Nie muszą być duże, by pokonać swoją ofiarę

To będzie trzymający w napięciu tydzień, podczas którego poznamy najgroźniejszych myśliwych świata i przyjrzymy się z bliska, co robią, by pokonać ofiarę. Niech was nie zdziwi fakt, że wygrany wcale nie musi być większy i silniejszy. Wystarczy, że będzie szybszy albo sprytniejszy. Przekonaj się, czego dopuszczają się zwierzęta, by skutecznie upolować cel, który sobie obrały.
 

 
„Tydzień z najgroźniejszymi zwierzętami” – od poniedziałku 9 kwietnia, premiery o godz. 19:00
Jedne są niezwykle szybkie, inne zyskują przewagę dzięki swojej budowie anatomicznej, jeszcze inne grupują się w stada, by uchronić się przed wrogami i czyhającymi z każdej strony niebezpieczeństwami. Sposobów na zdobycie przewagi w świecie zwierząt jest wiele, ale cel tylko jeden – nie można stać się ofiarą. Kiedy jednak dojdzie już do przecięcia ścieżek potencjalnego łowcy i słabszej ofiary, wiadomo, że nie obędzie się bez walki. Często jej wynik jest już oczywisty, ale nikt nie oddaje walkowerem tego, co ma najcenniejsze – własnego życia. Będziemy więc świadkiem nieprawdopodobnych gonitw, w których prędkość będzie odgrywała główną rolę, sprawdzimy, w jakie pułapki może wpaść nieostrożne zwierzę, zobaczymy, co daje przewagę w ostatecznym starciu napastnika i jego ofiary. Zobaczymy, jak bezwzględny jest świat zwierząt, w którym nie ma litości dla osobników chorych, słabych i młodych. Przekonamy się też, jak zwierzęta wykorzystują do swoich celów środowisko, w którym żyją. Poznamy z bliska świat, w którym liczy się tylko jedno prawo: prawo natury.

Opisy programów:

 • Zabójcza prędkość – PREMIERA w poniedziałek 9 kwietnia od godz. 6:00, 10:00 oraz o 14:00 i 17:00
  W serii „Zabójcza prędkość poznamy stworzenia, które potrafią uciec lub zaatakować w mgnieniu oka, i dowiemy się, czemu zawdzięczają tę umiejętność. Do elitarnego klubu podwodnych mistrzów prędkości należą między innymi żaglice, skorpeny i kałamarnice. A jak szybko potrafią biegać zwierzęta żyjące na lądzie? Co daje im przewagę w wyścigu o życie? Korzenie namorzynów i trawy morskiej na granicy oceanu i rzeki to siedlisko zabójców, które po nagłym zrywie rozwijają zawrotną prędkość. Z kolei pod osłoną leśnych drzew z ogromną prędkością przemieszczają się wyposażone w biologiczny sonar nietoperze, skaczące koty i wielkie żaby. Las tropikalny nie wydaje się miejscem błyskawicznych akcji, ale wystarczy przyjrzeć się bliżej, by zauważyć jedne z najszybszych zwierząt na świecie.
 • Najgroźniejsze zwierzęta świata: Polowania i pułapki – PREMIERA w poniedziałek 9 kwietnia o godz. 19:00
  W królestwie zwierząt rządzi zasada „zjedz albo zostaniesz zjedzony”. Niektóre drapieżniki, które poznamy w produkcji „Polowania i pułapki”, polują na swoje ofiary w wyjątkowo wysublimowany sposób, a ich strategia jest dopracowana w każdym detalu. Jak się okazuje, nie zawsze, aby wygrać, trzeba wykazać się siłą czy przewagą fizyczną. Czasem, by pokonać ofiarę dużo większą od siebie, wystarczy dobry plan.
 • Najgroźniejsze zwierzęta świata: Ocean zabójców – PREMIERA we wtorek 10 kwietnia o godz. 19:00
  Ocean to istny raj dla drapieżników. Choć nie widać tego z powierzchni ziemi, pod wodą tętni życie i toczy się prawdziwa walka o przetrwanie.
 • Najgroźniejsze zwierzęta świata: Niebezpieczne rozgrywki – PREMIERA w środę 11 kwietnia o godz. 19:00 
  Afrykańska sawanna to nieustające pole walki. Nie cichnie ona nawet w nocy, choć zdawać by się mogło, że wszyscy śpią. Tu z każdej strony może czyhać wróg, dlatego mieszkańcy muszą codziennie wykazywać się niezwykłą czujnością
 • Najgroźniejsze zwierzęta świata: Z zimną krwią – PREMIERA w czwartek 12 kwietnia o godz. 19:00 
  Nie ma lepszego powodu do polowań niż głód. Kiedy zagląda on w oczy drapieżnika, wiedz, że za chwilę będziesz obserwatorem walki na śmierć i życie. W niej wszystkie chwyty są dozwolone.
 • Najgroźniejsze zwierzęta świata: Miniaturowi zabójcy – PREMIERA w piątek 13 kwietnia o godz. 19:00
  W królestwie zwierząt nie tylko wielcy mogą stanowić zagrożenie dla małych. W dokumencie „Miniaturowi zabójcy” zobaczymy, jak bezwzględne potrafią być niewielkie stworzenia.
 • Najgroźniejsi mieszkańcy Afryki – emisja w czwartek 12 kwietnia od 10:00 i od 15:00 oraz w niedzielę 15 kwietnia od 15:00 

Ewolucja sprzyjała najsilniejszym, najszybszym i najodważniejszym organizmom, ale również i najsprytniejszym. Zdarzały się jednak wyjątki od tej reguły. Podczas wyprawy wśród „Najgroźniejszych zwierząt Afryki” poznamy wielkie koty, hipopotamy, słonie, bawoły, ale i inne – mniejsze zwierzęta, których obecność w pobliżu mrozi krew w żyłach. Zobaczymy też, jak wielką siłę daje stado. Drapieżniki lepiej radzą sobie w grupie – łatwiej jest im upolować dużą zwierzynę. Nawet silny i waleczny lew sam nie da rady pokonać żyrafy, ale gdy tylko zbierze się stado, właściwie tylko łut szczęścia może ją uratować. A jakie zwierzęta sieją postrach w najdzikszych zakątkach Alaski?

 • Pomysłowi zabójcy z Afryki – emisja w czwartek 12 kwietnia od 6:00, piątek 13 kwietnia od północy i w niedzielę 15 kwietnia od 12:00 
  W swoim naturalnym środowisku wszystkie drapieżniki są znakomitymi łowcami. Zawdzięczają to ewolucji oraz silnemu instynktowi przetrwania. Umieją też wykorzystać dla swoich celów położenie i ukształtowanie terenu, na którym żyją. W serii „Pomysłowi zabójcy Afryki” przyjrzyjmy się z bliska morderczym praktykom najsłynniejszych drapieżników żyjących na tym kontynencie.
 • Królestwo drapieżników – emisja w sobotę 14 kwietnia od godz. 15:00 
  Savute. Tu najważniejsze jest prawo natury. W sześciu odcinkach serii „Królestwo drapieżników” zobaczymy między innymi, jaki wpływ wywiera na zwierzęta cykl zmieniających się pór roku. Dowiemy się również, jak silna jest rywalizacja między mieszkańcami tego rejonu, i sprawdzimy, kto będzie miał szansę przeżyć najtrudniejsze starcia. A co zmienia się, gdy w pobliżu pojawiają się młode osobniki? Jak silne są instynkty rodzicielskie? Poznamy samicę lamparta, której wytrzymałość zostanie wystawiona na próbę, gdy będzie musiała bronić potomstwa. Poznamy też rodzinę dzikich psów, szukającą bezpiecznego miejsca dla sześciu szczeniąt, kiedy z każdej strony czyhają potencjalni drapieżnicy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *