Radio

Narodowe Czytanie „Wesela” w Radiu Kraków

Cóż tam, panie, w polityce? Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś spokojna. Miałeś, chamie, złoty róg… Trza być w butach na weselu! Serce, jak się czego uczepi, to dynamit.
 
Już 2 września odbędzie się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie organizowanej od 2012 roku przez Prezydenta RP. W tym roku lekturą Narodowego Czytania zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. 2 września dramat Wyspiańskiego czytać będzie m.in. para prezydencka, aktorzy, celebryci i szefowie ważnych instytucji. Czytania odbywać się będą w teatrach, muzeach, miejskich placach, parkach, bibliotekach i szkołach.
W Narodowe Czytanie „Wesela” włącza się także Radio Kraków. 2 września w radiowym holu przez cały dzień będzie można oglądać zapis wideo słuchowiska „Wesele” w reż. Andrzeja Seweryna, które swoją premierę miało w roku 2012 z okazji 85-lecia Radia Kraków i 111. rocznicy premiery „Wesela” na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. O godz. 16.05 na antenie przypomnimy wyróżniony Nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich reportaż Ewy Szkurłat „W radiu Wesele” pokazujący kulisy powstania tego niezwykłego, niemal czterogodzinnego spektaklu radiowego, w którym udział wzięło ponad 30 znakomitych aktorów scen krakowskich. A od godz. 20.15 na antenie w całości i bez skrótów – słuchowisko Radia Kraków „Wesele” w 3 aktach, zrealizowane na żywo z udziałem publiczności w Studiu im. Romany Bobrowskiej. Tekst Wyspiańskiego w Radiu Kraków mistrzowsko przeczytali m.in. Anna Dymna, Anna Polony, Izabela Olszewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Iwona Bielska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Jerzy Nowak,  Juliusz Chrząstowski, Radosław Krzyżowski, Krzysztof Orzechowski, Leszek Piskorz, Andrzej Buszewicz i Wiktor Loga-Skarczewski.
Do wspólnego czytania „Wesela” 2 września Radio Kraków wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie zaprasza też wszystkich mieszkańców Krakowa. Akcja czytania „Wesela” zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie, rozpocznie się o godz. 9.15 w Radiu Kraków (al. Słowackiego 22). Do godz. 10.00 z kamerą czekać będziemy w radiowym holu na wszystkich śmiałków, którzy zechcą zmierzyć się z tekstem Wyspiańskiego – dla pierwszego odważnego w prezencie płyta ze słuchowiskiem Radia Kraków „Wesele” w reżyserii Andrzeja Seweryna. Potem z czytaniem „Wesela” zmierzyć będzie się można w Bronowicach, na osiedlu Widok, na krakowskim Rynku – a na koniec, między godz. 15.00 a 16.00, pod pomnikiem Stanisława Wyspiańskiego przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
Efektem akcji będą krótkie filmiki ze współczesną, uliczną interpretacją najbardziej znanych dialogów „Wesela”. Będzie je można zobaczyć na YouTube, a także stronach internetowych i portalach społecznościowych Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Radia Kraków.
W związku z Narodowym Czytaniem Radio Kraków przygotowało też wyjątkowe upominki dla słuchaczy związane z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego. Na antenie, w programach i wiadomościach kulturalnych wygrać będzie można albumy płytowe z zapisem audio i wideo jubileuszowego słuchowiska „Wesele” oraz wyjątkowe, oddychające, sportowe koszulki z kolorowym nadrukiem autoportretu Stanisława Wyspiańskiego. Fundatorem koszulek jest Instytut Książki – narodowa instytucja kultury, powołana do popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju oraz promocji literatury polskiej na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *