ARTE.tvMediaZapowiedzi TV

Picasso na ARTE.tv z okazji otwarcia wystawy w Polsce

W 2023 roku na całym świecie organizowane są wystawy prac Picassa w związku 50. rocznicą śmierci artysty. Polska włączyła się w te obchody, szykując wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie, której otwarcie odbędzie się 12 października. Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. ryciny i ceramikę, wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze, które pozwolą przyjrzeć się ewolucji artystycznej twórcy. Złożony, pełen sprzeczności portret Picassa wyłania się także z cyklu produkcji dokumentalnych przygotowanych przez platformę streamingową ARTE.tv. Polscy widzowie mogą zobaczyć m.in. film dokumentalny „Picasso now” opowiadający o tym, jak różne kraje obchodzą rocznice śmierci malarza, serię wywiadów ze znanymi artystami „Picasso oczami…” oraz w kolekcję taneczną „Picasso Dance”. Wszystkie programy dostępne są pod adresem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-023527/picasso/.

 

Tuż po narodzinach został uznany za martwego. Tymczasem, lata później jako pierwszy artysta doczekał się za życia honorowej wystawy w Wielkiej Galerii w Luwrze. Stworzył blisko 150 tysięcy prac, wiecznie poszukiwał kobiet niższych od siebie, najchętniej chodził w T-shircie zaprojektowanym przez Coco Chanel, na którym 21 poziomych pasów reprezentuje każde ze zwycięstw Napoleona. Jego nazwisko jako synonim rewolucji sztuki nowoczesnej, znane jest na całym świecie i utożsamiane ze współczesnością. O słynnym twórcy kubizmu opowiadano wielokrotnie. Czy 50 lat po jego śmierci można coś jeszcze dodać? Spojrzeć świeżym okiem na artystę i jego dorobek? Za legendą i chaotyczną historią kryje się człowiek zbudowany z kontrastów i dwuznaczności.

Pablo Picasso urodził się w 1881 roku w Maladze, gdzie rozpoczął swoją drogę w poszukiwaniu i odkrywaniu nowych i różnorodnych form sztuki. Hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik i poeta uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów w dziejach sztuki. Jego twórczość jest pełna geometrycznych form, które dały początek kubizmowi. W nowatorskich dziełach łączył różne style: surrealizm i impresjonizm z modernizmem oraz sztuką nowoczesną. Malując portrety, pejzaże, martwą naturę czy sceny mitologiczne eksperymentował z technikami. Tworzył monumentalne rzeźby i ceramikę pełną abstrakcyjnych wzorów implementując w nie swoje fantastyczne wizje. Artysta nieustannie zmieniał kierunek i charakter swoich dzieł. Jako indywidualista nie chciał być przypisywany do jednego nurtu sztuki. Jego prace z wczesnego okresu twórczości inspirowane były kulturą hiszpańską i afrykańską. Twórcze eksperymenty szły w kierunku uproszczenia formy i abstrakcji. Do jego najsłynniejszych dzieł należą „Kobiety z Algieru”, „Guernica”, „Płacząca kobieta” czy „Portret Dory Maar”.

Z okazji 50. rocznicy śmierci Pabla Picassa oraz otwarcia wystawy w warszawskim Muzeum Narodowym, platforma ARTE.TV przygotowała dokument „Picasso now”. By oddać cześć twórcy kubizmu, zorganizowano 40 wystaw w całej Europie i Ameryce Północnej. Reportaż ARTE opowiada o wybranych wydarzeniach. Jakie są najbardziej oryginalne pomysły? Np. wnętrze legendarnego muzeum Picassa w paryskiej dzielnicy Le Marais zostało przekształcone w humorystyczny sposób przez brytyjskiego projektanta Paula Smitha. Widzowie ARTE.tv mogą również zobaczyć serię składającą się z kilkuminutowych odcinków: „Picasso oczami…”, w której dziennikarze ARTE.tv zapytali cenionych, międzynarodowych artystów, jak interpretują twórczość hiszpańskiego malarza i co im przychodzi do głowy na myśl o artyście. Krótkie wypowiedzi składają się na hołd wobec dorobku wybitnego twórcy. Wszystkie odcinki są dostępne pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-023811/picasso-oczami/ do 24 marca 2028 roku.

Z kolei w serii „Picasso Dance” ośmiu współczesnych choreografów różnych narodowości i wrażliwości interpretuje dziedzictwo artystyczne Pabla Picassa i proponuje nam swoją osobistą wizję twórczości andaluzyjskiego malarza. Jedną z nich jest Anna Hop, polska choreografka, która zainspirowana obrazem „Dora Maar z zielonymi paznokciami”, poprzez taniec, ilustruje zejście artystki do piekła. Doświadczenie jest równie mrożące krew w żyłach, co poetyckie. Wszystkie spektakle zobaczyć można pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-023763/picasso-dance/.

Na uwagę zasługuje krótki reportaż „Dora Maar, nie tylko żona Picassa” dostępny pod linkiem: Gimnastyka – Dora Maar, nie tylko żona Picassa – Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku, który opowiada o niej jako artystce wyrosłej z surrealizmu i zasługującej na uwagę. W ARTE.tv można zobaczyć także film o miasteczku Antibes położonym w na południu Francji, które zachwyciło Picassa. Nic dziwnego, że powrócił tam w 1946 roku po ponurych latach wojny. Jednak tym razem, oprócz czystej przyjemności kąpieli, interesowały go przede wszystkim mity starożytności i początki cywilizacji europejskiej. Produkcja „Antibes i Picasso” jest dostępna pod linkiem: Zaproszenie do podróży – Antibes i Picasso – Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku.

 

foto. materiał prasowy ARTE.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *