„Niedziela z… Teatrem Zygmunta Hübnera” w TVP Kultura

13 stycznia TVP Kultura zaprasza na premierowy odcinek programu „Niedziela z…” poświęcony niezwykłemu reżyserowi, aktorowi i dyrektorowi – Zygmuntowi Hübnerowi. Wspominać go będą m.in. Joanna Żółkowska, Olgierd Łukaszewicz i Wojciech Pszoniak.

12 stycznia 2019 r. mija 30 lat od śmierci jednej z najważniejszych postaci powojennego polskiego teatru – Zygmunta Hübnera. 

Dzień później TVP Kultura upamiętni go w specjalnym odcinku programu „Niedziela z…” poświęconym jego życiu i twórczości – przede wszystkim teatralnej. Aktor, reżyser, publicysta, zapisał się w historii polskiej sztuki XX wieku głównie, jako wybitny dyrektor – m.in. Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Współczesnego we Wrocławiu, krakowskiego Starego Teatru i warszawskiego Teatru Powszechnego. Użyczał swoich scen najlepszym reżyserom, jak Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki i Andrzej Wajda. Jego teatr był prawdziwie zaangażowany – czy, jak go Hübner określił w czasie swojej pracy w Teatrze Powszechnym – „nieobojętny”. Jako dyrektor dbał zarówno o repertuar swojego teatru, jak o ludzi, którzy tworzyli jego zespół. Kilkoro z nich spotka się w studiu TVP Kultura. 

Gośćmi Agnieszki Szydłowskiej będą aktorzy hübnerowskich teatrów Joanna Żółkowska, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Pszoniak i Maciej Rayzacher, kompozytor Stanisław Radwan, reżyser Jan Buchwald – przewodniczący Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera oraz córka artysty, Joanna Hübner – Wojciechowska. Z ich wspomnień wyłania się postać o niesamowitej przenikliwości, głęboko zakorzenionej kulturze i bezwzględnej uczciwości. Utalentowany artysta i skrupulatny organizator. Mentor i przyjaciel. Jak to ujął Olgierd Łukaszewicz – „Po prostu szlachetny człowiek”. 

Po spotkaniu w studiu: 

„Poskromienie złośnicy” (1971 r.), reż. Zygmunt Hübner – godz. 18:05 
Telewizyjna inscenizacja shakespeare’owskiej komedii, którą Zygmunt wystawił z przymrużeniem oka, w głównych rolach sprzeczających się kochanków obsadzając Magdalenę Zawadzką i Tadeusza Łomnickiego w czasach, gdy byli u szczytu popularności dzięki filmowi „Pan Wołodyjowski” i serialowi „Przygody pana Michała.” 

„Ziarno fotografii” (1984 r.), reż. Jacek Link Lenczewski – godz. 19:45 
Zygmunt Hübner w roli mężczyzny, który, oglądając rodzinne fotografie, przenosi się myślami do czasów dzieciństwa. W filmie wykorzystano obrazy Zygmunta Radnickiego, zaś muzykę skomponował Zbigniew Preisner. 

„Zygmunt Hübner – gra z rzeczywistością” (2017 r.), reż. Edyta Wróblewska – godz. 23:15

W paśmie Dokument.pl TVP Kultura pokaże portret jednego z najwybitniejszych postaci polskiego teatru. O Zygmuncie Hübnerze mówią Ewa Dałkowska, Janusz Gajos, Joanna Hübner -Wojciechowska, Krystyna Janda, Michał Komar, Tadeusz Nyczek, Wojciech Pszoniak, Maciej Rayzacher, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Felietony artysty czyta Mariusz Benoit. 

Niedziela z… Teatrem Zygmunta Hübnera, TVP Kultura, 13 stycznia 
• godz. 17:15 – spotkanie w studiu 
• godz. 18:05 – „Poskromienie złośnicy” 
• godz. 19:45 – „Ziarno fotografii” 
• godz. 23:15 – „Zygmunt Hübner – gra z rzeczywistością”


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *