MediaZapowiedzi TV

Najnowsze dokumenty o Ukrainie w ARTE.tv

Darmowy serwis VOD ARTE.tv pokazuje najnowsze filmy dokumentalne o sytuacji w Ukrainie. Filmy są dostępne dla wszystkich i bezpłatne. Oto one:

 

Wojna w Ukrainie: USA vs Rosja – o co toczy się gra https://www.arte.tv/pl/videos/107949-000-A/wojna-w-ukrainie-usa-vs-rosja-o-co-toczy-sie-gra/

Jest to prawdopodobnie największa operacja wojskowa w Europie od czasów zimnej wojny. Mimo protestów, 24 lutego 2022 roku Rosja przypuściła atak na Ukrainę. Prezydent USA Joe Biden stanowczo potępił rosyjską interwencję wojskową. Pozostaje pytanie, jakie interesy w konflikcie ukraińskim reprezentują Rosja i USA? Kto na tym korzysta, a komu może to zaszkodzić? Odpowiedzi udzielają dwaj politolodzy.

Ukraina: Pole bitwy między Zachodem a Wschodem https://www.arte.tv/pl/videos/100627-136-A/ukraina-pole-bitwy-miedzy-zachodem-a-wschodem/

W końcu zmaterializowały się obawy USA i UE dotyczące inwazji Rosji na Ukrainę. Ten buforowy kraj z widokiem na Morze Czarne, niepodległy od 1991 roku, jest ucieleśnieniem kontynuacji postzimnowojennej rywalizacji Wschód-Zachód: jak doszło do obecnej sytuacji? Retrospektywa lat napięć, od pomarańczowej rewolucji 2004 roku do uznania republik autonomicznych poprzez aneksję Krymu (2014).

Miejsce, które Ukraina powinna zająć na arenie międzynarodowej, od lat jest źródłem konfliktów. Czy kraj powinien być przyjęty do NATO i stać się członkiem zachodniej wspólnoty państw? Czy też Ukraina jest kulturowo, gospodarczo i historycznie znacznie ściślej związana ze swoim rosyjskim sąsiadem? W tych sprawach spierają się nie tylko Ukraińcy, ale także czołowi politycy i dyplomaci wielu krajów. Rezultatem jest wojna w Donbasie i masowe napięcia między Zachodem a Rosją. Jak do tego doszło? Jakie są interesy Moskwy, Kijowa i Brukseli? Staramy się udzielić odpowiedzi.

North Stream 2: obawy Europy https://www.arte.tv/pl/videos/094279-196-A/north-stream-2-obawy-europy/

Wiele obaw w Europie Środkowo-Wschodniej budzi budowa gazociągu Nord Stream 2, którym przez Morze Bałtyckie będzie transportowany rosyjski gaz do Niemiec. Szczególnie dotknięta jest Ukraina, której grozi utrata roli kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu. Polska i kraje bałtyckie również krytykują zależność Europy od Rosji. Na czym polega projekt Nord Stream 2 i kim są zwycięzcy i przegrani w Europie Wschodniej?

Ukraina oczami Rosjan https://www.arte.tv/pl/videos/107395-000-A/ukraina-oczami-rosjan/

Dla narodu rosyjskiego negocjacje w Genewie są oznaką rosnącego znaczenia ich kraju, odwetem za upokorzenie lat 90., kiedy po rozpadzie Związku Radzieckiego Rosja straciła na znaczeniu geopolitycznym. Media państwowe bliskie prezydentowi kultywują wizerunek Putina, jako męża stanu, który pomaga ustalać porządek świata i jako jedyny może przywrócić Rosji dawną wielkość na arenie międzynarodowej. Co ludność rosyjska myśli o relacjach z Ukrainą? Nadajemy z Krasnojarska na Syberii, 3500 km od Moskwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *