MediaZapowiedzi TV

Na przekór losowi – prawdziwe historie w pięciu filmowych odsłonach na kanale SundanceTV

W każdą lipcową środę o godz. 22:00, kanał SundanceTV zaprasza na cykl filmowy „Na przekór losowi”, a w nim na filmy opowiadające prawdziwe historie o wytrwałości, odwadze i niesłabnącej nadziei na lepsze jutro. W poszukiwaniu wyjątkowych opowieści odwiedzimy odległą społeczność Aborygenów w Australii, pogrążony w rewolucji Timor Wschodni, czy obóz dla uchodźców w Libanie.

 

 

W ramach cyklu będzie można zobaczyć między innymi: „Ghosts”, oparty na prawdziwej historii film śledzący losy Ai Qin, młodej Chinki, która decyduje się na nielegalną emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii; dokument „Historia miłości i rewolucji” ukazujący niesamowitą historię uczucia między australijską dokumentalistką i przywódcą ruchu oporu w Timorze Wschodnim, a także film dokumentalny „Soufra” opowiadający inspirującą historię nieustraszonej społeczniczki
i bizneswoman, Mariam Shaar, która całe swoje życie spędziła w obozie dla uchodźców.

Na cykl pięciu prawdziwych historii w ramach cyklu „Na przekór losowi” zapraszamy w każdą lipcową środę o 22:00.

Toomelah
(2001)
1 lipca o 22:00

W odległej społeczności Aborygenów 10-letni Daniel pragnie zostać „gangsterem” – taki przykład dają mu wszyscy mężczyźni z jego otoczenia. Opuszczając szkołę, wdając się w bójki  i rozprowadzając narkotyki dla Lindena, głównego dilera w mieście, Daniel jest na dobrej drodze, by osiągnąć swój cel. Kiedy konkurujący z Lindenem handlarz wychodzi z więzienia, dochodzi między nimi do brutalnego starcia, w wyniku którego Linden i jego gang zostają aresztowani. Daniel nagle zostaje sam i jest całkowicie bezbronny. Czy uda mu się podjąć odpowiednie decyzje, dzięki którym zapewni sobie lepszą przyszłość?

Tytuł: Toomelah
Reżyseria: Ivan Sen
Występują: Daniel Conners, Michael Conners, Daneeka Conners, Christopher Edwards

Ghosts
(2006)
8 lipca 22:00

Oparty na prawdziwej historii film śledzi losy Ai Qin, młodej Chinki pochodzącej z Fujian. Dziewczyna decyduje się na emigrację zarobkową, by utrzymać swojego syna i rodzinę w Chinach. Pożycza 25 tysięcy dolarów, aby zapłacić gangowi Snakehead, który przemyca ją do Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe, kobieta staje się jedną z trzech milionów imigrantów, których praca stanowi podstawę łańcucha dostaw żywności, budownictwa i przemysłu hotelarskiego.

Ai Qin mieszka wraz z 15 innymi Chińczykami w podmiejskim domu z dwiema sypialniami. Dzięki sfałszowanemu pozwoleniu na pracę, znajduje zatrudnienie w fabrykach przygotowujących żywność dla supermarketów. W poszukiwaniu lepszego zajęcia, które pozwoli jej na spłatę długów, Ai Qin zatrudnia się przy nocnym zbieraniu skorupiaków w zatoce Morecambe. 5 lutego 2004 roku doszło tam do tragedii. Podczas przypływu utonęło 23 nielegalnych imigrantów z Chin. Ich rodziny do tej pory spłacają ich długi.

W postać Ai Qin i innych bohaterów wcielili się byli nielegalni imigranci z Chin, którzy przy realizacji filmu czerpali ze swoich doświadczeń, dzięki czemu udało im się stworzyć prawdziwe
i głębokie kreacje. Reżyser zrezygnował z roli dokumentalisty, by stworzyć przejmujący obraz, który zmienia pogląd widza na temat całej populacji imigrantów i nie pozostawia go obojętnym w obliczu niewolnictwa w XXI wieku.

Tytuł: Ghosts
Reżyseria: Nick Broomfield
Występują: Ai Qin Lin, Man Qin Wei, Yong Aing Zhai, Zhan Yu

Historia miłości i rewolucji
(2012)
15 lipca o 22:00

W dokumencie przedstawiającym opowieść rodem z filmów płaszcza i szpady, prawdziwe uczucie splata się z rewolucją.

Film ukazuje historię burzliwych narodzin nowego narodu – Timoru Wschodniego – opowiedzianą z zupełnie innej perspektywy. Kirsty Sword to młoda australijska aktywistka, aspirująca dokumentalistka, która chciała uwiecznić na taśmie filmowej rewolucję w Timorze Wschodnim, jednak przypadła jej inna rola. W Dżakarcie dołączyła do ruchu oporu Timorczyków przeciwko Indonezji i działała w podziemiu pod kryptonimem Ruby Blade. Miała być pośrednikiem w przekazywaniu informacji i instrukcji między ruchem oporu, a jego enigmatycznym przywódcą, Kayem Rala „Xanana” Gusmão, podczas gdy ten przebywał w więzieniu osadzony za swoją działalność rewolucyjną. Dzięki wymianie korespondencji, tych dwoje połączyła miłość.

Obraz ukazuje niesamowitą historię ich uczucia, od samego początku do ostatecznego triumfu wolności w Timorze Wschodnim, demonstrując tym samym zdumiewający wpływ jednostki na zmianę biegu historii.

Tytuł: Historia miłości i rewolucji (Alias Ruby Blade)
Reżyseria: Alex Meillier
Występują: Kirsty Sword Gusmão, Xanana Gusmão, José Ramos Horta

Another Country
(2015)
22 lipca o 22:00

Znany australijski aktor, Aborygen David Gulpilil, opowiada historię tytułowego „innego kraju” – tego, co wydarzyło się, gdy styl życia jego ludu został zniszczony przez europejskich kolonizatorów.
Dokument mówi o spustoszeniu spowodowanym nałożeniem nowej kultury na starą, oraz wynikających z tego problemach w różnych aspektach życia codziennego, takich jak: pojęcie czasu, pieniądze, odpady i zbłąkane kangury.

Tytuł: Another Country
Reżyseria: Molly Reynolds
Występuje: David Gulpilil

Soufra
(2018)
29 lipca o 22:00

Dokument opowiada inspirującą historię nieustraszonej społeczniczki i bizneswoman, Mariam Shaar – uchodźczyni, która całe swoje życie spędziła w obozie dla uchodźców Burj El Barajneh, położonym na południe od Bejrutu w Libanie.

Film śledzi losy Mariam, która wbrew wszelkim przeciwnościom losu zakłada odnoszącą sukcesy firmę cateringową „Soufra”, a następnie rozszerza ją o food-trucki. Pomaga jej w tym zespół kobiet-uchodźczyń zamieszkałych wraz z nią w obozie, który stał się ich domem. Poprzez jednoczącą moc pożywienia, wspólnie starają się leczyć wojenne rany i biorą przyszłość we własne ręce dzięki niesłabnącej wierze w Mariam i w siebie nawzajem. Prowadząc ten kwitnący interes, Mariam przełamuje bariery i łączy Syryjki, Irakijki, Palestynki i Libanki we wspólnej pracy, z której tworzą się także piękne przyjaźnie.

Tytuł: Soufra
Reżyseria: Thomas Morgan
Producent wykonawczy: Susan Sarandon
Występuje: Mariam Shaar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *