Pełen emocji wrzesień na kanale National Geographic

Pasjonaci techniki i maszyn wszelkiego rodzaju we wrześniu znajdą dla siebie mnóstwo propozycji w ofercie kanału National Geographic. W ośmioodcinkowej serii „Maszyny bojowe” przyjrzymy się z bliska sprzętom, które zmieniają losy wojen.

Z kolei seria „Potęga techniki” zbada, jak najciekawsze koncepcje inżynierów wpływają na nasze codzienne życie. Na ekrany wraca też „Katastrofa w przestworzach” – doskonale znana widzom seria, w której zobaczymy rekonstrukcje najbardziej znanych katastrof lotniczych, a także próby ustalenia, co do nich doprowadziło. We wrześniowe piątki zajmiemy się z kolei nieco dalszą historią w filmach „Przełomowe bitwy” oraz „Apokalipsa: Stalin”, natomiast w rocznicę wybuchu II wojny światowej – w sobotę 1 września – minimaraton programowy przybliży wydarzenia sprzed 79 lat. Kolejne soboty poświęcone będą atakom z 11 września, mafijnym porachunkom i skarbom, które pobudzają wyobraźnię. Atmosferę jeszcze bardziej podgrzeje seria „Koszmarna wyprawa: ocaleni”, ukazująca wyjazdy bardzo dalekie od wymarzonych wakacji. Dreszczyku emocji z pewnością nie zabraknie!
KATASTROFA W PRZESTWORZACH
Air Crash Investigations 17B
Premiery w poniedziałki od 17 września o godz. 21:00 
(4×60 min)
Kiedy dochodzi do katastrofy lotniczej, informacja błyskawicznie rozchodzi się po mediach i staje się głównym tematem rozmów. Gdy świat snuje domysły, na miejscu zdarzenia są już zazwyczaj eksperci, których zadaniem jest ustalenie przyczyn wypadku. Każdy odcinek „Katastrofy w przestworzach” zawiera zeznania świadków, rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, doskonałe animacje komputerowe i wywiady ze śledczymi, których profesjonalizm i ciężka praca pozwalają odkryć, co dokładnie się wydarzyło. Często sprawa nie jest łatwa. Jak w takich sytuacjach radzą sobie eksperci? Z jakich dowodów są w stanie odtworzyć przebieg katastrofy?
POTĘGA TECHNIKI
Power
Premiery w czwartki od 6 września o godz. 21:00 
(8×60 min)
„Potęga techniki” to nowa seria, która przedstawia fascynujący świat inżynierii. Innowacje, odkrycia, rywalizacja na lądzie, morzach i w powietrzu – program pokaże, w jaki sposób technologia wpływa na nasz świat, od funkcjonowania społeczeństwa, przez podróże, po handel i działania wojenne. Zobacz, jak inżynieria definiuje kierunek naszej technologicznej przyszłości.
KOSZMARNA WYPRAWA: OCALENI
Banged Up Abroad Compilations 2
Premiery w czwartki od 13 września o godz. 22:00 
(10×60 min)
W serii „Koszmarna wyprawa: ocaleni” poznamy ludzi, którzy znaleźli się w więzieniu podczas pobytu za granicą. Ich opowieści przyprawią o szybsze bicie serca. Jedni trafili za kratki, ponieważ faktycznie złamali prawo, inni zostali uwięzieni w bardziej dramatycznych okolicznościach – na przykład jako ofiary porwania.
MASZYNY BOJOWE
Combat Machines
Premiery w niedziele od 2 września o godz. 22:00 
(8×60 min)
Ośmioodcinkowa seria „Maszyny bojowe” wyjaśnia, dlaczego maszyny stały się istotnym elementem uzbrojenia armii. Twórcy programu prezentują cuda inżynierii wojskowej, szczytowe osiągnięcia techniki i relacje ludzi, którzy korzystali z efektów pracy wybitnie utalentowanych konstruktorów. Wykorzystano w niej wywiady ze specjalistami, fabularyzowane fragmenty przedstawiające przebieg wydarzeń, schematy techniczne i materiały archiwalne. Oto opowieść o maszynach, które zmieniły oblicze wojny. Wśród zaprezentowanych sprzętów znajdują się historyczne wynalazki, takie jak karabin maszynowy Hirama Maxima skonstruowany w XIX wieku, a także współczesne pojazdy pancerne, w tym Cougar i Marauder. Poszczególne odcinki przedstawią historię maszyn m.in. z I i II wojny światowej oraz wykorzystywanych podczas wojny w Wietnamie.
APOKALIPSA: STALIN
Apocalypse: Stalin
Premiery w piątki od 14 września o godz. 20:00
(3×60 min)
Historycy od dziesięcioleci szukają słów, które mogą najlepiej opisać Józefa Stalina. Człowiek, który pokonał nazizm? „Mały Ojciec Narodów”? A może największy zbrodniarz swoich czasów? W trzech odcinkach serii „Apokalipsa: Stalin”, autorzy wielu nagradzanych filmów dokumentalnych – Isabelle Clarke i Daniel Costelle malują portret jednego z najzagorzalszych despotów XX wieku, wykorzystując materiały archiwalne z jego czasów.
PRZEŁOMOWE BITWY
Battles Won and Lost
Premiery w piątki od 28 września o godz. 21:00
(8×60)
O losach bitew II wojny światowej decydowała nie tylko przyjęta strategia, ale też ukształtowanie terenu, dostęp do zasobów i przede wszystkim każdy człowiek, który wchodził w skład jednej z walczących przeciwko sobie armii. Wynik tych starć przeważał o dalszym zajęciu pozycji i możliwości kontynuowania walki. W niektórych przypadkach to spektakularne zwycięstwa miały kluczowy wpływ na losy wojny. Innym razem bardziej znaczące były porażki.

SOBOTNIE MARATONY
Stunts 
W każdą sobotę od 1 września od godz. 21:00
Maraton „Rocznica II wojny światowej” 
W sobotę 1 września od godz. 21:00
Apokalipsa. Siła Hitlera – emisja dwóch odcinków w sobotę 1 września od godz. 21:00
W 1924 roku Hitler napisał: „Rasa silniejsza zniszczy rasy słabsze”. Nikomu nie przyszło wtedy na myśl, że Hitler zostanie kiedyś  dyktatorem Niemiec – Führerem. W okopach toczonej w latach 1914-1918  Wielkiej Wojny niedoszły artysta i samotnik odkrywa swoje przeznaczenie –  ma zbawić Niemcy. Na początku większość Niemców traktuje go jako  niespełna rozumu wariata z marginesu politycznego życia. Punktem  zwrotnym jest rok 1929 i kryzys gospodarczy. W obawie przed chaosem i  „Czerwonymi”, wielu Niemców głosuje na Hitlera. Wydaje się, że nie ma  komu bronić młodej, niemieckiej demokracji. Nazistowska dyktatura  ogarnia cały kraj. Hitler utrzymuje, że pragnie pokoju, ale przygotowuje  się do wojny, a właściwie – do Apokalipsy.
Treblinka: Hitlerowska Machina Śmierci – emisja w sobotę 1 września o godz. 23:00 
Dokument ukazuje prace archeologów, którzy jako pierwsi prowadzili badania w miejscu, gdzie znajdował się niemiecki obóz zagłady w Treblince.
Maraton „9/11” 
W sobotę 8 września od godz. 21:00
Policjanci z 11 września – emisja w sobotę 8 września o godz. 21:00  
Wzruszająca opowieść o policjantach z Nowego Jorku, którzy stracili  swoich kolegów podczas niesienia pomocy ofiarom zamachów z 11 września.
11 września: Nowojorscy strażacy – emisja w sobotę 8 września o godz. 22:00 
Nieznana historia remizy Ten House położonej tuż obok wieżowców WTC, z której strażacy jako pierwsi pojawili się na miejscu zamachu 11 września.
11 września: atak na Pentagon – emisja w sobotę 8 września o godz. 23:00 
W dokumencie nagranym przy okazji 15. rocznicy zamachu, ocaleni i świadkowie dzielą się swoimi wspomnieniami dnia, który zmienił świat.
Maraton „Mafia” 
W sobotę 15 września od godz. 21:00
Narkotykowe imperia: dorwać Guzmana – premiera w sobotę 15 września o  godz. 21:00 
Przenikamy do świata meksykańskich karteli narkotykowych,  gdzie niewyobrażalne bogactwa i zbytek idą w parze z okrucieństwem i  przemocą.
Sekrety mafii – premiera w sobotę 15 września o godz. 22:00
Kulisy bandyckich porachunków, emocje i marzenia, które napędzały słynnych mafiosów. Oto prawdziwe historie najgroźniejszych mafijnych bossów.
Tajne bunkry mafii – emisja w sobotę 15 września o godz. 23:00 
Profesor i znawca mafii John Dickie zapuszcza się w mroczne podziemia i zaprasza nas do niecodziennej kwatery ojca chrzestnego.
Maraton „Skarby do odkrycia” 
W sobotę 22 września od godz. 21:00
Zaginione cywilizacje Amazonii – premiera w sobotę 22 września o godz. 21:00
Opowieści o zaginionych antycznych cywilizacjach w głębi Amazonii  przetrwały wiele stuleci. Czy można potwierdzić ich prawdziwość?
Rysunki z Nazca – premiera w sobotę 22 września o godz. 22:00 
Rysunki z Nazca są jednymi z najbardziej intrygujących szkiców kiedykolwiek wykonanych przez człowieka. Rozciągają się na setkach kilometrów i przedstawiają zwierzęta, bóstwa i geometryczne kształty. Odkryjcie z nami, jak ludzie żyjący 100 lat p.n.e. wykonali te zapierające dech w piersiach obrazy. Helikopter-robot pozwala naukowcom stworzyć pierwszą cyfrową mapę rysunków z Nazca, żeby skonstruować kompletny obraz dzieła i jego powiązań z pustynnym krajobrazem i starożytnymi osadami.
Sekrety Strefy 51 – premiera w sobotę 22 września o godz. 23:00 
Co naprawdę dzieje się w najtajniejszej bazie wojskowej świata? Zaglądamy do dokumentów CIA i rozmawiamy z ludźmi, którzy pracowali w Strefie 51.
Maraton „Skarby do odkrycia” 
W sobotę 29 września od godz. 21:00
Skarby Wyspy Wielkanocnej – premiera w sobotę 29 września o godz. 21:00 
Opowieść o genezie i upadku cywilizacji na Wyspie Wielkanocnej. Wskutek  zmian klimatycznych ten ląd wraz z posągami moai może zniknąć na zawsze.
Śladami biblijnych artefaktów – premiera w sobotę 29 września o godz. 22:00 
Twórcy programu zestawiają Arkę Przymierza i arkę Noego – dwa obiekty należące do najbardziej pożądanych starotestamentowych artefaktów.
Złote królestwo faraonów – premiera w sobotę 29 września o godz. 23:00 
Archeolodzy gromadzą pozostałości po dawnym królestwie Kusz, które znajdowało się na terenach dzisiejszego Sudanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *