Planete+ śladami historii i ścieżkami sacrum

W sierpniu stacja Planete+ zabiera widzów w miejsca związane z religią i duchowością za sprawą nowego serialu dokumentalnego „Ścieżki sacrum”. Z kolei na fanów historii czeka fabularyzowana miniseria „Wszyscy ludzie Henryka VIII”. Zapraszamy do Planete+ i CANAL+ online po dawkę arcyciekawych historii, wiedzy i inspirujących postaci.

 

„Ścieżki sacrum” to przewodnik po przeróżnych przejawach duchowości. W programie zobaczymy zarówno małe kapliczki na skraju drogi, imponujące świątynie w sercach miast jak i lokalizacje, które na co dzień nie kojarzą się z miejscem kultu. W jaki sposób ludzie z zupełnie odmiennych kultur i religii obcują z sacrum? W co wierzą mieszkańcy małych wysp i wiosek położonych w środku dżungli?

W pierwszym odcinku serii autorzy skupią się na doświadczaniu sacrum poprzez bliski kontakt z naturą. W tym celu porozmawiają z mieszkańcami amazońskiej dżungli, którzy od pokoleń żyją w harmonii z przyrodą i wierzą w mistyczną moc ziół, mających pomóc im w osiąganiu jedności ze wszechświatem. Z kolei na archipelagu wysp Polinezji Francuskiej spotkają się z ludźmi, dla których kąpiel w oceanie to doświadczenie pozwalające im nawiązać więź z przodkami.

Dokument prezentuje odmienne rytuały przeżywania duchowych doświadczeń – od modlitwy w ciszy, przez obcowanie z naturą, po taniec śpiew i wędrówkę.

Serial dokumentalny „Ścieżki sacrum” dostępny jest w sobotę i niedzielę o godzinie 17:00 na kanale Planete+ oraz w serwisie CANAL+ online

Oglądaj tutaj

Henryk VIII i jego „świta” – nowy miniserial fabularyzowany

Sześć żon, egzekucje, rozłam w kościele katolickim – drugi monarcha z dynastii Tudorów w okresie swojego panowania nie tracił czasu. Choć chciał być zapamiętany jako potężny władca słynący z licznych tytułów i osiągnięć, dzisiaj opisywany jest głównie jako rozwiązły i okrutny król, który skazywał kolejne małżonki na śmierć. Na panowanie i reputację Henryka VIII mieli wpływ również otaczający go mężczyźni.

Z ich historiami można zapoznać się za sprawą fabularyzowanej serii dokumentalnej „Wszyscy ludzie Henryka VIII”, która powstała na podstawie książkowego bestsellera Tracy Borman pt. „Henry VIII and The Men Who Made Him”. Seria opowiada o nauczycielach, dowódcach, dworzanach czy błaznach, którzy wpłynęli na osobowość największego władcy XVI wieku.

Widzowie poznają między innymi sylwetki Artura I Plantageneta, syna króla Anglii Henryka II Plantageneta, Thomasa Cromwella, prawej ręki Henryka VIII, czy Thomasa Cranmera, arcybiskupa Canterbury i przywódcy reformy anglikańskiej. Oprócz historii życia Henryka VIII serial odmalowuje także portret złotej epoki renesansu: pełnej znamienitych dzieł kultury, ale i okrutnych czynów ludzi.

Miniseria „Wszyscy ludzie Henryka VIII”, dostępna jest w każdą sobotę o 22:00 na kanale Planete+ oraz w serwisie CANAL+ online

Oglądaj tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *