MediaZapowiedzi TV

Nowy dokument National Geographic Documentary Films

National Geographic Documentary Films wyprodukuje film dokumentalny o emocjonującej kilkunastodniowej akcji ratunkowej z 2018 roku, kiedy w podziemnym kompleksie sklanym uwięzieni zostali młodzi członkowie tajskiej drużyny piłkarskiej. Reżyserem produkcji będzie laureat Oscara Kevin MacDonald, a producentem nagrodzony Emmy John Battsek.

 

Po sukcesie dokumentu „Free Solo: ekstremalna wspinaczka”, który zdobył Nagrodę Akademii Filmowej dla najlepszego filmu dokumentalnego, National Geographic Documentary Films ogłasza rozpoczęcie prac nad kolejną produkcją. Najnowszy projekt będzie zapisem dramatycznej akcji ratunkowej z 2018 roku, której celem było uwolnienie z zalanej jaskini zawodników i trenera tajskiej drużyny piłkarskiej. Nowy dokument firmują swymi nazwiskami nagrodzony Oscarem reżyser Kevin MacDonald („One Day in September”), zwycięzca nagrody Emmy, producent John Battsek („Wytropić Bin Ladena”, „One Day in September”), producent P.J. van Sandwijk („American Dharma”) i producent wykonawczy Michael Lesslie („Mała doboszka”).

23 czerwca w górzystym regionie północnej Tajlandii młodzieżowa drużyna piłkarska „Dzikie dziki” skończyła wcześniej trening, żeby zdążyć na przyjęcie urodzinowe swojego kolegi. Zanim dotarli na miejsce, 12 chłopców i asystent trenera postanowili odwiedzić położony w okolicy kompleks jaskiń. Ta pozornie zwykła wycieczka przerodziła się w walkę o przeżycie, która trwała ponad dwa tygodnie i skupiła na sobie uwagę całego świata.

Film „Thai Cave Rescue” (tytuł roboczy) opowie o niebezpieczeństwie wpisanym w nurkowanie w jaskiniach, niezwykłej odwadze ratowników oraz poświęceniu lokalnej społeczności, której członkowie byli gotowi zrobić wszystko, by tylko uratować chłopców.

Ta akcja ratunkowa to nie tylko opowieść o nadziei, ale także o ludzkiej solidarności . Nasz film przedstawi różne aspekty sytuacji kryzysowej pokazane z wielu punktów widzenia i nigdy nie pokazywane wcześniej materiały. reżyser Kevin MacDonald

W filmie zobaczymy po raz pierwszy wywiady z brytyjskimi speleologami – Richardem Stantonem i Johnem Volanthenem – którzy w 2019 roku byli finalistami plebiscytu Podróżnik Roku National Geographic oraz rozmowy z australijskimi nurkami – dr. Richardem Harrisem i Craigem Challenem. Rozmowy uzmysłowią nam determinację ratowników zdecydowanych, by kontynuować heroiczną akcję bez względu na niebezpieczeństwo. W czasie większości ekspedycji nurkowych ich członkowie mogą liczyć na wsparcie całego zespołu, ale występujący w filmie nurkowie byli zdani wyłącznie na siebie i swój sprzęt, którego awaria oznaczała rychłą śmierć.

Niezwykła dramaturgia akcji ratowniczej sprawiła, że zainteresował się nią cały świat. Jako producenci filmu, P.J. van Sandwijk i ja, możemy opowiedzieć tę niezwykłą historię we współpracy z ekipą National Geographic Documentary Films, która ma na swoim koncie wiele głośnych i ważnych współczesnych dokumentów, z czego bardzo się cieszymy .John Battsek

Wszyscy nurkowie zgadzają się, co do jednego – akcja ratunkowa nie zakończyłaby się sukcesem bez wsparcia innych. Inżynierowie wypompowali z jaskini miliony litrów wody, tajscy rolnicy zgodzili się na zalanie swoich pól i zniszczenie zbiorów, a setki wolontariuszy pracowały nieustannie w dzień i w nocy, aby pomóc w uratowaniu uwięzionych pod ziemią chłopców. Swój wkład w powodzenie akcji miały także władze Tajlandii, które cieszą się szacunkiem i zaufaniem mieszkańców kraju i od początku wspierały ratowników.

Kiedy misja ratunkowa zakończyła się sukcesem, związani ze spółką Storyteller Productions® producenci, czyli P.J. van Sandwijk i Michael Lesslie, skontaktowali się z Kevinem MacDonaldem, a następnie zdobyli prawa do materiałów z udziałem brytyjskich speleologów. Film dokumentalny jest drugą produkcją powstałą w ramach długoterminowej strategicznej współpracy spółek Storyteller Productions i Passion Pictures.

Od lat podziwiam narracyjny kunszt i artystyczną wizję, jaka przyświeca Kevinowi MacDonaldowi . Bardzo cieszę się, że mogę pracować z Johnem Battsekiem i P.J. van Sandwijkiem, aby wyjaśnić widzom zawiłości tej niezwykłej historii.Carolyn Bernstein, wiceprezes ds. programów fabularnych i filmów dokumentalnych National Geographic

Wytwórnia National Geographic Documentary Films osiągnęła ogromny sukces w bardzo krótkim czasie. Ostatnio produkcja „Free solo: esktremalna wspinaczka” zdobyła nagrodę Akademii Filmowej i BAFTA dla najlepszego dokumentu, a także została wyróżniona przez Amerykańską Gildię Reżyserów Filmowych, Gildię Dźwiękowców, stowarzyszenie montażystów dźwięku, amerykańskich krytyków filmowych i otrzymała nagrodę Cinema Eye. W ubiegłym roku miały premierę dwa inne filmy z wytwórni – „Jane” i „LA 92”, które zdobyły nominacje do Oscara dla najlepszego dokumentu i zostały wyróżnione statuetkami Emmy. Produkcja „LA 92” zdobyła nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia, a dokument „Jane” został wyróżniony za najlepszą reżyserię i zdjęcia. Niedługo po swojej premierze dokument „Science Fair” zdobył nagrodę publiczności dzięki głosom widzów Festiwalu Filmowego Sundance i konwencji SXSX w 2018 roku, a w weekend otwarcia (14 września) został najbardziej kasowym filmem dokumentalnym w Nowym Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *