Październik na kanałach z portfolio BBC Studios

Październikowe propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

Broken
Od piątku 26 października, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)
Enigmatyczny ksiądz Michael Kerrigan, w tej roli nagrodzony BAFTA za stworzenie postaci Sean Bean, stara się godnie prowadzić mieszkańców małego angielskiego miasteczka skupionych wokół rzymskokatolickiej parafii. Jest ich spowiednikiem i doradcą w codziennych, często dramatycznych, problemach. Dźwigając poturbowanych życiem, zmaga się ze swoimi słabościami i demonami z przeszłości.
W pierwszym odcinku ojciec Michael poznaje Christinę Fitzsimmons, matkę trojga dzieci, która odkłada każdy grosz na pierwszą komunię córki. Jej obecność w kościele uruchamia lawinę zdarzeń, w wyniku których kobieta pozostaje bez środków do życia i dachu and głową. W obliczu nadciagającej tragedii, Christina postanawia zrealizować swój desperacki plan. Czy zdecyduje się na drastyczne kroki, czy jednak przyjmie pomoc ofiarowaną przez księdza Michaela?
Niezapomniane
(Unforgotten)
Od środy 31 października, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)
Serial detektywistyczny, którego akcja zawiązuje się w chwili odnalezienia zwłok młodego mężczyzny w podziemiach jednego ze starych domów. Okazuje się, że zbrodnia popełniona została 39 lat temu. Do rozwiązania sprawy wznowionej sprzed kilku dekad wezwana zostaje błyskotliwa nadkomisarz Cassie Stuart, Czworo podejrzanych: duchowny, szanowany przedsiębiorca, pracownik społeczny oraz mężczyzna opiekujący się schorowaną żoną w zeznaniach zdaje się odbiegać od prawdy. W ich bliskich powrót do wspomnień sprzed lat wywołuje niepokój i obawy przed poznaniem prawdy. Do jakich czynów zdolna jest osoba, z którą żyjemy od lat, jakie skrywa tajemnice? Nic tu nie jest czarno-białe.
Sherlock
(Sherlock)
Od soboty 27 października, godz. 22:30
Sezon 1-4 (13 odcinków)
Osadzona we współczesnym Londynie adaptacja klasycznej powieści autorstwa Arthur Conan Doyle’a przedstawiająca przygody ekscentrycznego detektywa Sherlocka Holmesa oraz jego lojalnego przyjaciela doktora Johna Watsona. W ekranizacji współtworzonej przez Stevena Moffata i Marka Gatissa w role głównych bohaterów wcieli się Benedict Cumberbatch oraz Martin Freeman.
W serii pierwszej detektywi zostają wezwani, gdy w opuszczonym domu znalezione zostaje ciało kobiety w różowej sukni. To piąta ofiara mordercy, który zdaje się działać bez konkretnego motywu. Inspektor Lestrade wie, że nie zdziała nic bez pomocy Sherlocka.
W kolejnym sezonie pojawia się odwieczny wróg Sherlocka, piekielnie inteligentny Moriarty, z którym detektyw stacza ostateczny pojedynek.
Trzeci sezon to powrót ekscentrycznego detektywa, któremu po długiej nieobecności ciężko będzie odzyskać zaufanie najbliższego współpracownika. Ponadto w życiu Watsona zaszły w tym czasie poważne zmiany.
Ich owoc obserwujemy w czwartym sezonie, gdy Watson i jego żona Mary przygotowują się do największego wyzwania – pojawienia się na świecie ich pierwszego dziecka.
Doktor Foster
(Doctor Foster)
Od wtorku 30 października, godz. 22:30
Sezon 1 (5 odcinków)
Doktor Gemma Foster to odnosząca sukcesy szanowana lekarka rodzinna. Kobieta doskonała, spełniona jako żona i matka.Pewnego dnia jednak jej idealne życie wywróci się do góry nogami. Podejrzenia męża o romans popychają ją do samodzielnego odkrywania prawdy za wszelką cenę, co dramatycznie burzy porządek codziennego życia jej rodziny, a nawet pacjentów. Gdy wkrótce okaże się, że szczęśliwe życie zbudowane było na kłamstwie, pani doktor obmyśli gorzką zemstę.
Wielokrotnie nagradzany dramat psychologiczny trzymający w napięciu jak niejeden thriller. Surrane Jones, odtwórczyni głównej roli, nagrodzona została BAFTA 2016 w kategorii najlepszej aktorki telewizyjnej.

Guy Martin w Rosji
(Our Guy in Russia)
Od wtorku 9 października, godz. 22:30
Seria 1 (3 odcinki)
Guy Martin, motocyklista rajdowy i mechanik ciężarówek, wyrusza w podróż po największym kraju na świecie, by poznać go na swój własny, niekonwencjonalny sposób. Zaczyna od Moskwy, gdzie dołącza do gangu motocyklowego wspierającego Władimira Putina. Namawia też tajemniczego mężczyznę, by pozwolił mu przejechać się po Placu Czerwonym kultową limuzyną marki Ził i wykonuje akrobatyczne popisy za sterami sowieckiego odrzutowca. W drugim odcinku śledzimy, jak w kopalni diamentów na mroźnej północy Rosji jeździ jedną z największych na świecie wywrotek, zasiada za kierownicą ciężarówki z rajdu Dakar, odwiedza fabrykę Kałasznikowa i podróżuje na odległą Syberię. Guy wybiera się także do Czarnobyla na Ukrainie, miejsca największej katastrofy nuklearnej w historii i przygląda się rozwiązaniom inżynieryjnym zaprojektowanym w celu zabezpieczenia tego obszaru.
Megamechanicy
(Mega Mechanics)
Od poniedziałku 15 października, godz. 22:30
Seria 1 (6 odcinków)
Z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień australijscy mechanicy, monterzy i inżynierowie pracujący na największych maszynach w kraju? Dla nich wymiana silników odrzutowych w airbusie, przecięcie wysokonapięciowego kabla o wartości pół miliona dolarów czy powstrzymanie powodzi ponad 1,7 miliona megalitrów wody to zwykła codzienność. Zagrożenia są bardzo realne, ryzyko wpisane w zawód, a najmniejszy błąd może kosztować życie setek ludzi. Oto kulisy pracy operatorów ogromnych przemysłowych maszyn.
Ostatni górnicy na Spitsbergenie
(The Miners)
Od poniedziałku 15 października, godz. 23:30
Seria 1 (10 odcinków)
Ponad 300 metrów pod powierzchnią twardych skał na norweskim Spitzbergenie 40 mężczyzn zmaga się z wydobyciem węgla. Kopalnia nr 7 znajdująca się na arktycznej wyspie Svalbard jest ostatnią kopalnią węgla w kraju. Pracujący w niej górnicy to bohaterowie zapewniający ciepło tysiącom ludzi. Tymczasem nad kopalnią wisi widmo likwidacji. Gdy wydobycie spadnie poniżej wymaganej kwoty, ponad 100-letnia historia kopalni dobiegnie końca. Śledzimy życie górników, którzy nie chcą się poddać, a w obliczu codziennego zagrożenia czyhającego pod ziemią, poświęceń związanych z wykonywaną pracą i zmagań z surowym klimatem stali się sobie bliscy niczym rodzina.
Rosja 1917: wstęp do rewolucji
(Russia 1917: Countdown to Revolution)
Środa 17 października, godz. 22:30
Rewolucja Lutowa jest jednym z najbardziej intrygujących wydarzeń w historii Rosji. Lenin, Trocki i Stalin brutalnie przejęli kontrolę nad krajem w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a bolszewicki zamach stanu dokonany w nocy 25 października 1917 roku na zawsze odmienił oblicze Rosji, przekształcając ją w pierwsze na świecie państwo komunistyczne. To historia bezwzględnej walki o spełnienie ambicji, wiecznych podejrzeń i krwawej rywalizacji na tle propagandowych przemówień i szturmu na Pałac Zimowy. Historyk Simon Schama oraz pisarze Martin Amis oraz Robert Harris rozważają, jakie było podłoże tego krwawego przewrotu politycznego. Pytają także, czy przyczynił się on do stworzenia kultury politycznej, w której z powodzeniem mógł rozwijać się prezydent Władimir Putin.
Flatpack Empire
(Złóż to sam – imperium meblowe)
Od czwartku 18 października, godz. 22:30
Seria 1 (3 odcinki)
Trzyczęściowa seria, w której po raz pierwszy widzowie mogą zajrzeć za kulisy studiów projektowych, fabryk oraz sklepów IKEA. Dokument realizowany w czasie, gdy zespół projektantów IKEA otwiera się na stylistyczne inspiracje z zewnątrz. Dowiemy się także, jak przebiega proces tworzenia produktu – od początkowego pomysłu po przedmiot dostępny w sklepach na całym świecie – oraz jak słynny szwedzki gigant radzi sobie z jednym z największych dotychczasowych wyzwań – planem ekspansji na rynek hinduski. IKEA nie tylko dostarcza produkty do naszych domów, ale przede wszystkim promuje konkretny styl życia oraz charakterystyczne wartości.
Propagandowa machina Hitlera
(Hitler’s Propaganda Machine)
Od środy 24 października, godz. 22:30
Seria 1 (3 odcinki)
Historia jednej z najbardziej wszechstronnych, szeroko zakrojonych i skutecznych kampanii marketingowych w dziejach współczesnego świata – politycznej kariery Adolfa Hitlera. Za wodzem Trzeciej Rzeszy stał zwykły człowiek, który za pomocą technik propagandowych, żerujących na niezadowoleniu niemieckiego narodu po I wojnie światowej, sprytnie sprzedał masom hitlerowską ideologię, a następnie stworzył reżim oparty na nienawiści. Od przemówień w piwiarniach i manifestacji na ulicach Berlina po krwawą wojnę oraz bezwzględną zagładę milionów ludzkich istnień – przyglądamy się symbolice, retoryce, mediom oraz produkcjom filmowym tworzonym i interpretowanym przez wypaczoną soczewkę propagandowej machiny Hitlera.

Cała prawda o węglowodanach
(The Truth About Carbs)
Czwartek 4 października, godz. 23:00
Nadmierne spożycie niewłaściwych rodzajów węglowodanów, takich jak makaron, biały ryż, chleb i mąka, przyczynia się do rozwoju otyłości i cukrzycy.
Dr Xand Van Tulleken przygląda się węglowodanom w swojej diecie i odkrywa, że dotychczas niewłaściwie je spożywał. Okazuje się bowiem, że dokonawszy niewielkich zmian w wyborze rodzaju spożywanych węglowodanów oraz sposobach ich przechowywania i przyrządzania, możemy schudnąć i zyskać lepsze zdrowie.
Xand, zdeklarowany wielbiciel węglowodanów, wyposażony w najnowsze zalecenia naukowe oraz przydatne wskazówki na temat diety, na nowo odkrywa ich dobrodziejstwo.
Cała prawda o nadwadze
(The Truth About Obesity)
Czwartek 11 października, godz. 23:00
Wszyscy wiemy, że nadwaga i otyłość to duże problemy społeczne o znamionach epidemii. Wydaje się, że znamy ich przyczyny – zbyt dużo jedzenia a za mało ruchu. Jednak najnowsze badania naukowe podważają to twierdzenie. Okazuje się, że wcale nie jemy więcej niż kiedyś ani nie ćwiczymy mniej.
Nadwaga zagraża nam pomimo spożywania tej samej liczby kalorii i podobnej ilości wysiłku fizycznego co w latach 70-tych. Dlaczego więc blisko co czwarta osoba w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość? Jak wpływają one na nasze zdrowie i jak możemy im zaradzić?
Brytyjskie fabryki jedzenia
(Inside the Factory)
Od środy 17 października, godz. 23:00
Sezon 4 (9 odcinków)
Dziennikarze Gregg Wallace i Cherry Healey wybierają się do największych fabryk, by od zaplecza poznać tajemnice produkcji naszych ulubionych produktów spożywczych.
W czwartej serii Gregg udaje się do fabryki kawy w Derbyshire, w której każdego dnia produkuje się 175000 słoików kawy rozpuszczalnej.
Tymczasem Cherry jedzie do Guntur, hinduskiej stolicy papryczek chili. Każdego dnia sprzedaje się tam 3500 ton tego pikantnego przysmaku. Cherry zbiera papryczki na małej farmie, uczestniczy w ich suszeniu i przygotowywaniach do procesu sproszkowania.
Cała prawda o dietach głodówkowych
(The Truth About Crash Diets)
Czwartek 18 października, godz. 23:00
W badaniach na temat odżywiania nastąpił zwrot. Specjaliści sugerują, że w dobie epidemii otyłości diety-głodówki mogą odegrać ważną rolę. Czy to możliwe, by diety, które dotychczas cieszyły się dotychczas złą reputacją. mogły skutecznie walczyć z otyłością?
Brytyjscy eksperci zajmujący się odżywianiem biorą udział w nietypowym eksperymencie, w którym czworo otyłych ochotników rozpoczyna 10-tygodnowy program odchudzający.
Pod okiem specjalistów testują oni na sobie wymagające diety-głodówki. Każdy z nich cierpi na inne dolegliwości i schorzenia, które utrata wagi może zatrzymać, a nawet wyleczyć. To radykalne podejście do odchudzania może zaoszczędzić miliony złotych wydane na leczenie chorób dietozależnych oraz oszczędzić tysiącom ludzi stresów związanych z inwazyjnymi operacjami.
Człowiek idealny: nauka kontra ewolucja
(Can Science Make Me Perfect?)
Od poniedziałku 22 października, godz. 23:00
Sezon 1 (2 odcinki)
Specjalistka w dziedzinie anatomii Alice Roberts rozpoczyna zuchwały test naukowy – chce zbudować swoje ciało od początku. Pomocą służy jej jeden z najlepszych na świecie twórców efektów specjalnych i ekspert w temacie trójwymiarowej grafiki komputerowej.
Podczas spotkań z naukowcami zajmującymi się anatomią ludzi i zwierząt Alice poznaje słabe punkty budowy ludzkiego ciała oraz czynniki ze świata zwierząt decydujące o doskonałej adaptacji w procesie ewolucji. Te ostatnie stają się dla niej inspiracją do stworzenia idealnego modelu własnego ciała, który zaprezentowany zostaje w Muzeum Nauki w Londynie.
W okowach mrozu
(Life Below Zero)
Od wtorku 23 października, godz. 21:55
Sezon 6 (22 odcinki)
Najnowsze odcinki nagrodzonego Emmy serialu dokumentalnego przedstawiającego codzienne życie śmiałków, którzy zdecydowali się porzucić wygodne życie i zamieszkać w jednym z najbardziej surowych rejonów świata. Codzienność na Alasce to ciągłe przygotowania. Bohaterowie muszą zbierać żywność i polować, by przetrwać surową arktyczną zimę.
Sue Aikens zaczyna niepokoić świadomość, że coraz bardziej dotykają ją ograniczenia związane z wiekiem. Alaska nie jest miejscem przyjaznym dla starszych ludzi. Być może należy rozważyć przeprowadzkę w mniej wymagający rejon. Tymczasem Jesse przygotowuje swoją drużynę do rywalizacji w największym wyścigu psich zaprzęgów na świecie. Do pokonania mają ponad 1500 kilometrów.

Niezwykłe hotele bez tajemnic
(Amazing Hotels: Life Beyond the Lobby)
Od piątku 12 października, godz. 17:55
Sezon 2 (7 odcinków)
Druga seria programu, w którym dziennikarz i krytyk kulinarny Giles Coren oraz popularna szefowa kuchni Monica Galetti odwiedzają najbardziej wyjątkowe hotele na całym świecie. Rozmawiają z ich właścicielami i dołączają do obsługi, by od kulis poznać ekskluzywne ośrodki spełniające wymagania najbardziej wymagających gości.
W pierwszym odcinku śledzimy, jak Giles i Monica wybierają się na drugą stronę świata, aby dołączyć do personelu jednego z najbardziej luksusowych resortów na świecie, który znajduje się na wyspie atolu Tetiaroa w Polinezji Francuskiej, blisko miejsca narodzin Moniki – archipelagu Samoa. Ekskluzywny Brando Resort zapewnia gościom wypoczynek w 5-gwiazdkowym standardzie. Otoczony jest bujną roślinnością i przepiękną, tętniącą życiem rafą koralową. Opłata za taki relaks to jedynie ok. 50 tysięcy złotych za noc.
Stacey Dooley: jak wygląda pranie mózgu
(Brainwashing Stacey…)
Od wtorku 16 października, godz. 21:55
Sezon 1 (2 odcinki)
Dziennikarka Stacey Dooley znana jest z podejmowania ważkich tematów, które prezentuje w cyklu programów dokumentalnych „Stacey Dooley demaskuje”. Tym razem wchodzi jednak w inną rolę. Dołącza do grup o kontrowersyjnych poglądach, by zrozumieć ich ideologie oraz sposoby działania.
Przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu będzie przebywać w wybranych społecznościach pod okiem ich członków i liderów, reprezentujących często dosyć radykalne poglądy.
Stacey wybiera się do Kalifornii, gdzie towarzyszy działaczom młodzieżowej grupy antyaborcyjnej prowadzącej agresywną kampanię na ulicach. Na dwa tygodnie dołącza także do myśliwych na afrykańskiej sawannie. Uczy się strzelać i tropić zwierzynę, poznaje zasady polowań oraz bezkompromisowy sposób myślenia łowców trofeów. Czy własne emocje i przekonania pomogą jej zrozumieć obserwowane grupy? Czy będzie jednak dokładnie odwrotnie?
Stacey Dooley demaskuje: Rosja kontra kobiety
(Stacey Dooley Investigates: Russia’s War on Women)
Wtorek 30 października, godz. 21:55
Społeczeństwo rosyjskie skrywa mroczny sekret. Szacuje się, że co roku tysiące tamtejszych kobiet giną z rąk swoich mężów lub partnerów. Przemoc domowa jest w Rosji głęboko zakorzeniona, co potwierdza nawet jedno z kontrowersyjnych powiedzeń: „Jeśli cię bije, to znaczy, że cię kocha”. Mimo skali tego problemu w lutym 2017 deputowani Dumy zdecydowali, że przemoc domowa nie będzie uznawana za przestępstwo. Prezydent podpisał ustawę.
Dziennikarka Stacey Dooley wybiera się do Rosji, by poznać przyczyny tej decyzji i wpływu, jaki ma on na obecną sytuację kobiet. Spotyka się z ofiarami przemocy ukrywającymi się przed swoimi oprawcami, przeprowadza rozmowę z gwałcicielem. Odwiedza też ortodoksyjnych chrześcijan, którzy walczą o powrót Rosji do tradycyjnych wartości i rozmawia z młodymi feministkami, które mimo gróźb oraz zastraszania uparcie walczą o równość płci wobec prawa.
Wstydliwe choroby
(Embarrassing Bodies)
Od poniedziałku15 października, godz. 22:55
Sezon 4-6 (32 odcinków)
Doktorzy Christian Jessen, Dawn Harper oraz Pixie McKenna przy wsparciu najlepszych specjalistów i nowoczesnego zaplecza medycznego zapewniają pacjentom konsultacje, porady oraz diagnozy nietypowych i krępujących schorzeń, z którymi pacjenci często borykają się całe dotychczasowe życie.
W tej serii uwielbiani przez widzów lekarze wybierają się do popularnych ośrodków wakacyjnych w Wielkiej Brytanii oraz na wybrzeżu Costa del Sol w Hiszpanii. Właśnie tam do dr Dawn zgłasza się m.in. Russel, który od ponad 10 lat zmaga się z wyjątkowo uciążliwym problemem intymnym. Tymczasem dr Christian i dr Pixie udają się do barów tętniących nocnym życiem, gdzie namawiają młodych, beztroskich Brytyjczyków na wykonanie testu na chlamydiozę – jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową.
Wielkie brytyjskie wypieki
(The Great British Bake Off)
Od środy 3 października, godz. 19:55
Sezon 6 (10 odcinków)
12 śmiałków pasjonujących się wypiekami rywalizuje o tytuł najlepszego cukiernika-amatora. Muszą popisać się talentem i umiejętnościami oraz podołać wielu trudnym zadaniom ocenianym przez surowych jurorów, którymi są znana kucharka i gospodyni programów kulinarnych Marry Berry oraz popularny piekarz Paul Hollywood.
W tej serii przed uczestnikami seria cukierniczych wyzwań, m.in. tort szwarcwaldzki, francuskie paszteciki vol-au-vents, włoskie ciasteczka biscotti oraz rzeźby z chleba. Piekarze będą musieli popisać się także wiedzą i kreatywnością w zadaniach, w których mają piec bez użycia cukru, glutenu i nabiału. Czy uda się im znaleźć dobre zamienniki?

Pirackie potyczki
(Swashbuckle)
Od poniedziałku 8 października, godz. 17:05
Sezon 5
Zwariowany teleturniej, w którym drużyny dzieci rywalizują z grupą piratów. Akcja rozgrywa się na pokładzie statku Skarlet. Zamieszkuje go troje korsarzy, którzy w każdym odcinku ukrywają zrabowane klejnoty. Grupa małych uczestników ma za zadanie je odnaleźć.
Dzieci biorą udział w różnego rodzaju grach oraz wyzwaniach gimnastycznych. Nie jest łatwo, ponieważ na pokładzie statku znajduje się wielopoziomowy tor przeszkód z olinowaniem, siatkami, huśtawkami, tajemniczymi zakątkami i gigantycznymi zjeżdżalniami.
Dzieciom pomaga należąca do piratów papuga o imieniu Skrzek. W piątej serii na uczestników czekają ulubione konkurencje a także nowe wyzwania.
Teletubisie
(Teletubbies)
Od niedzieli 7 października, godz. 19:30
Sezon 5 & 6 (52 odcinki)
Zamieszkujące magiczną krainę Teletubisie zapraszają do swojego świata – pełnego jasnych barw, wciągających opowieści i zabawnych gier, które zrozumieją nawet najmłodsi widzowie.
Przygotowany z myślą o ich rozwoju program ma na celu, by czuły się szczęśliwe i bezpieczne. Teletubisie kreują przyjazne otoczenie, w którym dzieci dobrze się bawią i wzrastają w poczuciu własnej wartości.
Bohaterami piątej i szóstej serii niezmiennie są Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa oraz Po. Tym razem też czeka na nich wiele ekscytujących przygód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *