Opera „Così fan tutte” w TVP Kultura

Jedna z najbardziej znanych oper komicznych Wolfganga Amadeusza Mozarta—„Così fan tutte” 26 stycznia na antenie TVP Kultura.

 

 

 

 

 

VP Kultura zaprasza na kolejną muzyczną perełkę. W najbliższą niedzielę, jedno z najlepszych dzieł operowych Wolfganga Amadeusza Mozarta z librettem Lorenza da Ponte, „Così fan tutte” w inscenizacji Phelima McDermotta. Mozart skomponował ponad sześćset utworów, w tym dwadzieścia dwie opery m.in.. „Wesele Figara”, „Don Giovanni” i „Czarodziejski flet”.

„Così fan tutte” należy do gatunku opera buffa powstałego w XVIII wieku w Neapolu. Charakteryzuje się on zabawnym, lekkim stylem, a jego cechą szczególną jest obecność partii mówionych. Dwuaktowe „Così fan tutte” po raz pierwszy wystawione było w Burgtheater w Wiedniu w 1790 roku. Fabuła rozpoczyna się od zakładu dwóch młodzieńców, dzięki któremu mają przekonać się o wierności swoich ukochanych. W przebraniach zaczynają zaloty, każdy do narzeczonej drugiego. Zabawna intryga odzwierciedla procesy psychologiczne ludzkiej natury.

Opera w nowojorskiej inscenizacji osadzona jest w stylistyce lat 50-tych i 60-tych. Reżyser Phelim McDermott przenosi akcję do wesołego miasteczka na Coney Island i teatru rewiowego, nawiązując do amerykańskich filmów z tamtego okresu. W rolach młodych kochanków, którzy wystawiają wierność swoich narzeczonych na próbę, zobaczymy: Ben Bliss i Adam Plachetka oraz Amandę Majeski i Serenę Malfi.

„Così fan tutte” – premiera 26 stycznia godz. 13:45

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *