Telekomunikacja - Telefony - Promocje

Orange Digital Center pomoże w rozwoju kompetencji przyszłości

Rusza ​Orange Digital Center (ODC) – inicjatywa, której celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych dziś w życiu społecznym i zawodowym. ODC łączy projekty edukacji pozaformalnej Fundacji Orange. Chętni mogą zgłaszać się m.in. do Szkoły Kodowania na bezpłatne, profesjonalne kursy programowania połączone z doradztwem zawodowym i nastawione na wzmacnianie także umiejętności społecznych.

 

Misją Orange Digital Center (ODC) jest zwiększanie szans w życiu zawodowym i społecznym. Szczególnie grup, które z różnych powodów mogą mieć aktualnie utrudniony dostęp do nowoczesnej edukacji lub są zagrożone wykluczeniem.

Łączyć będzie programy edukacji pozaformalnej realizowane przez Fundację Orange: FabLaby powered by Orange, Pracownie Orange oraz nowo powstałą Szkołę Kodowania. To bezpłatne profesjonalne kursy programowania dla młodych dorosłych, otwarte warsztaty nowoczesnego rzemiosła oraz multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy w każdym wieku mogą rozwijać nowe kompetencje. Główna siedziba ODC mieści się w Warszawie w Centrum Kreatywności Targowa, gdzie znajdują się nowoczesne przestrzenie do szkoleń i warsztatów. Orange Digital Center to społeczna inicjatywa Grupy Orange. Działa już w kilkunastu krajach na całym świecie.

Kompetencje naszych czasów

43% Polaków w wieku 16-74 lata ma niski poziom podstawowych umiejętności cyfrowych. Tymczasem stają się one niezbędne w życiu prywatnym i zawodowym, a specjalizacje, w których są potrzebne, w 2021 roku pojawiły się już w 34% ogłoszeń o pracę. Dodatkowo, dla pełni szans w życiu społecznym i zawodowym, same kompetencje cyfrowe mogą nie wystarczyć.

„Kompetencje przyszłości są dziś niezbędne do życia, czy to w kontekście edukacji, pracy czy po prostu codziennego funkcjonowania. W Fundacji Orange rozumiemy je szerzej niż tylko jako umiejętności czysto techniczne związane ze sprawną obsługą aplikacji czy różnych narzędzi. Ważne są także kompetencje społeczne: m.in. empatia, współpraca Połączenie tych umiejętności pozwoli lepiej odnaleźć się we współczesnym świecie” powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Szkoła Kodowania – zgłoś się

Szkoła Kodowania to bezpłatny, profesjonalny kurs dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej, chcą nauczyć się programowania od postaw, a przy tym skorzystać z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami rynku IT, webinarów technologicznych, networkingu i spotkań inspiracyjnych. Co ważne, Fundacja Orange zapewnia uczestnikom i uczestniczkom indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji.

Projekt daje możliwość nabycia praktycznych umiejętności w ramach dwóch technologii – Java i Phyton. Warsztaty prowadzone są stacjonarnie w Warszawie i online. Nabór zgłoszeń do projektu trwa do 15 listopada 2022. Partnerami są Pomorska Fundacja Inicjatyw Społecznych I Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin przyjmowania zgłoszeń można znaleźć tutaj: http://www.szkolakodowania.com/

MakerWoman i YouthLab – nowoczesne rzemiosło

Wraz z otwarciem Orange Digital Center w Polsce ruszył także nabór zgłoszeń do nowej edycji projektów: YouthLab i MakerWoman realizowanych w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie. Pracownie te wyposażone są w nowoczesne technologie, takie jak drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę czy maszyny do szycia, aby umożliwić ludziom nabywanie nowych kompetencji w nurcie D-I-Y.

YouthLab skierowany jest do młodych dorosłych (do 25. roku życia), chcących spróbować swoich sił w branży kreatywno-cyfrowej. A MakerWoman do kobiet, także obywatelek Ukrainy przebywających w Polsce, które chcą poszerzyć swoje kompetencje wymagane przez nowoczesny rynek pracy. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. Więcej informacji: https://fablabwarszawa.pl/projekty

Orange Digital Center w małych miejscowościach

Dzięki Orange Digital Center rozwinie się także program Pracowni Orange w małych miastach i wsiach. To multimedialne świetlice wyposażone w darmowy internet oraz nowoczesny sprzęt, w których mieszkańcy mogą korzystać z przestrzeni do spotkań, z kursów, warsztatów czy ciekawych wydarzeń. Przy wsparciu Fundacji działają już od 2012 roku. Specjalnie dla mieszkańców powiatów, w których znajdują się Pracownie, Fundacja Orange przygotowała kursy Szkoły Kodowania w wersji online. Szczegóły na temat rekrutacji można znaleźć tutaj: http://www.szkolakodowania.com/

W 2023 roku Fundacja Orange planuje założyć nowe Pracownie Orange w kolejnych miejscowościach w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *