NASCAR Xfinity Series wkracza w decydującą fazę. W sobotę New Holland 250!

Po ostatnim wyścigu w Indianie rywalizacja w NASCAR Xfinity Series przenosi się jeszcze dalej na północ Stanów Zjednoczonych. W najbliższy weekend kierowcy rywalizować będą w Brooklynie w stanie Michigan. Transmisja wyłącznie w Sportklubie!

 

W sobotę kierowcy ścigający się w NASCAR Xfinity Series już po raz dwudziesty drugi w bieżącym sezonie przystąpią do rywalizacji o punkty. Na razie najlepiej w całej stawce radzi sobie broniący tytułu Austin Cindric, który w klasyfikacji generalnej wyprzedza A. J. Allmendingera i Daniela Hemrica. Czy najbliższy wyścig, New Holland 250, przyniesie przetasowania w czołówce?

Po wyścigach na torach drogowych, w Michigan znów wrócimy do ścigania w tradycyjnym, amerykańskim stylu – na owalnym obiekcie o długości dwóch mili. W sumie kierowcy będą mieli do pokonania 125 okrążeń obiektu, co złoży się na dystans 250 mil, a więc 402 kilometrów. Rywalizacja podzielona zostanie na trzy części – dwie pierwsze rozegrane zostaną na dystansie 30 „kółek”, w ostatniej do pokonania będzie 65 okrążeń obiektu.

Pierwszy wyścig na Michigan International Speedway zaliczany do klasyfikacji NASCAR Xfinity Series odbył się jeszcze w 1992 roku, jest więc jedną z najstarszych rund w kalendarzu, na której rywalizacja odbywa się praktycznie bez przerwy. Premierowe zawody wygrał Todd Bodine, ścigano się jednak wówczas na dystansie 200 mil (100 okrążeń). Tak było przez osiem pierwszych startów, dopiero w 2000 roku dystans zwiększono o 1/4, do 250 mil.

Premierowe zawody na wydłużonym dystansie padły łupem… Todda Bodine’a, który zapisał się tym samym w historii wyścigu, będąc jednym z ośmiu kierowców, którzy zwyciężali w Michigan dwukrotnie. Nikomu nie udało się dotychczas wygrać tu trzy lub więcej razy. Co ciekawe, w 2000 roku Bodine ustanowił rekord wyścigu, pokonując cały dystans w godzinę, 32 minuty i 10 sekund. Pędził wówczas z zawrotną prędkością ponad 162 mil na godzinę. W kolejnych latach do wyśrubowanego rezultatu zbliżali się Kevin Harvick (2003 rok), Denny Hamlin (2007 rok) i Daniel Suarez (2016), żadnemu z nich nie udało się jednak złamać granicy Bodine’a.

Przed rokiem zmiany w kalendarzu, wywołane rozprzestrzeniającą się na całym świecie pandemią COVID-19, sprawiły, że wyścig w Michigan zostały odwołany. Po raz ostatni kierowcy rywalizowali tu więc w 2019 roku. W rozgrywanym wówczas na początku czerwca i pod nazwą LTi Printing 250 wyścigu zdecydowanie zwyciężył Tyler Reddick. Późniejszy triumfator serii w pokonanym polu zostawił wówczas Noaha Gragsona i Michaela Annetta.

New Holland 250 w NASCAR Xfinity Series w piątek 21 sierpnia o godz. 21:45 na żywo w Sportklubie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *