Nowi autorzy, nowe audycje w Radiu Chopin

Nowi autorzy, nowe audycje: w Radiu Chopin lipiec oznacza zmiany. Jednokierunkowe: będzie… więcej! Więcej muzyki, więcej treści – w nowych audycjach Doroty Kozińskiej i Przemysława Psikuty. A także… samego Chopina, który wystąpi nie tylko jako autor muzyki, ale i słowa.

 

Głosy z zaświatów – Dorota Kozińska, wybitny krytyk muzyki wokalnej, znana niegdyś z łamów „Ruchu Muzycznego”, a od lat z „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Teatr”, a także z Trybunałów Płytowych Dwójki oraz ze znakomitego własnego internetowego magazynu „Upiór w operze”, oprowadzać będzie słuchaczy Radia Chopin po świecie największych, najbardziej wyjątkowych głosów w historii, przypominając tradycje wokalistyki, które dały nadzwyczajne kreacje w dziejach opery i pieśni: poznamy może najbardziej wstrząsającą, a niemal zapomnianą Violettę z Traviaty (nie będzie to Maria Callas!), różne interpretacje pieśni Król Olch Schuberta, sposoby na śpiewanie – i dyrygowanie! – Rosenkavaliera Ryszarda Straussa… i wiele innych. Co drugi dzień od godz. 13 do 14, na przemian z Laureatami Konkursów Chopinowskich.

Przemysław Psikuta natomiast, gospodarz „kultowej” Dużej czarnej w radiowej Dwójce (której powtórek także mogą Państwo słuchać w Radiu Chopin), pokaże nam Stu dyrygentów, którzy wstrząsnęli światem – wśród nich znajdując aż dziesięciu Polaków! Zapraszamy na godz. 22, naprzemiennie z galerią pianistyczną Czarne na białych.

„Z polskich romantyków najbardziej lubię czytać Chopina” – wyznał mi kiedyś zaprzyjaźniony polonista. Nie zdziwi to nikogo, kto słuchać będzie Zwierciadła Chopina –audycji prowadzonej przez Różę Światczyńską i Annę Skulską. A w niej czytane i komentowane listy kompozytora, w których odbija się cały przebieg jego życia – z najnowszego tomu Korespondencji, wydanego przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. W każdą niedzielę, do 2 września, o godz. 21. W pierwszym, pilotażowym odcinku, Róża Światczyńska rozmawiać będzie z prof. dr. hab. Zbigniewem Skowronem, jednym z redaktorów tomu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *