia – Szkocja TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *