„Niepodległość” 11 listopada w Telewizji Polsat

Niezwykły dokument o historii walki o powrót Polski na mapę świata. Odrestaurowane archiwalia z lat 1914-1923 składają się na wyjątkowy obraz tego, jak Polacy najpierw wywalczyli, a potem budowali swoją wolną i niepodległą ojczyznę. To wyjątkowy pamiętnik przełomowych momentów naszej historii.

 

 

 

 

Historia pokazana w filmie rozpoczyna się od I wojny światowej i udziału w niej setek tysięcy Polaków, którzy walczyli w różnych armiach na wielu frontach. Czynili to z myślą, że ten wyczekiwany przez wiele lat konflikt zaborców doprowadzi wreszcie do powrotu Polski na mapę Europy i świata. „Niepodległość” uwzględnia także walkę o granice – m.in. powstanie wielkopolskie i powstania śląskie – kluczową dla polskiej wolności zwycięską wojnę polsko-bolszewicką, plebiscyty oraz zabiegi dyplomatyczne, jak choćby te z konferencji w Wersalu. Pozwala także zobaczyć czas budowy i tworzenia nowego państwa – wolnej i niepodległej Polski. Jest to również kronika ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Odtwarza zwyczajne momenty, czyli czas na codzienną pracę, naukę i rozrywkę, który nadszedł po latach walki i przelewania krwi.

Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swoich losów i historii. Film „Niepodległość” powstał dzięki odnalezieniu doskonałej jakości materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które nie były dotychczas publikowane. A dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej zostały one odrestaurowane i pokolorowane. Prace trwały kilka lat.

Przy produkcji filmu wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie oraz polskie (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny). Całość materiałów została zrekonstruowana cyfrowo i pokolorowana, a 80 procent stanowiły materiały wcześniej nieznane.

Film wyprodukowała MWM Media Sp. z o.o. przy współpracy z Telewizją POLSAT, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Premiera miała miejsce 12 listopada 2018 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Równolegle została wyemitowana na antenie Polsatu. W 2018 roku dokument zdobył Telekamerę w kategorii Produkcja Roku.

„Niepodległość” w poniedziałek 11 listopada o godz. 16:10 w Telewizji Polsat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *