Okawango. National Geographic Wild zabiera widzów w podróż rzeką marzeń

W plebiscycie na najbardziej egzotycznie brzmiącą nazwę geograficzną, Okawango miałaby bardzo duże szanse na wysoką lokatę. Rzeka spełnia oczekiwania, które rozbudza! Za dźwięcznym mianem kryje się jedna z najdzikszych krain Afryki. Do miejsca, które nikogo nie pozostawia obojętnym, zabierze nas National Geographic Wild.

 

 

Okawango to rzeka nietypowa. Nie uchodzi bowiem do jeziora, morza czy oceanu. Kończy ją śródlądowa delta w kotlinie Kalahari, w północnej Botswanie. Bagna, rozlewiska i podmokłe wyspy delty Okawango tworzą unikalne warunki dla fauny i flory, są przyczółkiem bujnej wegetacji pośród wyschniętych stepów i pustyń. Twórcy serii bardzo obrazowo porównują rzekę do ludzkiego krwiobiegu. Bez niej, ta tętniąca dziś życiem kraina, stałaby się jałowa.

Trzyczęściowa seria o dorzeczu Okawango przedstawia nieskalaną naturę w najpiękniejszym wydaniu. Zabiera nas w wyprawę do miejsca, leżącego poza utartymi szlakami, rzadko odwiedzanego przez turystów. I dzięki temu – rządzonej przez zwierzęta. Mało kto wie, że nigdzie na świecie populacja słoni nie jest tak liczna! A obok największych lądowych ssaków żyją lwy, gepardy, dzikie psy i setki gatunków ptaków.

Okawango: rzeka marzeń to jednak nie tylko piękno przyrody. W każdym z trzech odcinków twórcy starali się oddać emocje, którą rządzą tym światem. Pokazują nam wyzwania, przez jakimi codziennie stają zwierzęta, ale Okawango – rzeka dająca życie i ginąca w piaskach pustyni – to także wyzwanie dla nas. Czy uda nam się uratować takie miejsca, czy poprzez źle zaplanowany i niezrównoważony rozwój pozwolimy im zniknąć?

National Geographic Wild przybliża nas do najistotniejszych zagadnień współczesności. Rzeka marzeń rzuca wyzwania wszystkim.

Okawango: rzeka marzeń – premiery w piątki od 13 września o godz. 21:00 na kanale National Geographic Wild

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *