MediaTVPZapowiedzi TV

„Moja córeczka” na scenie Teatru Telewizji

Jerzy Trela, Agata Buzek, Zbigniew Zapasiewicz, Edyta Jungowska, Piotr Fronczewski i Rafał Królikowski w najbliższy poniedziałek wystąpią na scenie Teatru Telewizji. Inscenizacja jednego z najlepszych utworów prozatorskich Tadeusza Różewicza 28 maja o godz. 20:35.

Zaalarmowany telefonem o chorobie swojej córki Mireczki (Agata Buzek,) Henryk (Jerzy Trela) wybiera się do stolicy, aby ją odwiedzić. W najczarniejszych snach nie jest w stanie przewidzieć tego, co dzieje się z jego ukochanym dzieckiem. Gorąca miłość do córki nie pozwala mu zrozumieć jej wyborów i świata, w jakim zdecydowała się żyć. Świata pozorów, w którym na porządku dziennym są cynizm, pseudoartystyczny bełkot i okrucieństwo połączone z błazeństwem.

Opowiadanie „Moja córeczka”, pisane w 1964 r., pierwotnie było nowelą filmową. W tym czasie poeta intensywnie współpracował z filmem, w szczególności ze swoim bratem Stanisławem Różewiczem, który wyreżyserował kilka filmów na podstawie opowiadań i scenariuszy Tadeusza – m.in. „Świadectwo urodzenia”, „Głos z tamtego świata”, „Piekło i niebo”, „Opadły liście z drzew”.

Nowela filmowa, w zmienionym kształcie, stała się opowieścią o losach dwojga najbliższych sobie ludzi, o bezradności i rozpaczy, o klęsce miłości rodzicielskiej. Andrzej Barański przeniósł akcję utworu z lat sześćdziesiątych do dzisiejszej Polski. Zrealizowany filmową metodą spektakl opowiada wzruszającą i dramatyczną historię ślepej miłości ojca do córki, która z małego miasteczka wyruszyła na studia do Warszawy i nigdy już z niej nie wróciła.

Teatr Telewizji „Moja córeczka”. Poniedziałek, 28 maja, godz. 20:35. TVP1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *