PolecaneTVN Warner Bros. Discovery PolskaZapowiedzi TV

Nowy serial dokumentalny laureatów Oscara® w Discovery Channel

Uczucie nienawiści towarzyszy ludziom od zawsze. Przybiera też przeróżne formy i kształtuje nasze życie na niezliczone sposoby – począwszy od tragedii Holokaustu i ludobójstwa w Rwandzie, po wyzwiska na placu zabaw czy trollowanie w mediach społecznościowych. Światowej sławi producenci Alex Gibney i Steven Spielberg oraz reżyserzy Geeta Gandbhir i Sam Pollard (zdobywcy nagrody Emmy®) specjalnie dla widzów Discovery Channel przygotowali poruszający serial dokumentalny – „Geneza nienawiści”.

 

 

 

 

 

„Geneza nienawiści” to fascynująca, sześcioczęściowa produkcja, która bada jedną z najbardziej pierwotnych i destrukcyjnych emocji ludzkości, jaką jest nienawiść. Seria oparta jest na najnowszych reportażach dziennikarskich, analizach historycznych oraz przełomowych badaniach naukowych z zakresu psychologii, biologii i neurobiologii. Alex Gibney oraz Steven Spielberg docierają do ewolucyjnych podstaw nienawiści. Pokazują, jak przez lata zmieniała się natura tego zagadnienia i jak potężny wpływ miała – i nadal ma – nie tylko na jednostki, ale też na społeczeństwa. Każdy odcinek przeplata wiedzę naukową z emocjonującymi historiami bohaterów z całego świata. Od dramatycznych wydarzeń historycznych, którym przyglądał się świat– Holocaust, ludobójstwo w Rwandzie, krwawa dyktatura Czerwonych Khmerów w Kambodży czy czasy niewolnictwa w USA – przez działania grup hejterskich, takich jak skinheadzi, chuligani, organizacje fundamentalne i terrorystyczne – po strzelaniny w szkołach i przykłady znęcania się nad rówieśnikami. Co sprawia, że nienawidzimy? Jak możemy się temu przeciwstawić? Czy ludzie są z natury źli?

– Tematy poruszane w serii „Geneza nienawiści” nigdy nie były tak aktualne mówi Nancy Daniels, Chief Brand Officer, Discovery and Factual Discovery jest niezwykle dumne z tego, że może zbadać tak ważny temat we współpracy z legendarnymi twórcami – Alexem Gibneemy i Stevenem Spielbergiem. Nauki ścisłe dają nam potrzebną wiedzę, a narracja daje nadzieję.

Jak mówią producenci Alex Gibney i Steven Spielberg, „Dotarcie do korzeni ludzkiej psychiki jest nie tylko fascynujące, ale wręcz konieczne, jeżeli chcemy zrozumieć, kim naprawdę jesteśmy. To nie jest serial dokumentujący jedynie coś, co się dzieje teraz. To śledztwo będące próbą zrozumienia, dlaczego nienawidzimy, z wykorzystaniem zdobyczy nauki oraz dzięki zgłębieniu istoty naszego człowieczeństwa. Nienawiść mamy w genach. Jeżeli zrozumiemy, dlaczego działamy w taki, a nie inny sposób, może uda nam się coś w tym postępowaniu zmienić”.

„Geneza nienawiści” przybliża nam historie różnych osób. Poznamy losy znanych i odważnych przywódców, którym udało się zakończyć krwawe konflikty, a także demagogów, którzy sięgnęli po władzę, szerząc strach i podżegając do agresji . Dokument pokazuje też zwykłych ludzi, którzy większość życia byli związani z grupami hejterskimi. Mimo że ich przekonania sprawiły, że robili straszliwe rzeczy, udało im się uwolnić od niszczycielskich ideologii.

– Seria dokumentalna „Geneza nienawiści” rozpatruje w szerszym kontekście bardzo aktualny temat, z którego licznymi przejawami spotykamy się w naszym codziennym życiu. Przemoc kibiców sportowych, pełną hejtu retorykę rozpowszechniającą się w mediach społecznościowych, a także gorące spory na tematy polityczne, rasowe, religijne, czy społeczne. Nasz dokument pozwala widzom zapoznać się z najbardziej brutalnymi i trwałymi przykładami nienawiści z całego świata. To ważna i niezwykle aktualna produkcja. Cieszę się, że możemy ją pokazać i zabrać głos w tak istotnej sprawie mówi Przemysław Kwiatkowski, dyrektor kanałów factual grupy TVN Discovery Polska.

W każdym odcinku złożoną problematykę nienawiści rozkładają na czynniki pierwsze eksperci z różnych dziedzin – kognitywistka Laurie Santos, ewolucyjny antropolog Brian Hare, dziennikarz i autor Jelani Cobb, ekspertka ds. ekstremizmu Sasha Havlicek, specjalistka w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego Patricia Viseur Sellers oraz neuronaukowiec Emile Bruneau.

Geneza nienawiści to produkcja Amblin Television i Jigsaw Productions we współpracy z Escape Artists dla Discovery Channel. Reżyseria: Geeta Gandbhir i Sam Pollard. Producenci wykonawczy serialu: Alex Gibney, Steven Spielberg, Frank Marshall, Stacey Offman, Richard Perello, Darryl Frank, Justin Falvey, David McKillop, Jon Bardin, Yael Melamede, i Erica Sashin. Z ramienia Escape Artists: producent wykonawczy Steve Tisch; Dla Discovery Channel: producenci wykonawczy Nancy Daniels i Howard Swartz.

Pierwszy odcinek produkcji będzie można zobaczyć już 21 października, o godz. 22:00 na antenie Discovery Channel.

Dostępny będzie także w ofercie płatnej player.pl.

Dokument planują wyemitować również stacje TVN24 oraz TVN7.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *