Sport w TVTVP

Piłka nożna kobiet: Polska – Włochy w TVP Sport

Od września reprezentantki Polski w piłce nożnej walczyć będą o zakwalifikowanie się na mistrzostwa Europy 2021. Przed biało-czerwonymi kilka miesięcy przygotowań. Po zajęciu drugiego miejsca w Algarve Cup czekają je kolejne cenne spotkania kontrolne. W piątek 5 marca o godzinie 18:00 na stadionie w Lublinie zagrają z Włoszkami.

 

Polki jeszcze nigdy w historii nie zdołały wywalczyć awansu na wielki turniej. Bój o awans na mistrzostwa świata 2019 przegrały ze Szwedkami i Szwajcarkami. Tym razem będą miały jednak niepowtarzalną sytuację na historyczny wyczyn. O sile kadry stanowią piłkarki występujące na co dzień w silnych ligach zagranicznych. Ponadto nie możemy narzekać na losowanie – w eliminacjach EURO 2021 Polki zmierzą się z Hiszpankami, Czeszkami, Mołdawiankami i Azerkami.

Przed rozpoczęciem rywalizacji o awans, drużynę Miłosza Stępińskiego czeka seria meczów towarzyskich. Rok Polki rozpoczęły fenomenalnie. W prestiżowym Algarve Cup dotarły do finału, pokonując po drodze Hiszpanię (3:0) i Holandię (1:0). W spotkaniu decydującym o triumfie musiały jednak uznać wyższość Norweżek.

Kolejnymi sprawdzianami biało-czerwonych będą spotkania z Włoszkami (5 kwietnia w Lublinie) i Finkami (9 kwietnia w Helsinkach). Szczególnie pierwszy z meczów może wzbudzać emocje i dać wiele odpowiedzi na temat realnej formy naszych piłkarek.

Włoszki to jeden z tych zespołów, z którym biało-czerwonym w przeszłości nie grało się łatwo. Polki spotkały się z nimi w eliminacjach do mistrzostw Europy 2013. Wówczas dwukrotnie przegrały (0:1 i 0:5), a rywalki kończyły eliminacje na pierwszym miejscu, bez straty choćby jednej bramki.

W mniej odległej przeszłości także radziły sobie dobrze. Wywalczyły kwalifikacje na mistrzostwa świata (po raz pierwszy od MŚ 1999), a na początku roku doszły do finału turnieju towarzyskiego na Cyprze.

Dla reprezentantek Włoch mecz z Polkami będzie jednym z ważnych sprawdzianów przed mistrzostwami świata. Te od 7 czerwca do 7 lipca rozgrywane będą we Francji. Transmisje z najważniejszego turnieju kobiecej piłki w roku w TVP Sport, na TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej.

Trener Stępiński powołał 20-osobową kadrę na zgrupowanie, podczas którego Polki rozegrają dwa spotkania. Najlepiej z nich włoski futbol zna Aleksandra Sikora, która na co dzień gra w kobiecej Serie A. Będzie miała szansę nawet zostać mistrzynią kraju. Jej Juventus FC na dwie kolejki przed końcem przewodzi tabeli, z punktem przewagi nad Fiorentiną.

W spotkaniu nie weźmie udziału druga z Polek grająca we Włoszech – Katarzyna Daleszczyk, u której odnowiła się kontuzja łydki. Z pierwotnie powołanych przez selekcjonera na zgrupowanie z powodów zdrowotnych nie dotarły również Paulina Dudek (PSG) i Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna). Nieobecność każdej z nich jest sporym osłabieniem. W ich miejsce dowołane zostały Dżesika Jaszek (Czarni Sosnowiec), Roksana Ratajczyk (Olimpia Szczecin) i Katarzyna Konat (SMS Łódź).

Transmisja w TVP Sport, na TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *