MediaTVPZapowiedzi TV

„Niedziela z…” Emilią Krakowską w TVP Kultura

23 lutego bohaterką premierowej „Niedzieli z…” będzie Emilia Krakowska, wybitna polska aktorka filmowa, teatralna i estradowa, która w lutym będzie obchodzić swoje 80. urodziny. Publiczność pokochała ją za rolę Iwaszkiewiczowskiej Maliny w „Brzezinie” i Marysi z „Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy, rolę Jagny w Reymontowskich „Chłopach” Jana Rybkowskiego oraz za postać Gabrysi w kultowym serialu „Na dobre i na złe”.

 

 

 

 

Jest perfekcjonistką – kiedy dostaje rolę, wyciska ją jak cytrynę, dlatego każda z jej kreacji teatralnych i filmowych staje się kultowa. Słynie z zamiłowania do sztuki, a zawód aktorki traktuje jako rzemiosło i misję.

W czasie swojej wieloletniej kariery aktorskiej grała m.in. w Teatrze Powszechnym, Teatrze Narodowym, Współczesnym Teatrze w Warszawie, Teatrze Rozmaitości, Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, a w ciągu ostatnich kilku lat w Teatrze Komedia, białostockim Dramatycznym oraz Teatrze Nowym w Słupsku. Obecnie gra też w sztuce „8 kobiet” w Och-Teatrze i kabarecie „Old Spice Girls”.

W 1984 r. została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1987 r. odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. W 2008 r. otrzymała Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze Polskiej. W 2013 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Teatralnej przyznało jej Nagrodę im. Ireny Solskiej za całokształt osiągnięć artystycznych.

W studiu TVP Kultura pojawią się: Katarzyna Kaczorowska – autorka biografii pt. „Aktorzyca”, aktor Jan Mayzel, partner sceniczny Emilii Krakowskiej, z którą grał m.in. w „Pastorałce” Schillera, „Kolumbach”, „Weselu” i „Przedwiośniu” wystawianych w Teatrze Powszechnym, Waldemar Modestowicz – reżyser słuchowisk radiowych, przedstawień teatralnych oraz dubbingu, Paweł Okoński – wicedyrektor Teatru Komedia we Wrocławiu, gdzie od 15 lat Emilia Krakowska gra rolę Anioła w sztuce „Przyjazne dusze”, Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, który poświęcił artystce część swojej książki „Aktorki. Portrety”, aktorzy Henryk Talar oraz Zofia Domalik, z którą bohaterka programu gra w sztuce „8 Kobiet”. Goście porozmawiają m.in. o fenomenie jej aktorstwa, perfekcjonizmie zawodowym oraz najważniejszych rolach w teatrze i filmie.

Po spotkaniu w studiu TVP Kultura zaprasza na filmową nowelę, adaptację opowiadania Marii Dąbrowskiej „Klara i Angelika” z Emilią Krakowską i Zofią Mrozowską w rolach głównych (godz. 18:10) oraz spektakl Teatru Telewizji „Kodeks starszego pana” (godz. 19:10).

„Niedziela z… Emilią Krakowską” – premiera w TVP Kultura 23 lutego, od godz. 17:15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *