O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków – rusza głosowanie internautów

Ruszyło głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków. Nominacje dla artystów za 2021 rok zostały ogłoszone 4 lutego w programie Katarzyny Janowskiej „Rezerwacja” w Onecie. Plebiscyt potrwa do północy 25 lutego. Zwycięzców poznamy 4 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Uroczystość będzie transmitowana w Onecie oraz na platformie PLAY KRAKÓW. Relację z Gali wyemituje 5 marca telewizja TVN.

 

O wynikach zadecydują internauci, którzy do północy 25 lutego na stronie www.olsnienia.onet.pl mogą oddać głos w następujących 7 kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Balet i Jazz, Teatr oraz Serial.

Do nagród są nominowani twórcy, których dzieła wykraczają poza ramy gatunkowe, przesuwają granice w sztuce, odbijają się szerokim społecznym echem. Nie ma znaczenia wiek ani dorobek artystów. Nominowanych wskazują zaproszeni krytycy z różnych mediów, przedstawiciele Krakowa i dziennikarze redakcji Onet Kultura.

– Nagrody to przede wszystkim forma podziękowania dla twórczyń i twórców za pięknie książki, filmy, muzykę, spektakle, wystawy, którymi nas obdarowali, ale też możliwość promocji oraz wsparcia artystek i artystów w medium o tak szerokim zasięgu jak Onet – mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, Head Producer RASP Culture. – Od tego momentu o nominowanych opowiadamy w Onet Rano, w moim programie Rezerwacja, w tekstach Onet Kultura i innych mediach Ringier Axel Springer Polska. Przez trzy tygodnie trwa promocja artystów i ich dzieł. Cieszę się, że „O!Lśnienia” mają też wymiar finansowy dodaje Katarzyna Janowska.

Artysta, który zbierze najwięcej głosów ze wszystkich nominowanych twórców otrzyma główną nagrodę O!Lśnienie 2022 w wysokości 30 tys. złotych. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymują po 10 tys. zł.

Listę nominowanych, opierając się na rekomendacjach krytyków, przygotowali razem z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną – redaktorką naczelną Onet Kultura, redaktorzy działu Onet Kultura: Dominik Jedliński, Dawid Dudko, Amelia Sarnowska, Joanna Barańska, Bartosz Sąder, Alan Rynkiewicz.

Do nagród twórców w poszczególnych dziedzinach nominowali także krytycy z różnych mediów: Gabi Drzewiecka, Anda Rottenberg, Anna Tatarska, Justyna Sobolewska, Jacek Marczyński, Łukasz Drewniak, Jacek Wakar oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

– Kraków od wielu lat stawia na kulturę – wspieramy pisarzy i pisarki, muzyków, reżyserów, artystów sztuk wizualnych i filmowców; dlatego tak ważna jest dla nas współpraca z portalem, który również pragnie pomagać twórcom i twórczyniom przez promowanie ich działalności na swoich kanałach – mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa. – Kraków od zawsze był miejscem otwartym, w którym kultura jest dostępna dla wszystkich i dziś widzimy to jeszcze wyraźniej, bo mapa wydarzeń mimo trudnych dwóch lat nieustannie rozwija się i ewoluuje. Teraz poszliśmy o krok dalej, a to wszystko dzięki PLAY KRAKÓW – pierwszej w Polsce platformie VOD, która oferuje nieograniczony dostęp do kultury dla każdego, kto tylko zechce uczynić ją częścią swojego życia.

Zwycięzców poznamy 4 marca o godz. 20.00 podczas transmisji gali na www.onet.pl oraz na platformie PLAY KRAKÓW. Wręczenie nagród odbędzie się w ICE Kraków. Tegoroczne wydarzenie, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbędzie się z ograniczoną liczbą publiczności, z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa. 5 marca relację z Gali będzie można obejrzeć w telewizji TVN.

Partnerem nagród jest też redakcja Vogue Polska, która wręczy swoją nagrodę.
Miasto Kraków wraz z Onetem przyznaje także honorowy tytuł „Ambasadora Kultury”. W poprzednich latach otrzymali go Grażyna Kulczyk, Mariusz Treliński, Agnieszka Holland.

Współorganizatorami O!Lśnień są: Onet, Miasto Kraków i KBF. Partnerami: Centrum Kongresowe ICE Kraków, PLAY KRAKÓW, Vogue Polska, Polswiss Art oraz ZAiKS. Partnerami Medialnymi są Forbes Polska, Forbes Women Polska, Newsweek Polska oraz Plejada.pl.

Więcej informacji i głosowanie: https://olsnienia.onet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *