„Paras: jednostka specjalna” na kanale BBC Brit

Parachute Regiment – piechota spadochronowa Brytyjskiej Armii zwana potocznie Paras – jest uważana za jedną z najbardziej elitarnych jednostek sił lądowych na świecie. Pułk powstał na życzenie Winstona Churchilla w odpowiedzi na sukcesy niemieckich spadochroniarzy podczas II wojny światowej. Pierwsze odziały zostały utworzone w 1940 r., ale formalnie jednostkę powołano w 1942 r. Paras szczycą się najtrudniejszym procesem rekrutacji i treningów w całej armii brytyjskiej.

 

 

Nakręcony w ciągu 12 miesięcy trzyczęściowy serial dokumentalny przybliża codzienność żołnierzy, którzy marzą o dołączeniu do zespołu „Czerwonych Diabłów”. To pierwsza produkcja, która bez cenzury pokazuje morderczy, 28-tygodniowy kurs wytrzymałościowy który muszą odbyć rekruci.

„Paras: jednostka specjalna” oferuje unikalne spojrzenie na to jak wiele jest w stanie znieść ludzkie ciało, jak niezastąpiona w trudnych warunkach jest silna psychika, gdzie są granice naszej wytrzymałości i jak daleko można je przesuwać, gdy stawka jest naprawdę wysoka, a na szali może stać nawet ludzkie życie. Piechota spadochronowa walczy na tyłach wroga i otrzymuje bardzo małe lub wręcz żadne wsparcie od pozostałych oddziałów. Tylko najbardziej hardzi żołnierze sprawdzą się w jej szeregach. Zanim jednak załażą swój wymarzony kasztanowy beret, czekają ich wycieńczające tygodnie szkolenia piechoty oraz kurs spadochronowy.

W trakcie selekcji czeka ich między innymi pokonanie 8km jednocześnie niosąc metalowe nosze ważące około 80 kg, biegi terenowe z pełnym oporządzeniem i bronią, mordercze tory przeszkód, a nawet walki bokserskie, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone.

Podczas gdy kamery śledzą ich pierwsze poważne zadania i przygotowania do rzeczywistych zmagań wojennych, młodzi żołnierze otwarcie mówią o swoich doświadczeniach i zastanawiają się nad wyzwaniami i zagrożeniami, przed którymi staną. Część z nich to jeszcze chłopcy, którzy bardzo szybko muszą a stać się mężczyznami.

„Paras: jednostka specjalna” od poniedziałku 16 września, godz. 22:30 na kanale BBC Brit

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *