Internet & Gry - Reklama

„Mistrzowie języka zdają maturę” – Kłosińska, Kruszona, Rusinek oraz Nogaś w Klubie „Wyborczej”

6 maja br., czyli dwa dni po pisemnej maturze z polskiego w Klubie „Wyborczej” spotkają się eksperci od polszczyzny: Katarzyna Kłosińska, Teresa Kruszona i Michał Rusinek. Ich rozmowę – poświęconą współczesnemu językowi polskiemu, błędom i trendom – poprowadzi Michał Nogaś. W spotkaniu online, które rozpocznie się o godz. 20:00, mogą wziąć udział członkinie i członkowie Klubu „Wyborczej”, czyli subskrybenci Pakietu Klubowego z oferty Wyborcza.pl.

 

Na najbliższe spotkanie Klubu „Wyborczej” redakcja dziennika zaprasza wszystkich, którzy pamiętają własną maturę i co roku zastanawiają się: czy dzisiaj bym zdał/zdała. Ale matura z języka polskiego będzie tylko jednym z tematów czwartkowego wydarzenia. Zaproszeni goście i prowadzący porozmawiają również między innymi o tym, co dziś dzieje się z polszczyzną, dlaczego młodzi ludzie mówią „sztywniutko”, a starsze pokolenia ich nie rozumieją.

W studiu „Wyborczej” spotkają się:

    • Katarzyna Kłosińska – profesor Uniwersytetu Warszawskiego i przewodnicząca Rady Języka Polskiego, a także znakomita popularyzatorka kultury języka polskiego;
    • Teresa Kruszona – od 1989 r. największy autorytet i ostatnia instancja działu korekty „Gazety Wyborczej”, pracująca także w Zespole Ortograficzno-Onomastycznym przy Radzie Języka Polskiego PAN;
  • Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, a także tropiciel wszelkich „pypci na języku”.

Ponadto Teresa Kruszona i Michał Rusinek są stałymi felietonistami magazynu Wyborcza.pl o języku – „Słówka”. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś, dziennikarz „Wyborczej”, znawca literatury krajowej i światowej, prowadzący m.in. podcast „RADIO KSIĄŻKI”.

W wydarzeniu mogą uczestniczyć członkinie i członkowie Klubu „Wyborczej” – zaproszenie otrzymają e-mailem. Spotkanie będzie można oglądać i komentować za pośrednictwem internetowej platformy MS Teams.

Dodatkowo, uczestnicy spotkania otrzymają w jego trakcie specjalny kod, który pozwoli im kupić następujące książki z 50-procentową zniżką: Michał Rusinek „Pypcie na języku” i „Niedorajda”, Jerzy Bralczyk „500 zdań polskich” i „Zwierzyniec”, Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Andrzej Markowski „Wszystko zależy od przyimka”, a także Michał Nogaś „Z niejednej półki”.

Czwartkowe wydarzenie promowane jest w serwisach Wyborcza.pl, na łamach „Gazety Wyborczej”, na profilach dziennika w mediach społecznościowych oraz w radiu.

Więcej informacji – na Wyborcza.pl.

Najbliższe spotkanie będzie już kolejnym organizowanym w ramach Klubu „Wyborczej”. Wcześniej redakcja gościła Swiatłanę Cichanouską, która rozmawiała z Adamem Michnikiem o wolności dla Białorusi; byłego premiera i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, a także Anne Applebaum w dniu inauguracji prezydentury Joego Bidena. „Wyborcza” zorganizowała też wydarzenie pod hasłem „Czy ozdrowieńcy są rzeczywiście zdrowi?” z udziałem specjalistów od objawów pocovidowych oraz z ekipą dziennikarzy śledczych dziennika. Wszystkie spotkania można obejrzeć na stronie Wyborcza.pl/klub.

Aby dołączyć do Klubu „Wyborczej”, należy wykupić najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata. Zapewnia on pełen dostęp do strony Wyborcza.pl i aplikacji mobilnej „Gazety Wyborczej”, magazynów, m.in. „Książek. Magazynu do czytania” i 28 serwisów lokalnych, a także możliwość przekazania 2 dodatkowych prenumerat bliskim osobom. Prenumeratorzy mają też dostęp do archiwum „Gazety Wyborczej” (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.), a w prezencie na powitanie otrzymują 3 miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM. Dodatkowo klubowicze mają bezpośredni kontakt z redakcją „Gazety Wyborczej” i mogą brać udział w ekskluzywnych spotkaniach organizowanych przez zespół dziennika.

„Gazeta Wyborcza jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec grudnia 2020 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła niemal 260 tysięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *