Prasa - Ksiązka

Od jutra w „Wyborczej” i na Wyborcza.pl cykl publikacji o szlaku migracyjnym przez Polskę

Dziennikarze działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” postanowili opisać prowadzący przez Polskę szlak migracyjny, który stworzył białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka. Od czwartku, 21 października 2021 r. na Wyborcza.pl oraz w tradycyjnym wydaniu dziennika tradycyjnym ukazywać się będą materiały z ich reporterskiego śledztwa. Cykl rozpocznie  reportaż Macieja Czarneckiego z Iraku. 

 

W czwartek, 21 października „Wyborcza” opublikuje materiał Macieja Czarneckiego, który pojechał do irackiego Kurdystanu, by zbadać, skąd na naszej granicy bierze się tylu mieszkańców Iraku. Dziennikarz opisuje m.in., jak białoruskie biura podróży dogadywały się z irackimi biznesmenami, by ściągać ludzi do Mińska na rzekome „wycieczki”. Wyjaśnia też, kim jest tajemniczy konsul honorowy Białorusi w Irbilu oraz dlaczego miejscowi decydują się na niebezpieczne wyprawy. Czarnecki dotarł też do koordynatora sieci przemytników, z którym rozmawiał w niewielkim mieście nieopodal granicy z Iranem.

Dzień później, 22 października na łamach dziennika ukaże się tekst Wiktorii Bieliaszyn poświęcony sytuacji na Białorusi, gdzie według polskich służb przebywa kilkanaście tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu. O bieżącej sytuacji i wypychaniu ludzi siłą do Polski Bieliaszyn opowiadali pracownicy białoruskich resortów siłowych.

W sobotę, 23 października na Wyborcza.pl oraz w „Gazecie Wyborczej” czytelnicy znajdą reportaż Agnieszki Rodowicz o sytuacji po polskiej stronie granicy. Reporterka wędrowała bocznymi drogami przy strefie stanu wyjątkowego i pytała mieszkańców, co widzą, słyszą i czują. Dzięki niej będzie się można dowiedzieć, kto karmi uchodźców, a kto dzwoni po Straż Graniczną.

Natomiast w poniedziałek, 25 października redakcja przedstawi reportaż Michała Kokota z Niemiec opowiadający dokąd zmierzają przechodzący przez Polskę imigranci i uchodźcy z Bliskiego Wschodu. W jednym z ośrodków dla uchodźców we wschodnich Niemczech dziennikarz „Wyborczej” rozmawiał z ludźmi, którym mimo brutalnych interwencji polskiej Straży Granicznej udało się przedostać do naszych zachodnich sąsiadów. Niemieccy policjanci opowiedzieli mu z kolei o sytuacji na polsko-niemieckiej granicy, w tym dlaczego domagają się jej zamknięcia.

– Reporterom „Wyborczej” udało się stworzyć unikalne materiały dotyczące kryzysu humanitarnego na polskiej granicy. Zebrane razem pokazują skalę ludzkiej desperacji, bezwzględność białoruskiego reżimu, który wykorzystuje imigrantów jako pionki w rozgrywce z Unią Europejską oraz barbarzyństwo polskich służbpodsumowuje Bartosz T. Wieliński, szef działu zagranicznego i zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Oprócz tego we wtorek, 26 października na Wyborcza.pl dostępne będzie specjalne wydanie podcastu „8:10″, w którym o reportażach opowiedzą ich autorzy.

Cykl redakcyjny „Wyborczej” poświęcony szlakowi migracyjnemu wspiera autopromocja na tradycyjnych i cyfrowych łamach dziennika, a także na profilach redakcji w mediach społecznościowych.

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. Wyborcza.pl jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec czerwca 2021 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła ponad 258 tys.  https://wyborcza.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *