Obsypany nagrodami Plac Zbawiciela 10 sierpnia w Kino Polska

Hitem tygodnia w Kino Polska będzie przejmujący dramat społeczny Plac Zbawiciela – jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich kilkunastu lat. To oparta na faktach opowieść o młodym małżeństwie, które popada w tarapaty finansowe. Plac Zbawicielazostał obsypany najważniejszymi nagrodami filmowymi w kraju. Zdobył m.in. Złote Lwy i statuetki Orła w tak istotnych kategoriach, jak najlepszy film czy najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca.

 

 

Plac Zbawiciela

dramat, Polska 2016
reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
wyst.: Jowita Budnik, Arkadiusz Janiczek, Ewa Wencel, Dawid Gudejko, Natan Gudejko, Beata Tyszkiewicz, Beata Fudalej

Beata i Bartek są młodym małżeństwem z dwójką dzieci. Żyją z jednej pensji. Czekają na własne mieszkanie, na które przeznaczyli wszystkie pieniądze. Bardzo pomaga im matka Bartka, Teresa; nie tylko wspiera finansowo, ale i tymczasowo przygarnia pod swój dach.

Deweloper bankrutuje, mieszkania przejmuje bank. Potrzeba więcej pieniędzy. Teresa uważa, że Beata powinna pójść do pracy. Poszukiwania są bezowocne, Beata coraz gorzej czuje się u teściowej. Kolejny cios spada ze strony męża.

sobota, 10 sierpnia / 22:00

Akcja pod Arsenałem

dramat, wojenny, Polska 1977
reż. Jan Łomnicki
wyst.: Cezary Morawski, Mirosław Konarowski, Jan Englert, Ryszard Gajewski, Magdalena Wołłejko, Jan Englert, Zbigniew Zapasiewicz, Lidia Korsakówna, Tadeusz Łomnicki

Film na podstawie scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego opowiada o autentycznej akcji ruchu oporu. 26 marca 1943 roku harcerze z grupy szturmowej Szarych Szeregów brawurowym atakiem odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Rudego Bytnara, a wraz z nim 25 innych więźniów.

Dzięki pomocy konsultantów, bohaterów wydarzeń, w filmie udało się z niezwykłą wiernością oddać przebieg akcji.

niedziela, 11 sierpnia / 20:00

Cześć, Tereska

dramat, obyczajowy, Polska 2001
reż. Robert Gliński
wyst.: Aleksandra Gietner, Zbigniew Zamachowski, Karolina Sobczak, Małgorzata Rożniatowska, Krzysztof Kiersznowski, Violetta Arlak, Andrzej Chudy, Janusz Hamerszmit

Tereska, uczennica szkoły krawieckiej, mieszka z rodzicami w typowym blokowisku. Rodzina dziewczyny nie wyróżnia się niczym specjalnym: ojciec czasem zagląda do kieliszka, matka chodzi do kościoła, w domu bez przerwy gra telewizor.

Tereska jest w szkole nowa i czuje się tu obco. Nie znajdując dość uczucia i zainteresowania swoimi problemami w domu, zawiera przyjaźń z kalekim portierem Edziem, samotnym alkoholikiem. Zaprzyjaźnia się też z Renatą, która uczy ją, jak odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości.

niedziela, 11 sierpnia / 22:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *