Prasa - Ksiązka

Petycja „Gazety Wyborczej” i Greenpeace o utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry

„Gazeta Wyborcza” wspólnie z Greenpeace przygotowała petycję do premiera rządu Mateusza Morawieckiego o utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, tym bardziej teraz – po katastrofie ekologicznej, jaką przeżywa rzeka od końca lipca br. Petycję można przeczytać i podpisać od dziś, 8 września 2022 r. na stronie www.chronmyodre.pl. Artykuły na ten temat ukazały się na pierwszej stronie dzisiejszego wydania „Wyborczej” oraz w serwisie Wyborcza.pl.

 

Istniejące dziś parki narodowe pokrywają niewiele więcej niż 1% powierzchni Polski, a ostatni z nich powstał ponad 21 lat temu. Projekt utworzenia parku narodowego Doliny Dolnej Odry sięga lat 90. i był przygotowany jako park transgraniczny przy aprobacie zarówno Polski, jak i Niemiec oraz z udziałem naukowców z obu krajów. Do dziś został zrealizowany tylko po stronie niemieckiej – w Polsce obszar ten został objęty słabsza ochroną, jaką daje park krajobrazowy. To obecnie dom dla około 250 gatunków ptaków, w tym dla wielu z nich to także obszar o kluczowym znaczeniu w czasie sezonowych przelotów. Objęcie najwyższą ochroną Doliny Dolnej Odry byłoby dobrym początkiem jej realizacji, zwłaszcza po katastrofie ekologicznej, jaką przeżyła tego lata.

„Gazeta Wyborcza” wspólnie z Greenpeace przygotowała petycję do premiera rządu Mateusza Morawieckiego o utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Zwłaszcza po katastrofie ekologicznej, jaką przeżywa rzeka, ochrona jej najcenniejszych fragmentów jest niezwykle istotna. Petycję podpisać może każdy od dziś, 8 września 2022 r. Jej treść znajduje się na stronie www.chronmyodre.pl.

– Nie można dżumy leczyć cholerą. Nie można rzeki doświadczonej katastrofą ekologiczną ujarzmiać jeszcze mocniej i jeszcze bardziej ryzykować jej zdrowiem i bezpieczeństwem. Zamiast kanalizowania i budowania nowych stopni wodnych na Odrze potrzebujemy więcej dzikości, więcej miejsca dla przyrody. Park Narodowy Dolnej Odry może być ważnym elementem odbudowy odrzańskiego ekosystemu. Odbudowy, która na pierwszym miejscu powinna stawiać życie, a nie zyskimówi Krzysztof Cibor z Działu Różnorodności Biologicznej Greenpeace Polska.

– Dla „Wyborczej” tematy związane z ekologią są jednym z priorytetów. Wierzymy, że – angażując naszych czytelników i czytelniczki – jesteśmy w stanie realnie działać na rzecz klimatu i ochrony środowiska. Dlatego wspólnie z Greenpeace zachęcamy wszystkich do podpisania petycji o utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Razem możemy więcejdodaje Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szef redakcji lokalnych dziennika.

Petycja o utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry to kolejna wspólna akcja „Gazety Wyborczej” Greenpeace po m.in. spacerze dla czytelników i czytelniczek po niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym czy pocztówce „Pozdrowienia z przyszłości”, której celem był apel o wzmożenie działań na rzecz polityki klimatycznej Polski. Oprócz tego „Wyborcza” angażuje się w liczne inicjatywy środowiskowe, jak m.in. projekt „Pogotowie dla Drzew” Fundacji Dzika Polska, dzięki któremu do końca 2021 r. udało się zebrać ponad 93 tys. zł. Środki zostały przeznaczone m.in. na działania arborystyczne, ochronę drzewostanów i sprawy sądowe związane z wycinką drzew.

By lepiej i częściej niż dotychczas opowiadać o tym, co dzieje się zarówno w Polsce, jak i na świecie w kwestiach ekologii oraz klimatu, Wyborcza.pl codziennie publikuje materiały na temat ekologii i środowiska w dziale „Klimat i Środowisko”. Jego rozwój wpisany jest w „Deklarację klimatyczną” redakcji dziennika.

„Gazeta Wyborcza”  jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *